romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Slovensku vychází knižně Atlas romských komunit, přístupná je i databáze

30.3.2021 15:37
Atlas romských komunit 2019
Atlas romských komunit 2019

Třetí verze Atlasu romských komunit, jejíž data prezentovali autoři studie v roce 2019, vychází v knižní podobě. O publikování souhrnné databáze i edici knižního titulu dnes informovali spoluautoři studie Ábel Ravasz a Ľuboš Kovács.

„K oběma formátům analytického materiálu je možné se dostat prostřednictvím stránky www.atlasrk.sk,“ uvedl bývalý zmocněnenc vlády SR pro romské komunity Ravasz, pod jehož gescí v pořadí třetí studie o podmínkách života romských komunit vznikala. Vydání knižní formy vysvětlil tím, že se to spoluautoři rozhodli udělat „na vlastní pěst“, jelikož současné vedení úřadu romského zmocněnce se k tomu nemělo.

Připomenul také, že analytický materiál shromažďuje data, týkající se socio-ekonomických, demografických, kulturních, vzdělanostních i zdravotních parametrů života romské mnešiny a různých typů koncentrací romské komunity na Slovensku.

Na příkladu tématu, týkajícího se přístupu k pitné vodě, Ravasz poukázal na to, že studie přináší nejen popis skutkového stavu, porovnání s majoritou a časové trendy, ale i srovnání v rámci jednotlivých typů koncentrace romských komunit a porovnání dostupnosti služby s jejím reálným využitím.

Vyzdvihl zároveň recenzenty publikace, kterými byli spoluautoři předcházejících vydání Atlasu romských komunit – Iveta Radičová, která vedla tým při tvorbě prvního Atlasu romských komunit v roce 2004 a Alexander Mušinka, který je spolupodepsaný pod druhým atlasem z roku 2013.

Při sběru dat pro poslední publikaci oslovili 1177 obcí. Početnější romská komunita žije v 804 obcích a městech. Sběr dat se uskutečňoval od prosince 2018 do března 2019.

bau, TASR
Přečteno: 737x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Analýza, Osada, Romské osady, Slovensko, KnihyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo