romea - logo
24. ledna 2021 (neděle)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Mezinárdoním eucharistickém kongresu v Budapešti se bude sloužit mše v romštině

13.3.2020 12:24
Papež František (autor: Casa Rosada)
Papež František (autor: Casa Rosada)

Na Mezinárodním eucharistickém kongresu, který proběhne v září v Budapešti, se bude sloužit mše v romštině. Uvedl to arcibiskup diecéze Ostřihom – Budapešť, kardinál Péter Erdő ve vysílání maďarského Rádia Kossuth.

Mše v lovárské romštině připadá v programu sedmidenního kongresu na čtvrtek 17.září a bude to vůbec první oslava eucharistie v dialektu romských Lovárů. Ti patří k mnoha subetnickým romským skupinám v Maďarsku, ale třeba i na Slovensku, kde žijí zejména v regionu Gemer a v okolí Nitry.

Kardinál také nastínil další části programu, ke kterým kromě vědeckých seminářů, koncertů nebo teologického symposia patří rozdávání jídla chudým, první svaté přijímání pro víc než čtyři sta dětí a závěrečná mše, k jejímuž předsedání byl pozván papež František.

Přečteno: 772x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, Budapešť, Romština, Maďarsko, KřesťanéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo