romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50

Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.

V romských osadách je podle Matoviče pro nízké hygienické standardy faktor nákazy 20 - tedy jeden člověk s koronavirem dokáže nakazit až 20 lidí. Podle něj není dobré, pokud člověk zůstane v domácí karanténě, když zůstává v chatrči. "To není karanténa, ale ohrožování druhých," řekl Matovič. Proto by, jak řekl, měli být nakažení lidé ze sociálně znevýhodněného prostředí přesunuti do státních zařízení.

Na Slovensku je okolo tisíce vyloučených lokalit a krizový štáb stále zjišťuje, které mají větší počet navrátilců ze zahraničí. Podle experta vládního hnutí OĽaNO na romskou problematiku a člena ústředního krizového štábu Petera Polláka je asi 1 500 lidí, kteří se do komunit vrátili ze zahraničí, aniž zůstali v karanténě. Pollák vyzval obce, aby našly kapacity na izolování osob s koronavirem, jinak budou nakažení izolováni ve státních zařízeních. A dodal, že počet komunit, ve kterých se bude testovat, se může rozšiřovat. 

V první fázi se proto budou vyhledávat zejména osoby, které se vrátili ze zahraničí. Testovat se budou i ti, kteří již vykazují příznaky onemocnění. Matovič si myslí, že pro lidi z vyloučených komunit bude dostatek testů.

Pollák doplnil, že v první fázi půjde o 33 vytypovaných lokalit. V pátek se začne v lokalitách Kecerovce, Jarovnice, Třebíč a Markušovce. Následně se bude testovat ve vybraných osadách Fiľakovo, Šumiac, Bardejov, Cigeľka, Zborov, Kosihovce, Krížová Ves, Snina, Spišský Štiavnik, Batizovce, Strážske, Nacina Vec, Krompachy, Pavlovce nad Uhom, Žehra, Ondavské Matiašovce, Dobšiná, Vechec, Ochtiná, Bystrany, Slavošovce, Jakubany, Hrabušice, Bôrka, Doľany, Smižany, Čaklov.

Připustil také, že v případě nakažení většího množství lidí v osadách přistoupí stát i k uzavření celé komunity. "To, co nás čeká, neumíme zřejmě ani odhadnout," řekl Pollák.

Ozbrojené síly mají připravený záložní plán v případě, že by byly v osadách velké skupiny nakažených lidí. Ministr obrany Jaroslav Naď potvrdil, že při takovém scénáři přebere iniciativu právě ministerstvo obrany.

Nová zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková zdůraznila význam informovanosti lidí z komunit. "Je důležité, abychom je seznámili s tím a přesvědčili je o tom, jaké jsou důvody a význam testování pro ně samotné," uvedla. "Komunikaci vedeme v jazycích, jimiž hovoří, tedy v romském, případně maďarském jazyce," dodala.

Přečteno: 2340x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Slovensko, Nemocnice, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo