romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)
Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.

Lajos ‘Paci‘ Balogh začal komunikovat se světem pomocí plechová nádoby na vodu. Maďarsky se nádobě říká Ceglédi kanna a původně fungovala jako nádoba na přepravu vody, ale v 80. letech minulého století ji začaly v Maďarsku používat romští hudebníci jako hudební nástroj. Lajos byl velmi talentovaný. Když mu bylo šestnáct let, stal se členem kapely Istvána Szilvásiho a společně s nimi cestoval po Maďarsku a Evropě.

Lajos se ale zajímal i o vážná témata. V pozdních nočních hodinách nebo během volna mezi vystoupeními se věnoval rozhovorům a diskusím o tématech, která mu nedala spát. Věnoval se diskriminaci, chudobě a nízkému vzdělání Romů v Maďarsku.

Narodil se do tradiční romské rodiny, kde se mluvilo romsky. V jeho rodině se vše točilo kolem hudby. Jeho otec a dědeček byli v minulosti také členy romských kapel.

Lajosovi vadilo, že maďarští Romové nemají v Maďarsku téměř žádný hlas. Chopil se tedy iniciativy a začal se věnovat více politice, která by měla podle něj změnit osud Romů v Maďarsku. Na hudbu ale nezanevřel a stále velmi rád hrál.

Spolu s dalšími založil Dikh TV, televizní kanál, který je platformou pro kulturu maďarských Romů. Stal se moderátorem a moderoval zprávy pro celé Maďarsko. Pořádal besedy o romské hudbě a kultuře na školách, i když ne vždy byl vítán s otevřenou náručí. Učitelé ve školách ho často rasisticky uráželi a několikrát mu také během besed někdo propíchal pneumatiky u auta. Bylo to těžké, ale Lajos se nevzdal.

Zahájil obrovskou kampaň proti kupování volebních hlasů Romů na venkově, u soudu bojoval proti klubům a hospodám, které diskriminovaly Romy a také hrál důležitou roli v protestech proti Orbánově vládě v roce 2018. Mezi vlajkami demonstrantů a opozičních stran vlála také romská vlajka.

Lajos přesně věděl jak komunikovat s lidmi. Podařilo se mu zabránit drsné konfrontaci mezi pravicovými extrémisty a romskými demonstranty ve vesnici Törökszentmiklós, kde byli v posledních letech Romové zabíjeni.

Na konci roku 2019 oficiálně vstoupil do politiky. V budapešťské čtvrti, kde žije mnoho Romů se stal zastupitelem. Zahájil několik programů, které měly zlepšit život Romů v hlavním městě, pak ale udeřil osud. Lajos zemřel 2. listopadu na následky onemocnění COVID-19. Měl mírnou cukrovku, ale žádným dalším onemocněním netrpěl.

Jeho smrt ukončila slibnou kariéru a také okradla Romy v Maďarsku o jedinečného člověka, zástupce Romů, který chtěl něco změnit. Den po jeho smrti zveřejnil politik András Pikó na facebooku fotografii spolu s Lajosem, který hraje na kytaru se slovy: "Prostě jsi vzal kytaru a začal hrát. Hrál jsi tak dlouho, dokud jsme se oba bavili.“

Přečteno: 918x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, smrt , MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Nikola Kokyová na Miss Globe 2020, 12. 11. 2020 (FOTO: repro Youtube, Facebook Nikoly Kokyové, koláž Romea.cz)

videoVIDEO: Nikola Kokyová uspěla na celosvětové Miss Globe 2020, získala titul Miss Elegance a postoupila do TOP 15

13.11.2020 13:50
Nikola Kokyová uspěla v soutěži krásy s názvem Miss Globe 2020. Jednadvacetiletá rodačka z Kolína se dostala do nejlepší patnáctky a zároveň získala titul Miss Elegance. Pro Kokyovou je to po vítezství v Miss České republiky 2019 další úspěch v soutěžích krásy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo