romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dvě romské strany půjdou do voleb na Slovensku společně. Svým programem chtějí zlepšit situaci Romů.

25.8.2015 16:26
Strana romské unie na Slovensku a Strana romské koalice půjdou do příštím slovenských parlamentních voleb společně. Dohodli se na tom 22. 8. 2015 v Košicích, kde lídři podepsali koaliční smlouvu. Strany nakonec kandidátku nepodaly... (FOTO: Facebook.com)
Strana romské unie na Slovensku a Strana romské koalice půjdou do příštím slovenských parlamentních voleb společně. Dohodli se na tom 22. 8. 2015 v Košicích, kde lídři podepsali koaliční smlouvu. Strany nakonec kandidátku nepodaly... (FOTO: Facebook.com)

Ucházet se o hlasy voličů budou dvě romské strany se společným volebním programem. Důkazem je koaliční smlouva, kterou podepsala Strana romské unie na Slovensku (SRÚS) a Strana romské koalice (SRK). V parlamentních volbách, které proběhnou příští rok v březnu, budou strany bojovat bok po boku. Jejich cílem je zlepšení situace romské menšiny na Slovensku.

„Poučili jsme se z minulého období, už máme dost toho, jaká je situace v oblasti neřešení romské problematiky. Konečně se našli dvě romské strany se společnými cíli,“ vysvětlil pro agenturu TASR předseda SRÚS František Tanko.

Politické strany se chtějí zaměřit na boj proti diskriminaci, nezaměstnanosti a rozkrádání eurofondů. Slovensko získalo na programové období 2014 až 2020 z prostředků Evropské unie na řešení romské problematiky přibližně 380 milionů eur. František Tanko vyzval slovenskou vládu a kompetentní osoby, aby peníze nerozkrádali, ale skutečně je využili na infrastrukturu, bydlení, vzdělání nebo zlepšení sociální situace Romů na Slovensku. Dotace se podle něj mnohdy nesmyslně využívají na projekty, které nemají žádný efekt a účinek.

Nově vzniklá koalice má naplánovaná další setkání, na kterých se bude projednávat společná kampaň. Volební program by měl být vypracovaný do konce tohoto listopadu.

Strana romské unie na Slovensku uspořádala v dubnu protestní shromáždění proti neadekvátnímu zásahu policie vůči Romům v obci Vrbnica. Na náměstí ve městě Michalovce se tehdy sešlo asi 250 Romů, kteří žádali odvolání košického krajského ředitele policie a také odstoupení ministra vnitra.

Na Slovensku jsou aktivní tři romské strany, kromě zmiňovaných dvou ještě také Romská iniciativa Slovenska. Všechny strany mají však nízké preferenční hlasy. V parlamentních volbách v roce 2012 byla nejúspěšnější Strana romské unie na Slovensku, která získala 2891 voličů. Pro srovnání vítěz voleb (SMER-SD ) si odnesl 1 134 000 hlasů, druhé místo obdrželo 225 361 hlasů. Koho tedy volí Romové?

V souvislosti s volbami se hovoří také o kupování romských hlasů a to zejména v segregovaných romských osadách.

„Přicházejí k nim se starým otřepaným heslem – volte mě a já vám pomohu“, tvrdí František Tanko pro server Aktuality.sk.

V parlamentních volbách v roce 2012 uspěl za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Peter Pollák, který se tak stal prvním poslancem romského původu na Slovensku. Působí jako zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity.

Co přinesou další volby a zda bude nově vytvořená koalice úspěšná, ukáže až příští rok.

Přečteno: 733x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo