romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Německý prezident: 30 let od rasistických nepokojů v Rostocku hrozby stále přetrvávají

29.8.2022 15:06
Prezident Německa Walter Steinmeier k 30. letému výročí rasových nepokojů v Rostocku (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)
Prezident Německa Walter Steinmeier k 30. letému výročí rasových nepokojů v Rostocku (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)

I 30 let od rasistických nepokojů v Rostocku přetrvává v Německu hrozba pravicového extremismu. Podle agentury DPA to k výročí událostí v bývalé NDR uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Nepokoje se odehrávaly mezi 22. a 26. srpnem 1992, tedy téměř dva roky po sjednocení Německa. Neonacisté a místní obyvatelé tehdy za potlesku tisíců přihlížejících útočili na středisko pro žadatele o azyl a ubytovnu pro vietnamské přistěhovalce. Policie se tehdy dočasně stáhla a obyvatelé domu zůstali odkázáni sami na sebe. Dvanáctiposchoďový dům částečně vyhořel. Mnoho lidí utíkalo ve strachu o život přes střechu. Jako zázrakem si nepokoje nevyžádaly oběti na životech.

V Rostocku šlo podle prezidenta o nejhorší nepokoje v německé poválečné éře. "Nebezpečí, že stopa násilí neskončí, je vysoké," řekl Steinmeier na vzpomínkové akci na rostocké radnici. "Zvláště nyní, v době, která je pro nás výzvou jako žádná jiná v posledních desetiletích," dodal

Pravicový terorismus považují úřady za hlavní bezpečnostní hrozbu pro Německo před radikálním islamismem, připomněla agentura AFP. V posledních letech zasáhlo Německo několik incidentů s extremistickým pozadím, včetně útoku na synagogu v Halle v roce 2019 a útoku na šiša bary v Hanau o rok později. První útok si vyžádal dva a druhý devět obětí na životech. V roce 2019 byl ve svém domě zavražděn pravicovým extremistou zastupitel v Kasselu Walter Lübcke, který podporoval přijímání migrantů.

Přečteno: 482x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Německo, Extremismus, EU, VietnamHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo