romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50

Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.

V romských osadách je podle Matoviče pro nízké hygienické standardy faktor nákazy 20 - tedy jeden člověk s koronavirem dokáže nakazit až 20 lidí. Podle něj není dobré, pokud člověk zůstane v domácí karanténě, když zůstává v chatrči. "To není karanténa, ale ohrožování druhých," řekl Matovič. Proto by, jak řekl, měli být nakažení lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí přesunuti do státních zařízení.

Na Slovensku je okolo tisíce vyloučených lokalit a krizový štáb stále zjišťuje, které mají větší počet navrátilců ze zahraničí. Podle experta vládního hnutí OĽaNO na romskou problematiku a člena ústředního krizového štábu Petera Polláka je asi 1 500 lidí, kteří se do komunit vrátili ze zahraničí, aniž zůstali v karanténě. Pollák vyzval obce, aby našly kapacity na izolování osob s koronavirem, jinak budou nakažení izolováni ve státních zařízeních. A dodal, že počet komunit, ve kterých se bude testovat, se může rozšiřovat. 

V první fázi se proto budou vyhledávat zejména osoby, které se vrátili ze zahraničí. Testovat se budou i ti, kteří již vykazují příznaky onemocnění. Matovič si myslí, že pro lidi z vyloučených komunit bude dostatek testů.

Pollák doplnil, že v první fázi půjde o 33 vytypovaných lokalit. V pátek se začne v lokalitách Kecerovce, Jarovnice, Třebíč a Markušovce. Následně se bude testovat ve vybraných osadách Fiľakovo, Šumiac, Bardejov, Cigeľka, Zborov, Kosihovce, Krížová Ves, Snina, Spišský Štiavnik, Batizovce, Strážske, Nacina Vec, Krompachy, Pavlovce nad Uhom, Žehra, Ondavské Matiašovce, Dobšiná, Vechec, Ochtiná, Bystrany, Slavošovce, Jakubany, Hrabušice, Bôrka, Doľany, Smižany, Čaklov.

Připustil také, že v případě nakažení většího množství lidí v osadách přistoupí stát i k uzavření celé komunity. "To, co nás čeká, neumíme zřejmě ani odhadnout," řekl Pollák.

Ozbrojené síly mají připravený záložní plán v případě, že by byly v osadách velké skupiny nakažených lidí. Ministr obrany Jaroslav Naď potvrdil, že při takovém scénáři přebere iniciativu právě ministerstvo obrany.

Nová zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková zdůraznila význam informovanosti lidí z komunit. "Je důležité, abychom je seznámili s tím a přesvědčili je o tom, jaké jsou důvody a význam testování pro ně samotné," uvedla. "Komunikaci vedeme v jazycích, jimiž hovoří, tedy v romském, případně maďarském jazyce," dodala.

Přečteno: 2221x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Nemocnice, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo