romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremisté napadli první pochod Gay Pride v Černé Hoře

Podgorica , 25.7.2013 10:38, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve středu 24.července napadli extremisté za pokřiku "Zabij gaye!" ve velice konzervativní Černé Hoře aktivisty homosexuální komunity, kteří se sešli na svém prvním pochodu v přímořském letovisku Budva. Útočníci podle tiskových agentur vrhali kameny, lahve, dýmovnice a další předměty včetně kavárenských stoliček na několik desítek účastníků pochodu a jejich přívrženců a střetli se s pohotovostními policejními jednotkami, které akci chránily.

Násilnosti si vyžádaly několik lehce zraněných v řadách účastníků pochodu a nejméně desítku zatčených útočníků. Déšť kamenů zasáhl i kameramana místní televize a poškodil jeho kameru. Policie pak extremisty rozprášila a akce se odehrála podle plánu. Ministr vnitra pochválil strážce zákona, že zabránili srážkám s vážnějšími následky.

Homosexuálové odpochodovali na pobřeží, kde vyslechli projevy, zatímco extremisté je zdálky zasypávali nadávkami.

"Bohužel, Černá Hora za 20 let přeměn nedozrála natolik, aby tolerovala odlišnosti," prohlásil jeden z organizátorů Alexandar Zeković. "Čekal jsem odpor, ale tento útok je momentálně skutečným obrázkem Černé Hory," dodal Zdravko Cimbaljević, který se před třemi lety jako první známá osobnost v zemi otevřeně přihlásil k homosexuální orientaci.

Černá Hora čítající asi 680.000 obyvatel je podle agentury AP známa respektováním tradičních hodnot i "machistickou" kulturou. V předvečer středečního pochodu některé noviny otiskly "nekrology" prominentních gayů a některé kavárny v Budvě, která je hlavním turistickým střediskem v zemi, v úterý protestovaly proti pochodu tím, že na hodinu přestaly hrát hudbu.

"Neschvaluji násilí, ale nevím, jak vysvětlit toto shromáždění mému synovi," řekl jeden z místních rekreantů Bosko Lukić.

Patriarchální společnost je příznačná pro celý Balkán, ale v Chorvatsku, které se tento měsíc připojilo k Evropské unii, se pochody homosexuálů už běžně konají. V Srbsku, který bývalo v jednom státě s Černou Horou až do roku 2006, policie loni v říjnu zakázala pochod homosexuálů v obavě z útoků ultranacionalistů a pravicových radikálů poté, co hlava pravoslavné církve označila plánovanou akci za "přehlídku hanby". Předchozí pochod v roce 2011 si vyžádal desítky zraněných a zatčených.

Podobně předchozí pokusy o "gay pride" v Černé Hoře ztroskotaly po výhrůžkách násilí. Vláda, usilující o vstup do EU po Chorvatsku, vyjádřila akci podporu a vyzvala k toleranci.

Kabinet už prosadil zákon zakazující všechny druhy sexuální diskriminace a ministerský předseda dnes v parlamentu zdůraznil, že jeho vláda podporuje ochranu práv "všech lidí bez rozdílu".

Podle nedávného průzkumu dvě třetiny Černohorců považují homosexualitu za nemoc. Čtyři pětiny usoudily, že sexuální orientace by měla zůstat soukromou záležitostí.

Koncem června metropolita černohorský Amfilohije v černohorské televizi postavil na roveň homosexualitu a pedofilii. "(...) hřích je hřích. Můžete to nazývat, jak chcete, ale v podstatě je to to samé. Z hlediska bible, evangelia a křesťanství je to jedna a tatáž věc," zdůraznil.

VIDEO

Přečteno: 1158x
 

Kam dál:

Štítky:  

homosexualita, Násilí, Černá Hora, Pochod, Nenávist, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo