romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Německý ministr spravedlnosti i uprchlíci žádají tvrdé tresty pro silvestrovské útočníky

Berlín, 14.1.2016 10:55, (ROMEA)
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas (Zdroj: flickr.com)
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas (Zdroj: flickr.com)

Pachatele silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech je třeba tvrdě potrestat. Má na tom zájem i většina běženců, kteří dodržují zákony a nepřejí si být spojováni s násilnostmi, řekl dnes ve Spolkovém sněmu německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Vyzval rovněž k tvrdému postihování stoupenců krajní pravice, kteří silvestrovské incidenty tento týden využili jako záminku pro rozpoutání násilností v Lipsku.

"Nikdo v Německu se nesmí stavět nad zákony, ať už má jakýkoli pas. Sexuální útoky na ženy není možné ničím omluvit. Ani odlišný kulturní původ není přijatelným vysvětlením," řekl Maas. "Pachatele musíme pohnat k zodpovědnosti. A pro cizince, kteří se dopustili trestného činu, může být důsledkem i deportace," dodal.

Deportace zločinců podpořil i náměstek ministra vnitra Ole Schröder. "Pachatelům útoků ze silvestrovské noci dnes říkáme toto: Pokud jste přišli do Německa hledat ochranu, ale pácháte tady závažné trestné činy, nemáte v této zemi co pohledávat," řekl. Podle něj je tvrdý přístup způsobem, jak zajistit, že se podobné incidenty nebudou opakovat. "V naší zemi nesmí vzniknout místa, kde neplatí zákony." uvedl.

Vláda chce umožnit deportace všech cizinců, kteří se v Německu dopustí zločinu a budou za něj odsouzeni k trestu vězení, a to i podmíněnému. Dosud bylo možné vypovědět jen ty, kdo byli odsouzeni přinejmenším k ročnímu nepodmíněnému trestu. Nadále však nebude možné vrátit do země původu ty osoby, kterým by tam hrozilo mučení, trest smrti nebo politické pronásledování.

"Mluvil jsem s uprchlíky a ti mi sami říkali, abychom se postarali, že tito lidé budou tvrdě potrestáni a posláni pryč. S těmito zločinci nechtějí být spojováni," řekl ministr. "Nesmíme dopustit zpochybnění pomoci pro miliony uprchlíků v nouzi jen kvůli tomu, že mezi nimi je několik set zločinců," uvedl.

Krajní pravice podle ministra zneužívá incidenty ke štvaní proti všem cizincům a lidem, kteří se běženců zastávají, což dokázaly tento týden pouliční násilnosti v Lipsku. "Nedopustíme, aby zločinci dlouhodobě ochromili společenský život v naší zemi. Budeme postupovat stejně, ať už budou pachatelé cizinci, nebo němečtí pravicoví radikálové," řekl Maas.

Zneužívání incidentů ze strany krajní pravice odsoudila i parlamentní opozice. "Extremisté se snaží zneužít zločiny, jichž se dopustila omezená skupina lidí, k vyvolávání nálad proti všem cizincům a rozpoutávají rasistické násilí," řekla předsedkyně Levice Katja Kippingová.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem shromáždilo o silvestrovské noci na tisíc lidí arabského a afrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Podobné incidenty v menším rozsahu jsou hlášeny také z Hamburku, ze Stuttgartu, Düsseldorfu a z Norimberku.

Na sobotu Syřané chystají shromáždění, kde chtějí dát najevo, že jim takové chování není vlastní. "Nám Syřanům, a zvláště těm v Německu, je velmi líto sexuálních útoků a okrádání, které se staly na silvestra v Kolíně na Rýnem, Hamburku a dalších německých městech. Žádáme německé úřady, aby útočníky potrestaly těmi nejtěžšími tresty a také je vyhostily ze země. Potvrzujeme, že toto kriminální chování nevyjadřuje naši mentalitu ani kulturu,“ píše se v pozvánce facebookové události Syřané proti sexismu.
brf, ČTK, iDnes.cz
Přečteno: 808x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Uprchlíci, Násilí, oběť, sexuální násilí, zákon, ministr spravedlnosti, Sýrie, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo