romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na vyplácení dávek na Slovensku budou dohlížet bezpečnostní složky. Zplnomocněnec Ravasz to považuje za nelidské, požadoval vznik mobilních pošt

18.3.2020 17:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Po pondělním zasedání Ústředního krizového štábu slovenská vláda přehodnotila svůj záměr zřídit v lokalitách, kde žijí Romové, v době vyplácení sociálních dávek mobilní pošty. To navrhoval společně s neziskovými organizacemi zmocněnec vlády SR pro romské komunity Ábel Ravasz. Chtěl tak předejít vysoké koncentraci lidí na jednom místě. Místo toho se vláda však rozhodla do těchto míst vyslat bezpečnostní složky. Informoval o tom server Info.sk.

Dávky se tak mají i nadále vyplácet na standardních poštách. "Jednotlivé pobočky Slovenské pošty budou kontrolované soukromou SBS službou, městskou policií, státní policií," sdělil po jednání štábu na tiskové konferenci předseda vlády Peter Pellegrini.

Do oblastí s velkým počtem romského obyvatelstva pak plánují vyslat rovněž armádu, "která bude dbát na dodržování nějakých odstupů, veřejného pořádku s tím, že se budeme snažit každého jednotlivého klienta Slovenské pošty, který si půjde pro sociální dávky, nějakým způsobem desinfikovat ruce a poskytnout mu nějakou, klidně i náhradu na zakrytí nosu a tváře tak, aby neohrozil pracovníky pošty," vysvětlil premiér.

Zplnomocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) se proti těmto opatřením důrazně ohradil. "Řešení, které krizový štáb přijal, považuji za nelidské a nemohu se s ním ztotožnit," uvedl Ravasz na sociální síti. "Nadále jednám se Slovenskou poštou a Policií SR, aby se na poštách alespoň distribuovaly prostředky na zakrytí úst a nosu, a aby nedošlo k incidentům," dodal zplnomocněnec.

Na informace, které se začaly šířit po sociálních sítích, že do romských osad míří armáda, reagoval poslanec Národní rady Slovenské republiky Peter Pollák (OLANO). "Nešiřte paniku. Žádní vojáci nejdou do osad. Je výmysl," napsal Pollák.

Přečteno: 731x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Sociální dávky, Slovensko, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo