romea - logo
5. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Jitka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německo: Tajný agent, nasazený kontrarozvědkou do krajně pravicového prostředí, je podezřelý, že se sám zradikalizoval

14.11.2019 11:31
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)

Tajný agent, který měl potírat pravicový extremismus, se sám radikalizoval. Takové podezření teď v Německu řeší disciplinární komise, a to v době, kdy Spolkový úřad pro ochranu ústavy slibuje, že proti pravicové scéně hodlá tvrdě zakročit. Informuje o tom iRozhlas.cz.

Se zprávou nezávisle na sobě přišly redakce magazínu Spiegel nebo stanic WDR a NDR. Aagent působil severně od Kolína nad Rýnem a zabýval se právě krajně pravicovou scénou. Kontrarozvědka ho ale na jaře suspendovala kvůli podezření, že on sám extrémistické postoje převzal, a dokonce i šířil.

Na komunikační aplikaci WhatsApp přispíval do skupiny, kde se projevy nenávisti mísily s fotkami Adolfa Hitlera. Podle deníku Süddeutsche Zeitung se momentálně prošetřuje, jestli se nestýkal s podobnými lidmi i v soukromí. Samotný úřad původně informaci nijak nekomentoval, ale v pátek potvrdil, že jednoho člověka za podezření z extrémismu skutečně postavil mimo službu a teď ho prošetřuje disciplinární komise.

Pro německou kontrarozvědku jde o nepříjemnou situaci, opozice ji totiž viní z dlouholetého přehlížení pravicové extremistické scény. Prakticky ihned po útoku v Halle se pravicový extrémismus stal pro Německo bezpečnostním tématem číslo jedna.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer tuto hrozbu posunul na stejnou příčku, kde je radikální islamismus a zároveň připustil, že neonacismus byl po mnoho let opomíjené téma.

Odhadem je v Německu na 24 tisíc pravicových extrémistů a nejméně polovina z nich má násilnické sklony a až tisíc z nich má právo legálně držet zbraň. Vláda i proto vypracovala balíček opatření, kterými chce tuto hrozbu omezit a mimo jiné hodlá navýšit dohled nad internetem a také výrazně zpřísnit vydávání nových zbrojních pasů.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 608x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo