romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Slovensku byl zahájen 13. ročník Roma Spirit. Podle pořadatelky ocenění spojuje lidi, kteří vědí, že respekt, porozumění a vzájemný dialog má cenu

22.5.2021 9:25
Attila Lovász, ředitel centra národnostního vysílání RTVS a Magdaléna Rothová, ředitelka ACEC. (FOTO: ACEC)
Attila Lovász, ředitel centra národnostního vysílání RTVS a Magdaléna Rothová, ředitelka ACEC. (FOTO: ACEC)

Symbolicky, na Mezinárodní den multikulturního dialogu a porozumění, byl v pátek 21. května na Slovensku zahájen 13. ročník Roma Spirit 2021. Od dnešního dne je možné se přihlásit a ucházet se o tato prestižní ocenění.

"Roma Spirit spojuje lidi, kteří vědí, že respekt, porozumění a vzájemný dialog má cenu," prohlásila na páteční tiskové konferenci Magdaléna Rothová, ředitelka ACEC a producentka Roma Spirit. "Věříme, že třináctka přinese štěstí a výjimečných 21 finalistů, kteří nás budou inspirovat, motivovat, a se kterými se budeme těšit z jejich úspěchů," dodala.

Nominovat své favority na ocenění je možné do 31. srpna vyplněním online přihlášky na webových stránkách Roma Spirit.

"Na Slovensku potřebujeme pozitivní příklady každodenního života lidí, kteří pracují proto, aby se nám na Slovensku spolu žilo lépe. Vážím si, že Roma Spirit oceňuje lidi a organizace, kteří každý den pro tuto myšlenku pracují," prohlásil Štefan Vavrek, člen Přípravného výboru Roma Spirit.

Ocenění Roma Spirit originálním způsobem přináší příběhy osobností organizaci, médií, obcí a zaměstnavatelů, kteří přinášejí řešení výzev, kterým slovenská společnost čelí.

"Služba veřejnosti spočívá i v tom, že se zastaneme slabšího, odlišného, sneseme útoky a zkusíme z této země udělat lepší místo pro život," uvedl Attila Lovász, ředitel centra národnostního vysílání RTVS.

13. ročník Roma Spirit společně vyhlásily Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci (ACEC) a Rozhlas a televize Slovenska. Záštitu nad akcí převzala prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová.

"Zviditelnění osobností a aktivit v oblasti inkluze romské menšiny považujeme za velmi potřebné, a to i pro neustále přetrvávající předsudků vůči Romům a Romkám," prohlásil Marián Török, vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv.

Z 21 finálových nominací vybere mezinárodní Odborná porota laureáty v kategoriích Nevládní organizace, Společnost a zaměstnavatel, Obec a město, Osobnost, Média, Kultura a Čin roku.

Roma Spirit již od roku 2009 vytváří multidisciplinární prostor na podporu sociální soudržnosti, rozvoje mezikulturního dialogu a eliminaci jakýchkoli projevů intolerance. Během uplynulých ročníků bylo na ocenění Roma Spirit nominovaných 1714 aktivit, projektů, organizací a výjimečných osobností. Ocenění si převzalo již 76 laureátů. Autorkou myšlenky Roma Spirit je Ľubomíra Slušná-Franz, prezidentka Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci.

Přečteno: 556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Slovensko, Romové, Ocenění, SoutěžHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo