romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Mezinárdoním eucharistickém kongresu v Budapešti se bude sloužit mše v romštině

13.3.2020 12:24
Papež František (autor: Casa Rosada)
Papež František (autor: Casa Rosada)

Na Mezinárodním eucharistickém kongresu, který proběhne v září v Budapešti, se bude sloužit mše v romštině. Uvedl to arcibiskup diecéze Ostřihom – Budapešť, kardinál Péter Erdő ve vysílání maďarského Rádia Kossuth.

Mše v lovárské romštině připadá v programu sedmidenního kongresu na čtvrtek 17.září a bude to vůbec první oslava eucharistie v dialektu romských Lovárů. Ti patří k mnoha subetnickým romským skupinám v Maďarsku, ale třeba i na Slovensku, kde žijí zejména v regionu Gemer a v okolí Nitry.

Kardinál také nastínil další části programu, ke kterým kromě vědeckých seminářů, koncertů nebo teologického symposia patří rozdávání jídla chudým, první svaté přijímání pro víc než čtyři sta dětí a závěrečná mše, k jejímuž předsedání byl pozván papež František.

Přečteno: 716x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, Budapešť, Romština, Maďarsko, KřesťanéHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo