romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nechutný vtip anglického komika o vyvražďování Romů. Prý to bylo pozitivum holokaustu

7.2.2022 14:39
Jimmy Carr (FOTO: Albin Olsson, Wikimedia Commons)
Jimmy Carr (FOTO: Albin Olsson, Wikimedia Commons)

Ve Velké Británii zvedl vlnu negativních komentářů "vtip", který anglický komik Jimmy Carr řekl v stand up pořadu streamovací služby Netflix. Některá tamní média nechutný výrok ve zprávách dokonce odmítají citovat, další před něj vkládají důrazné varování, že se může lidí dotknout. Vtip, ve kterém si Carr dělá legraci z vyvraždění Romů v době holokaustu, bude mít možná i legislativní dohru.

V masivně sdíleném klipu z pořadu Carr vtipkoval o hrůze „šesti milionů ztracených židovských životů“, aby posléze naznačil, že smrt tisíců Romů rukou nacistů byla jedním z „pozitiv“ holokaustu.

Vtip odsoudili zástupci Romů, britská organizace Holocaust Memorial Day Trust, Osvětimské muzeum, romská organizace Friends Families & Travellers a další.

Výkonná ředitelka Holocaust Memorial Day Trust Olivia Marks-Woldman byla zděšena, že po výrocích komika následoval potlesk a bouře smíchu.

„Statisíce Romů a Sintů trpěly kvůli předsudkům, dělaly otrockou práci, čelily sterilizacím a masovému vyvražďování jen kvůli své identitě - to není nic k smíchu," uvedla Marks-Woldman.

Britská ministryně kultury Nadine Dorries chce navrhnout nový zákon, který by přivedl k odpovědnosti streamovací služby v podobných situacích.

Jimmy Carr v reakci v dalším pořadu řekl, že očekává, že bude "zrušen".

„Budu zrušen, to je ta špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že půjdu ke dnu se vší parádou,” řekl Carr a ztěžoval si, že si nemůže dělat legraci z vážných věcí.

Během druhé světové války zemřelo 0,5 miliónu evropských Romů a Sintů. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí,  tedy až polovina tehdejší romské populace.

Přečteno: 1163x
 

Kam dál:

Štítky:  

Anticiganismus, Rasismus, Média, Xenofobie, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo