romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německo: Tajný agent, nasazený kontrarozvědkou do krajně pravicového prostředí, je podezřelý, že se sám zradikalizoval

14.11.2019 11:31
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)

Tajný agent, který měl potírat pravicový extremismus, se sám radikalizoval. Takové podezření teď v Německu řeší disciplinární komise, a to v době, kdy Spolkový úřad pro ochranu ústavy slibuje, že proti pravicové scéně hodlá tvrdě zakročit. Informuje o tom iRozhlas.cz.

Se zprávou nezávisle na sobě přišly redakce magazínu Spiegel nebo stanic WDR a NDR. Aagent působil severně od Kolína nad Rýnem a zabýval se právě krajně pravicovou scénou. Kontrarozvědka ho ale na jaře suspendovala kvůli podezření, že on sám extrémistické postoje převzal, a dokonce i šířil.

Na komunikační aplikaci WhatsApp přispíval do skupiny, kde se projevy nenávisti mísily s fotkami Adolfa Hitlera. Podle deníku Süddeutsche Zeitung se momentálně prošetřuje, jestli se nestýkal s podobnými lidmi i v soukromí. Samotný úřad původně informaci nijak nekomentoval, ale v pátek potvrdil, že jednoho člověka za podezření z extrémismu skutečně postavil mimo službu a teď ho prošetřuje disciplinární komise.

Pro německou kontrarozvědku jde o nepříjemnou situaci, opozice ji totiž viní z dlouholetého přehlížení pravicové extremistické scény. Prakticky ihned po útoku v Halle se pravicový extrémismus stal pro Německo bezpečnostním tématem číslo jedna.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer tuto hrozbu posunul na stejnou příčku, kde je radikální islamismus a zároveň připustil, že neonacismus byl po mnoho let opomíjené téma.

Odhadem je v Německu na 24 tisíc pravicových extrémistů a nejméně polovina z nich má násilnické sklony a až tisíc z nich má právo legálně držet zbraň. Vláda i proto vypracovala balíček opatření, kterými chce tuto hrozbu omezit a mimo jiné hodlá navýšit dohled nad internetem a také výrazně zpřísnit vydávání nových zbrojních pasů.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo