romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na vyplácení dávek na Slovensku budou dohlížet bezpečnostní složky. Zplnomocněnec Ravasz to považuje za nelidské, požadoval vznik mobilních pošt

18.3.2020 17:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Po pondělním zasedání Ústředního krizového štábu slovenská vláda přehodnotila svůj záměr zřídit v lokalitách, kde žijí Romové, v době vyplácení sociálních dávek mobilní pošty. To navrhoval společně s neziskovými organizacemi zmocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz. Chtěl tak předejít vysoké koncentraci lidí na jednom místě. Místo toho se vláda však rozhodla do těchto míst vyslat bezpečnostní složky. Informoval o tom server Info.sk.

Dávky se tak mají i nadále vyplácet na standardních poštách. "Jednotlivé pobočky Slovenské pošty budou kontrolované soukromou SBS službou, městskou policií, státní policií," sdělil po jednání štábu na tiskové konferenci předseda vlády Peter Pellegrini.

Do oblastí s velkým počtem romského obyvatelstva pak plánují vyslat rovněž armádu, "která bude dbát na dodržování nějakých odstupů, veřejného pořádku s tím, že se budeme snažit každého jednotlivého klienta Slovenské pošty, který si půjde pro sociální dávky, nějakým způsobem desinfikovat ruce a poskytnout mu nějakou, klidně i náhradu na zakrytí nosu a tváře tak, aby neohrozil pracovníky pošty," vysvětlil premiér.

Zplnomocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) se proti těmto opatřením důrazně ohradil. "Řešení, které krizový štáb přijal, považuji za nelidské a nemohu se s ním ztotožnit," uvedl Ravasz na sociální síti. "Nadále jednám se Slovenskou poštou a Policií SR, aby se na poštách alespoň distribuovaly prostředky na zakrytí úst a nosu, a aby nedošlo k incidentům," dodal zplnomocněnec.

Na informace, které se začaly šířit po sociálních sítích, že do romských osad míří armáda, reagoval poslanec Národní rady Slovenské republiky Peter Pollák (OLANO). "Nešiřte paniku. Žádní vojáci nejdou do osad. Je výmysl," napsal Pollák.

Přečteno: 785x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Sociální dávky, Slovensko, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo