romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku se poprvé udělovalo ocenění Lúč z tmy. Laureátkami jsou Kosová, Kumanová, Orgovánová

18.12.2018 14:43
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)

Na Slovensku vznikla iniciativa romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Paprsek ze tmy) s cílem podporovat a oceňovat práci jednotlivců, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

Ve čtvrtek 13. prosince bylo poprvé uděleno i stejnojmenné ocenění. Laureátkami se staly hned tři významné ženy slovenského veřejného života - bývalá zmocněnkyně vlády pro romskou komunitu a současná ředitelka Romského Institutu Klára Orgovánová, pedagožka a občanská aktivistka Ingrid Kosová a etnoložka Zuzana Kumanová.

„Cílem ocenění je objevovat, prezentovat veřejnosti a oslavovat pozitivní příklady osobností z řad Romů i Neromů a zároveň motivovat laureáty, aby ve svém úsilí nepolevili a nadále v něm vytrvali. Považujeme za důležité dát jim i tímto způsobem najevo, že jejich snaha nezůstává nepovšimnuta. Je rovněž důležité, aby se dozvěděli, že svou prací mění také náš pohled na život a na svět a v konečném důsledku i pohled na nás samotné,“ uvádějí pořadatelé slavnostního večera. „Ocenění Lúč z tmy tvoří zároveň živou, celoroční interaktivní platformu, která chce otevírat ve veřejném prostoru aktuální témata týkající se současného postavení Romů na Slovensku.“

Při volbě názvu a realizace ocenění se pořadatelé odkazují na symboliku paprsku: „Symbolizuje naději, ukazuje nám cestu, po které je třeba kráčet, abychom nezabloudili. Paprsek prostupující tmu zároveň prozrazuje sílu jednotlivce, jeho odhodlání, motivaci a vytrvalost čelit nástrahám osudu, ale také nicotě a prázdnotě.“

„Věříme, že čím více paprsků, které ostatním ukáží cestu a dodají naději, motivaci a odhodlání bude v naší společnosti, tím je větší šance na to, že úsilí pomáhat a inspirovat druhé se znásobí a bude moci dále růst,“ uvádí pořadatelé.

Ingrid Kosová, jedna z laureátek, k ocenění v rozhovoru pro DenníkN: „Vždycky jsem chtěla ovlivnit své blízké okolí ideou, že máme možnost udělat život lepším tím, že na něj jinak nahlížíme, že známe jiné souvislosti, než jsou ty obecně známé. Pokud jsem ovlivnila nějaké lidi, že mají snahu dělat věci lepšími, tak to je ten můj most. Nevím, jestli je to most mezi Romy a Neromy, muži a ženami, lepším a horším vzděláním, to jsem nikdy neřešila. Snažila jsem se jen udělat svět lepším pro naše děti, neboť je to naše zodpovědnost.“

Ingrid Kosová měla od základní školy samé jedničky a po gymnáziu si vybrala právo na Univerzitě Komenského v Bratislavě. I přes skvělé výsledky v přijímacím řízení, nebyla přijata a demotivována šla studovat Technickou univerzitu do Trnavy, a následně do Zvolena. Inženýrský titul a doktorát získala v oblasti podnikového řízení. Je veřejně známá zejména z protifašistických aktivit, z pomoci týraným ženám a ze vzdělávání dětí bez ohledu na jejich rasu či etnicitu.

Zuzana Kumanová je aktivní skrze svůj spolek Ma bisteren!, díky kterému šíří heslo Nezapomeňte! Pátrá po obětech romského holocaustu a vypráví roky zapomenuté příběhy. Jména obětí pomohla vypátrat po desetiletích, do té doby byly anonymní. Organizuje pravidelně pietní shromáždění a nechává osazovat významná místa, na kterých za Slovenského státu umírali Romové, pamětními deskami.

Klára Orgovánová vystudovala psychologii a v 80. letech působila jako atestovaná klinická psycholožka v psychiatrické léčebně v Prešově. V roce 1991 založila Nadaci pro romské dítě a v roce 1995 Nadaci InfoRoma, které i do roku 2001 vedla. V letech 1991 - 1993 působila na Úřadu vlády ČR na Sekci pro národnosti a lidská práva jako poradkyně pro národnosti a v letech 1993 - 2001 jako programová ředitelka Nadace otevřené společnosti v Bratislavě (NOS / OSF). V roce 2001 se stala zmocněnkyní vlády SR pro romské komunity. Tuto funkci zastávala do roku 2007. Nyní je ředitelkou romského institutu.

VIDEO

Přečteno: 623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Lidská práva, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo