romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)
Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.

Lajos ‘Paci‘ Balogh začal komunikovat se světem pomocí plechová nádoby na vodu. Maďarsky se nádobě říká Ceglédi kanna a původně fungovala jako nádoba na přepravu vody, ale v 80. letech minulého století ji začaly v Maďarsku používat romští hudebníci jako hudební nástroj. Lajos byl velmi talentovaný. Když mu bylo šestnáct let, stal se členem kapely Istvána Szilvásiho a společně s nimi cestoval po Maďarsku a Evropě.

Lajos se ale zajímal i o vážná témata. V pozdních nočních hodinách nebo během volna mezi vystoupeními se věnoval rozhovorům a diskusím o tématech, která mu nedala spát. Věnoval se diskriminaci, chudobě a nízkému vzdělání Romů v Maďarsku.

Narodil se do tradiční romské rodiny, kde se mluvilo romsky. V jeho rodině se vše točilo kolem hudby. Jeho otec a dědeček byli v minulosti také členy romských kapel.

Lajosovi vadilo, že maďarští Romové nemají v Maďarsku téměř žádný hlas. Chopil se tedy iniciativy a začal se věnovat více politice, která by měla podle něj změnit osud Romů v Maďarsku. Na hudbu ale nezanevřel a stále velmi rád hrál.

Spolu s dalšími založil Dikh TV, televizní kanál, který je platformou pro kulturu maďarských Romů. Stal se moderátorem a moderoval zprávy pro celé Maďarsko. Pořádal besedy o romské hudbě a kultuře na školách, i když ne vždy byl vítán s otevřenou náručí. Učitelé ve školách ho často rasisticky uráželi a několikrát mu také během besed někdo propíchal pneumatiky u auta. Bylo to těžké, ale Lajos se nevzdal.

Zahájil obrovskou kampaň proti kupování volebních hlasů Romů na venkově, u soudu bojoval proti klubům a hospodám, které diskriminovaly Romy a také hrál důležitou roli v protestech proti Orbánově vládě v roce 2018. Mezi vlajkami demonstrantů a opozičních stran vlála také romská vlajka.

Lajos přesně věděl jak komunikovat s lidmi. Podařilo se mu zabránit drsné konfrontaci mezi pravicovými extrémisty a romskými demonstranty ve vesnici Törökszentmiklós, kde byli v posledních letech Romové zabíjeni.

Na konci roku 2019 oficiálně vstoupil do politiky. V budapešťské čtvrti, kde žije mnoho Romů se stal zastupitelem. Zahájil několik programů, které měly zlepšit život Romů v hlavním městě, pak ale udeřil osud. Lajos zemřel 2. listopadu na následky onemocnění COVID-19. Měl mírnou cukrovku, ale žádným dalším onemocněním netrpěl.

Jeho smrt ukončila slibnou kariéru a také okradla Romy v Maďarsku o jedinečného člověka, zástupce Romů, který chtěl něco změnit. Den po jeho smrti zveřejnil politik András Pikó na facebooku fotografii spolu s Lajosem, který hraje na kytaru se slovy: "Prostě jsi vzal kytaru a začal hrát. Hrál jsi tak dlouho, dokud jsme se oba bavili.“

Přečteno: 1022x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, smrt , MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo