romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na vyplácení dávek na Slovensku budou dohlížet bezpečnostní složky. Zplnomocněnec Ravasz to považuje za nelidské, požadoval vznik mobilních pošt

18.3.2020 17:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Po pondělním zasedání Ústředního krizového štábu slovenská vláda přehodnotila svůj záměr zřídit v lokalitách, kde žijí Romové, v době vyplácení sociálních dávek mobilní pošty. To navrhoval společně s neziskovými organizacemi zmocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz. Chtěl tak předejít vysoké koncentraci lidí na jednom místě. Místo toho se vláda však rozhodla do těchto míst vyslat bezpečnostní složky. Informoval o tom server Info.sk.

Dávky se tak mají i nadále vyplácet na standardních poštách. "Jednotlivé pobočky Slovenské pošty budou kontrolované soukromou SBS službou, městskou policií, státní policií," sdělil po jednání štábu na tiskové konferenci předseda vlády Peter Pellegrini.

Do oblastí s velkým počtem romského obyvatelstva pak plánují vyslat rovněž armádu, "která bude dbát na dodržování nějakých odstupů, veřejného pořádku s tím, že se budeme snažit každého jednotlivého klienta Slovenské pošty, který si půjde pro sociální dávky, nějakým způsobem desinfikovat ruce a poskytnout mu nějakou, klidně i náhradu na zakrytí nosu a tváře tak, aby neohrozil pracovníky pošty," vysvětlil premiér.

Zplnomocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) se proti těmto opatřením důrazně ohradil. "Řešení, které krizový štáb přijal, považuji za nelidské a nemohu se s ním ztotožnit," uvedl Ravasz na sociální síti. "Nadále jednám se Slovenskou poštou a Policií SR, aby se na poštách alespoň distribuovaly prostředky na zakrytí úst a nosu, a aby nedošlo k incidentům," dodal zplnomocněnec.

Na informace, které se začaly šířit po sociálních sítích, že do romských osad míří armáda, reagoval poslanec Národní rady Slovenské republiky Peter Pollák (OLANO). "Nešiřte paniku. Žádní vojáci nejdou do osad. Je výmysl," napsal Pollák.

Přečteno: 769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Sociální dávky, Slovensko, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo