romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Mezinárdoním eucharistickém kongresu v Budapešti se bude sloužit mše v romštině

13.3.2020 12:24
Papež František (autor: Casa Rosada)
Papež František (autor: Casa Rosada)

Na Mezinárodním eucharistickém kongresu, který proběhne v září v Budapešti, se bude sloužit mše v romštině. Uvedl to arcibiskup diecéze Ostřihom – Budapešť, kardinál Péter Erdő ve vysílání maďarského Rádia Kossuth.

Mše v lovárské romštině připadá v programu sedmidenního kongresu na čtvrtek 17.září a bude to vůbec první oslava eucharistie v dialektu romských Lovárů. Ti patří k mnoha subetnickým romským skupinám v Maďarsku, ale třeba i na Slovensku, kde žijí zejména v regionu Gemer a v okolí Nitry.

Kardinál také nastínil další části programu, ke kterým kromě vědeckých seminářů, koncertů nebo teologického symposia patří rozdávání jídla chudým, první svaté přijímání pro víc než čtyři sta dětí a závěrečná mše, k jejímuž předsedání byl pozván papež František.

Přečteno: 677x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, Budapešť, Romština, Maďarsko, KřesťanéHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo