Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Německo nebude vracet uprchlíky ze Sýrie. SPD čelí kvůli svému postoji k běžencům výhrůžkám

26. srpna 2015
Čtení na 2 minuty

Německá sociální demokracie (SPD) se potýká se sérií výhružných e-mailů, které stranickou centrálu zaplavily poté, co předseda SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel odsoudil projevy násilí vůči běžencům v Německu. V úterý odpoledne policie na krátkou dobu vyklidila sídlo strany, když anonymní telefonát pohrozil socialistům pumovým útokem.

Gabriel v pondělí navštívil saské město Heidenau, kde minulý týden vyvolali pravicoví extremisté kvůli přijímání uprchlíků několikadenní nepokoje. Vicekancléř tamní události odsoudil, jejich aktéry označil za "smečku" a vyzval soudy, aby podobné činy tvrdě trestaly.

"Od chvíle, kdy Sigmar Gabriel navštívil Heidenau, dostává Dům Willyho Brandta (sídlo SPD) záplavu výhružek spojenou s nenávistnými hesly proti běžencům," řekla novinářům generální tajemnice německých socialistů Yasmin Fahimiová. Výhružky vyvrcholily v úterý odpoledne, kdy anonym ohlásil pumový útok proti stranické centrále. Policie následně Dům Willyho Brandta zhruba na hodinu vyklidila, žádné nebezpečné předměty tam ale nenašla.

Kromě výhružek podle Fahimiové přicházejí i anonymní telefonáty, v nichž volající představitelům strany nadávají. Generální tajemnice socialistů uvedla, že velká část nadávek i hrozeb má rasistické zabarvení.

Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800.000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Uprchlická vlna, jaká v Německu nemá obdoby, vyvolala i napětí v tamní společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků, v saském městě Heidenau vyvolali pravicoví extremisté kvůli přijímání uprchlíků několikadenní nepokoje. Němečtí politici násilnosti vůči imigrantům a vůči zařízením pro ně odsoudili. Ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes vyjádřil přesvědčení, že většina Němců je k běžencům otevřená.

Útoky odsoudila i kancléřka Angela Merkelová. "Je odporné, jak se pravicoví extremisté a neonacisté snaží kvůli zařízení pro ubytování běženců šířit své hloupé a násilné poselství," řekl Seibert s tím, že kancléřka považuje za zahanbující to, jak někteří lidé, dokonce i rodiny s dětmi, počínání příznivců krajní pravice podporují.

Mezi uprchlíky jsou nejpočetnější skupinou Syřané. Německo vůči nim přestává uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a nebudou je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Místo toho začnou přímo rozhodovat o udělení azylu těmto uprchlíkům. S odvoláním na nové vnitřní předpisy Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) o tom včera informoval server Spiegel Online.

Nová směrnice BAMF podle serveru jen potvrzuje praxi německých úřadů z posledních měsíců. Od ledna do konce července požádalo v Německu o azyl zhruba 44.000 Syřanů. Podle údajů ministerstva vnitra však Německo vrátilo jen 131 z nich do zemí, kde poprvé vstoupili na evropskou půdu.

Postoj Berlína uvítala Evropská komise, podle níž je Německo prvním unijním státem, který takové rozhodnutí přijal. "Vítáme tento akt evropské solidarity," řekla agentuře DPA mluvčí komise. Podle ní Německo svým přístupem ukazuje, že není možné přenechat plnou zátěž současné uprchlické vlny pouze na státech na vnější hranici Evropské unie, přes které běženci přicházejí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon