romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Natali Tomenko, romská aktivistka z Ukrajiny uvedla, že Rusko lživě obviňuje Ukrajinu z nacismu. Vyjádřila také zklamání nad výroky Romů z Ruska a vyzvala je alespoň k zachování neutrality

4.4.2022 12:12
Natali Tomenko, romská aktivistka z Ukrajiny (FOTO: repro Youtube.com)
Natali Tomenko, romská aktivistka z Ukrajiny (FOTO: repro Youtube.com)

Rusko lživě obviňuje Ukrajinu z nacismu a využívá k tomu i romské téma. Uvedla to v projevu romská aktivistka z Ukrajiny Natali Tomenko na setkání, které organizovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Dnes ruská propaganda aktivně spekuluje na téma Romů, snaží se ospravedlnit krveprolití, své zločiny a genocidu ukrajinského národa. Lživě obviňuje Ukrajince z nacismu," uvedla Tomenko a vyjádřila zklamání nad některými výroky Romů z Ruska.

"Ať z důvodu obavy o svůj život, nebo jakéhokoli jiného důvodu nemůžete protestovat proti válce, tak alespoň zachovejte neutralitu, místo abyste volali po vraždách a podporovali kriminální činy ruských autorit. Neodsuzujte ukrajinské Romy za to, že chrání svou zemi, své domovy a své rodiny. V tomto ohledu jsou sociální média ruských Romů vůči ukrajinským Romům plná nenávisti. Měli byste raději zachovat neutralitu než nás zabíjet svým nepochopením a nedostatkem morálky," uvedla Natali Tomenko v projevu, který zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

VIDEO

Projev Natali Tomenko, romské aktivistky z Ukrajiny

Jsem dcerou, sestrou a tetou, která před několika týdny uprchla z Ukrajiny. Jsem Romka a Ukrajinka. Jsem umělkyně, aktivistka, expertka na kulturní dědictví a obránkyně lidských práv. Považuji se za součást evropské společnosti a plně sdílím všechny její hodnoty.

Mám sen, že jednoho dne moje malá sestra ve svých snech už neuvidí hrůzné obrazy, a že moje 1,5letá neteř bude moct konečně obejmout svého otce.

Nebudu vás dnes ztěžovat statistikou, která byla perfektně zmapována našimi partnery z ERRC, ERGO a Čirikli. Ale bohužel statistika zakrývá lidské utrpení a osobní zkušenosti. To, co se stalo s mými přáteli a příbuznými, jsou skutečné případy přežití a historie, o které budu vyprávět mým budoucím dětem.

Většina mého týmu ARCA se musela ze svých domovů evakuovat, přišla téměř o všechno a nemá z čeho žít. Někteří jsou stále na územích, kde stále zuří boje, a přitom pracují z podzemních úkrytů. Denně ztrácíme stále více přátel, příbuzných a sousedů. Nemáme jistotu, co nás příští den čeká.  

Jako představitelka Romů z Ukrajiny prohlašuji, že Romové na Ukrajině jsou dnes naši lékaři, vojáci nebo dobrovolníci, právníci. Romové jsou Ukrajinci, kteří brání svou zemi. Stojí po boku s Ukrajinci a bojují společně za svou budoucnost.

Ale máme sen, a to je mír!

V současných podmínkách války na Ukrajině pracuje tým ARCA v několika oblastech.

Poskytujeme finanční podporu romským a neromským rodinám, které se ocitly v tíživé situaci v důsledku války v různých částech Ukrajiny, k nákupu potravin, léků a základních hygienických potřeb.

Koordinujeme, financujeme a organizujeme evakuaci civilistů, především žen, dětí a těch seniorů, kteří přežili romskou genocidu.

Shromažďujeme a nakupujeme humanitární pomoc pro města v první linii a posíláme balíky do rizikových oblastí.

To všechno dokumentujeme jako svědectví ve video formátech a fotografiích na našich oficiálních sociálních médiích.

To všechno se děje díky pomoci obrovské sítě našich přátel a kolegů z různých částí světa.

A nyní bych se ráda obrátila na evropské lídry. Historie se cyklicky opakuje a my jsme nyní svědky opakování strašných scénářů Druhé světové války. Evropa si musí pamatovat důsledky tehdejší nerozhodnosti a musí jim dnes zabránit. Jste pořád schopni zabránit katastrofě roku 1941, kdy téměř celá Evropa byla okupována nacistickými vojsky.

Dnešní realita v Ukrajině vypadá spíš jako nejhrůznější filmy o genocidě. Desítky let jsme studovali svědectví a historii genocidy. A teprve nyní si uvědomujeme, že stále nevíme nic o těchto hrozných událostech. Ten, kdo osobně nezažil hrůzy války, nebude nikdy vědět, co se skrývá mezi řádky.

Dnes ruská propaganda aktivně spekuluje na téma Romů, snaží se ospravedlnit krveprolití, své zločiny a genocidu ukrajinského národa. Lživě obviňuje Ukrajince z nacismu.

Jménem Ukrajinské romské rady a Rady ukrajinské romské mládeže, která zahrnuje více než 60 romských nevládních organizací, jednotlivých aktivistů a veřejně činných osob, chci osobně vznést výčitku vůči našim romským bratrům a sestrám v Rusku. Rozumíme, že jste také vlastenci své země, ale jsme rozpačití a zklamaní postojem a některým vyjádřením ruských veřejných romských činitelů.  

Ač z důvodu obavy o svůj život, nebo jakéhokoli jiného důvodu nemůžete protestovat proti válce, tak alespoň zachovejte neutralitu, místo abyste volali po vraždách a podporovali kriminální činy ruských autorit. Neodsuzujte ukrajinské Romy za to, že chrání svou zemi, své domovy a své rodiny. V tomto ohledu jsou sociální média ruských Romů vůči ukrajinským Romům plná nenávisti. Měli byste raději zachovat neutralitu než nás zabíjet svým nepochopením a nedostatkem morálky.

Jako představitelka Romů z Ukrajiny prohlašuji, že Romové na Ukrajině jsou dnes naši lékaři, vojáci nebo dobrovolníci, právníci. Romové jsou Ukrajinci, kteří brání svou zemi. Stojí po boku s Ukrajinci a bojují společně za svou budoucnost.

Mám sen – vybudovat silnou, krásnou Ukrajinu, kde budou budoucí generace vyrůstat a žít beze strachu. Kde budu moct společně s přáteli a kolegy vybudovat silnou občanskou společnost. Kde my, mladí lídři, můžeme podporovat mládež všech etnických komunit a stát se symbolem právních svobod a humanity pro naše sousedy, kteří jsou dnes bohužel zaslepeni.

Barikane Roma! Khetane ame Zorale! Sláva Ukrajině!

Přečteno: 1147x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Romové, Rusko, Válka, OBSE, Projev, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo