romea - logo
21. dubna 2019 (neděle)
svátek má Alexandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německá policie zasahovala proti pravicovým a islámským extremistům

11.4.2019 12:06
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Německá policie včera zasahovala proti extremistům. V devíti spolkových zemích  prohledala na 90 objektů islamistické sítě. Zároveň ve čtyřech východoněmeckých zemích provedla razie zaměřené proti pravicovým extremistům.

Na raziích proti islamistům se podle agentury DPA podílelo 800 policistů a těžiště akce bylo ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko a Bavorsko. Úřady identifikovaly jádrovou skupinu 15 aktivistů.

Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že razie se uskutečnily v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Berlíně, Hamburku, Hesensku, Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falci a Šlesvicku-Holštýnsku. Prohledány byly prostory spolků, soukromé byty i obchody. Zadržen nikdo nebyl.

Podle bezpečnostních kruhů jen v Severním Porýní-Vestfálsku podezřelé spolky v posledních letech přijaly více než 12 milionů eur (přes 307 milionů korun).

Na špici sítě jsou podle ministerstva vnitra spolky World-Wide-Resistance-Help se sídlem v porýnském městě Neuss a Ansaar International se sídlem v Düsseldorfu. Mezi členy obou organizací existují částečně blízké příbuzenské vztahy.

Úřady na základě dosavadního stavu vyšetřování předpokládají, že organizace lze přiřadit k extremistickému prostředí. Úřady identifikovaly jádrovou skupinu 15 aktivistů, kteří jsou podezřelí z finanční a propagandistické podpory radikálního palestinského hnutí Hamás. Evropská unie, USA a Izrael přitom islamistické hnutí, které ovládá Pásmo Gazy, považují za teroristickou organizaci.

Těžiště akce zaměřené proti pravicovým extremistům bylo v druhém největším městě Braniborska Chotěbuzi (Cottbus), informovala agentura DPA.

Policie se včerejší velkou razií pokusila rozbít sítě pravicových extremistů. V Braniborsku, Berlíně, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Sasku bylo prohledáno dohromady více než 30 objektů, včetně bytů, firemních prostor a kanceláří. Akce byla zaměřena na scénu fotbalových chuligánů a bojových sportů.

Úřady mají podezření na vytvoření zločinného sdružení a v hledáčku mají 20 osob. Za baštu pravicového extremismu v Braniborsku je považována Chotěbuz a okolí, kde žije podle úřadů kolem 400 přívrženců krajní pravice.

Přečteno: 362x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo