romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Navštěvuje autory nenávistných komentářů a výhrůžek. Snažím se zjistit, proč se nesnášíme, říká imigrantka

19.12.2017 10:47
Özlem Cekicová (FOTO: Facebook Özlem Cekicové)
Özlem Cekicová (FOTO: Facebook Özlem Cekicové)

Bývalá poslankyně v Dánsku Özlem Cekicová se rozhodla pro vskutku svérázný boj s rasismem a xenofobií. Jako imigrantka, žena a muslimka byla totiž terčem mnoha nenávistných komentářů, výhrůžek i obtěžování. Po té, co svůj mandát ve sněmovně znovu neobhájila, začala Kurdka, která se ve třech letech s rodiči přistěhovala do země z Turecka, chodit k lidem, kteří jí je posílali, na návštěvu.

Jak uvedl server Info.cz, k rozhodnutí jí dodal kuráž i známý fotograf Jacob Holdt. Cekicová navštěvuje nejen své názorové oponenty z krajní pravice, ale i islamisty, xenofoby či lidi, kteří nesnáší demokracii. „Vždycky se snažím najít společný jazyk, zjistit, proč se tolik nesnášíme, když se ani neznáme,“ uvedla.

Před svým prvním setkáním byla podle svých slov velice vyděšená a měla strach, že jí extremista, který ji obtěžoval výhrůžkami a nenávistnými emaily, podřeže.

„Zavolala jsem mu: Ahoj, ty mě asi neznáš a já tebe taky ne. Ale posílal jsi mi tolik nenávistných zpráv, že bychom si možná mohli sednout, dát si něco k jídlu, a vyříkat si to. Můžu se za tebou zastavit?,“ vzpomíná.

Odpověď ji překvapila – muž totiž řekl, že se musí zeptat svojí ženy. Setkání se nakonec podařilo. S manželem se exposlankyně dohodla, že pokud by se mu do hodiny neozvala, zavolá policii. Nakonec s mužem v klidu diskutovala přes dvě hodiny. 

„Setkávám se s nimi výhradně u nich doma, aby viděli, že mi můžou věřit. A vždycky přinesu něco k jídlu. Moje krédo je, že pokud spolu můžeme sdílet jídlo, tak se navzájem nezabijeme,“ říká.

Přečteno: 4411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dánsko, Neonacismus, Politika, Soužití, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo