romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku se poprvé udělovalo ocenění Lúč z tmy. Laureátkami jsou Kosová, Kumanová, Orgovánová

18.12.2018 14:43
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)
Cena Lúč z tmy z dílny uměleckého skláře Petera Ďuriše (FOTO: Facebook iniciativy Lúč z tmy)

Na Slovensku vznikla iniciativa romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Paprsek ze tmy) s cílem podporovat a oceňovat práci jednotlivců, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

Ve čtvrtek 13. prosince bylo poprvé uděleno i stejnojmenné ocenění. Laureátkami se staly hned tři významné ženy slovenského veřejného života - bývalá zmocněnkyně vlády pro romskou komunitu a současná ředitelka Romského Institutu Klára Orgovánová, pedagožka a občanská aktivistka Ingrid Kosová a etnoložka Zuzana Kumanová.

„Cílem ocenění je objevovat, prezentovat veřejnosti a oslavovat pozitivní příklady osobností z řad Romů i Neromů a zároveň motivovat laureáty, aby ve svém úsilí nepolevili a nadále v něm vytrvali. Považujeme za důležité dát jim i tímto způsobem najevo, že jejich snaha nezůstává nepovšimnuta. Je rovněž důležité, aby se dozvěděli, že svou prací mění také náš pohled na život a na svět a v konečném důsledku i pohled na nás samotné,“ uvádějí pořadatelé slavnostního večera. „Ocenění Lúč z tmy tvoří zároveň živou, celoroční interaktivní platformu, která chce otevírat ve veřejném prostoru aktuální témata týkající se současného postavení Romů na Slovensku.“

Při volbě názvu a realizace ocenění se pořadatelé odkazují na symboliku paprsku: „Symbolizuje naději, ukazuje nám cestu, po které je třeba kráčet, abychom nezabloudili. Paprsek prostupující tmu zároveň prozrazuje sílu jednotlivce, jeho odhodlání, motivaci a vytrvalost čelit nástrahám osudu, ale také nicotě a prázdnotě.“

„Věříme, že čím více paprsků, které ostatním ukáží cestu a dodají naději, motivaci a odhodlání bude v naší společnosti, tím je větší šance na to, že úsilí pomáhat a inspirovat druhé se znásobí a bude moci dále růst,“ uvádí pořadatelé.

Ingrid Kosová, jedna z laureátek, k ocenění v rozhovoru pro DenníkN: „Vždycky jsem chtěla ovlivnit své blízké okolí ideou, že máme možnost udělat život lepším tím, že na něj jinak nahlížíme, že známe jiné souvislosti, než jsou ty obecně známé. Pokud jsem ovlivnila nějaké lidi, že mají snahu dělat věci lepšími, tak to je ten můj most. Nevím, jestli je to most mezi Romy a Neromy, muži a ženami, lepším a horším vzděláním, to jsem nikdy neřešila. Snažila jsem se jen udělat svět lepším pro naše děti, neboť je to naše zodpovědnost.“

Ingrid Kosová měla od základní školy samé jedničky a po gymnáziu si vybrala právo na Univerzitě Komenského v Bratislavě. I přes skvělé výsledky v přijímacím řízení, nebyla přijata a demotivována šla studovat Technickou univerzitu do Trnavy, a následně do Zvolena. Inženýrský titul a doktorát získala v oblasti podnikového řízení. Je veřejně známá zejména z protifašistických aktivit, z pomoci týraným ženám a ze vzdělávání dětí bez ohledu na jejich rasu či etnicitu.

Zuzana Kumanová je aktivní skrze svůj spolek Ma bisteren!, díky kterému šíří heslo Nezapomeňte! Pátrá po obětech romského holocaustu a vypráví roky zapomenuté příběhy. Jména obětí pomohla vypátrat po desetiletích, do té doby byly anonymní. Organizuje pravidelně pietní shromáždění a nechává osazovat významná místa, na kterých za Slovenského státu umírali Romové, pamětními deskami.

Klára Orgovánová vystudovala psychologii a v 80. letech působila jako atestovaná klinická psycholožka v psychiatrické léčebně v Prešově. V roce 1991 založila Nadaci pro romské dítě a v roce 1995 Nadaci InfoRoma, které i do roku 2001 vedla. V letech 1991 - 1993 působila na Úřadu vlády ČR na Sekci pro národnosti a lidská práva jako poradkyně pro národnosti a v letech 1993 - 2001 jako programová ředitelka Nadace otevřené společnosti v Bratislavě (NOS / OSF). V roce 2001 se stala zmocněnkyní vlády SR pro romské komunity. Tuto funkci zastávala do roku 2007. Nyní je ředitelkou romského institutu.

VIDEO

Přečteno: 498x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Lidská práva, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo