romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německo: Tajný agent, nasazený kontrarozvědkou do krajně pravicového prostředí, je podezřelý, že se sám zradikalizoval

14.11.2019 11:31
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)
Demonstrace příznivců krajní pravice v německém Chemnitzu 27. 8. 2018 (FOTO: ČTK)

Tajný agent, který měl potírat pravicový extremismus, se sám radikalizoval. Takové podezření teď v Německu řeší disciplinární komise, a to v době, kdy Spolkový úřad pro ochranu ústavy slibuje, že proti pravicové scéně hodlá tvrdě zakročit. Informuje o tom iRozhlas.cz.

Se zprávou nezávisle na sobě přišly redakce magazínu Spiegel nebo stanic WDR a NDR. Aagent působil severně od Kolína nad Rýnem a zabýval se právě krajně pravicovou scénou. Kontrarozvědka ho ale na jaře suspendovala kvůli podezření, že on sám extrémistické postoje převzal, a dokonce i šířil.

Na komunikační aplikaci WhatsApp přispíval do skupiny, kde se projevy nenávisti mísily s fotkami Adolfa Hitlera. Podle deníku Süddeutsche Zeitung se momentálně prošetřuje, jestli se nestýkal s podobnými lidmi i v soukromí. Samotný úřad původně informaci nijak nekomentoval, ale v pátek potvrdil, že jednoho člověka za podezření z extrémismu skutečně postavil mimo službu a teď ho prošetřuje disciplinární komise.

Pro německou kontrarozvědku jde o nepříjemnou situaci, opozice ji totiž viní z dlouholetého přehlížení pravicové extremistické scény. Prakticky ihned po útoku v Halle se pravicový extrémismus stal pro Německo bezpečnostním tématem číslo jedna.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer tuto hrozbu posunul na stejnou příčku, kde je radikální islamismus a zároveň připustil, že neonacismus byl po mnoho let opomíjené téma.

Odhadem je v Německu na 24 tisíc pravicových extrémistů a nejméně polovina z nich má násilnické sklony a až tisíc z nich má právo legálně držet zbraň. Vláda i proto vypracovala balíček opatření, kterými chce tuto hrozbu omezit a mimo jiné hodlá navýšit dohled nad internetem a také výrazně zpřísnit vydávání nových zbrojních pasů.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 814x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo