romea - logo
20. ledna 2019 (neděle)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku se poprvé udělovalo ocenění Lúč z tmy. Laureátkami jsou Kosová, Kumanová, Orgovánová

18.12.2018 14:43
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)

Na Slovensku vznikla iniciativa romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Paprsek ze tmy) s cílem podporovat a oceňovat práci jednotlivců, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

Ve čtvrtek 13. prosince bylo poprvé uděleno i stejnojmenné ocenění. Laureátkami se staly hned tři významné ženy slovenského veřejného života - bývalá zmocněnkyně vlády pro romskou komunitu a současná ředitelka Romského Institutu Klára Orgovánová, pedagožka a občanská aktivistka Ingrid Kosová a etnoložka Zuzana Kumanová.

„Cílem ocenění je objevovat, prezentovat veřejnosti a oslavovat pozitivní příklady osobností z řad Romů i Neromů a zároveň motivovat laureáty, aby ve svém úsilí nepolevili a nadále v něm vytrvali. Považujeme za důležité dát jim i tímto způsobem najevo, že jejich snaha nezůstává nepovšimnuta. Je rovněž důležité, aby se dozvěděli, že svou prací mění také náš pohled na život a na svět a v konečném důsledku i pohled na nás samotné,“ uvádějí pořadatelé slavnostního večera. „Ocenění Lúč z tmy tvoří zároveň živou, celoroční interaktivní platformu, která chce otevírat ve veřejném prostoru aktuální témata týkající se současného postavení Romů na Slovensku.“

Při volbě názvu a realizace ocenění se pořadatelé odkazují na symboliku paprsku: „Symbolizuje naději, ukazuje nám cestu, po které je třeba kráčet, abychom nezabloudili. Paprsek prostupující tmu zároveň prozrazuje sílu jednotlivce, jeho odhodlání, motivaci a vytrvalost čelit nástrahám osudu, ale také nicotě a prázdnotě.“

„Věříme, že čím více paprsků, které ostatním ukáží cestu a dodají naději, motivaci a odhodlání bude v naší společnosti, tím je větší šance na to, že úsilí pomáhat a inspirovat druhé se znásobí a bude moci dále růst,“ uvádí pořadatelé.

Ingrid Kosová, jedna z laureátek, k ocenění v rozhovoru pro DenníkN: „Vždycky jsem chtěla ovlivnit své blízké okolí ideou, že máme možnost udělat život lepším tím, že na něj jinak nahlížíme, že známe jiné souvislosti, než jsou ty obecně známé. Pokud jsem ovlivnila nějaké lidi, že mají snahu dělat věci lepšími, tak to je ten můj most. Nevím, jestli je to most mezi Romy a Neromy, muži a ženami, lepším a horším vzděláním, to jsem nikdy neřešila. Snažila jsem se jen udělat svět lepším pro naše děti, neboť je to naše zodpovědnost.“

Ingrid Kosová měla od základní školy samé jedničky a po gymnáziu si vybrala právo na Univerzitě Komenského v Bratislavě. I přes skvělé výsledky v přijímacím řízení, nebyla přijata a demotivována šla studovat Technickou univerzitu do Trnavy, a následně do Zvolena. Inženýrský titul a doktorát získala v oblasti podnikového řízení. Je veřejně známá zejména z protifašistických aktivit, z pomoci týraným ženám a ze vzdělávání dětí bez ohledu na jejich rasu či etnicitu.

Zuzana Kumanová je aktivní skrze svůj spolek Ma bisteren!, díky kterému šíří heslo Nezapomeňte! Pátrá po obětech romského holocaustu a vypráví roky zapomenuté příběhy. Jména obětí pomohla vypátrat po desetiletích, do té doby byly anonymní. Organizuje pravidelně pietní shromáždění a nechává osazovat významná místa, na kterých za Slovenského státu umírali Romové, pamětními deskami.

Klára Orgovánová vystudovala psychologii a v 80. letech působila jako atestovaná klinická psycholožka v psychiatrické léčebně v Prešově. V roce 1991 založila Nadaci pro romské dítě a v roce 1995 Nadaci InfoRoma, které i do roku 2001 vedla. V letech 1991 - 1993 působila na Úřadu vlády ČR na Sekci pro národnosti a lidská práva jako poradkyně pro národnosti a v letech 1993 - 2001 jako programová ředitelka Nadace otevřené společnosti v Bratislavě (NOS / OSF). V roce 2001 se stala zmocněnkyní vlády SR pro romské komunity. Tuto funkci zastávala do roku 2007. Nyní je ředitelkou romského institutu.

VIDEO

Přečteno: 439x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Lidská práva, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo