Německý vicekancléř: AfD se radikalizuje, měla by ji sledovat kontrarozvědka

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel navrhuje, aby německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) sledovala tajná služba. Reaguje tak na hojně kritizované výroky představitele AfD Björna Höckeho, který vyjádřil nelibost nad přítomností památníku holokaustu v Berlíně.
"AfD definitivně nahradila (neonacistickou) NPD jako rezervoár krajně pravicových štváčů," napsal dnes na twitteru Gabriel, který je zároveň ministrem hospodářství. "AfD musí konečně začít sledovat civilní kontrarozvědka," dodal.
Šéf AfD v Duryňsku a učitel dějepisu Höcke se tento týden vyslovil pro zásadní obrat v přístupu k národní historii, aby si Němci mohli připomínat i vlastní (válečné) oběti.
"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil ve zjevné narážce na památník holokaustu postavený v Berlíně v roce 2005. Podle agentury DPA hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa".
Höckeho slova z úterní akce mládežnické organizace AfD v Drážďanech odsoudili představitelé všech ostatních německých stran. Höckeho kritizovali i mnozí členové AfD, včetně předsedkyně Frauke Petryové.
Znepokojení nad Höckeho výroky vyjádřil také předseda německé Ústřední židovské rady Josef Schuster a generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.
Průzkumy z konce loňského roku dávaly AfD ve volbách šanci na zisk zhruba 12 procent hlasů. Strana, která dosud ve Spolkovém sněmu zastoupená nebyla, by se tak pravděpodobně stala třetím nejsilnějším uskupením. Parlamentní volby se v Německu uskuteční letos na podzim.
Nepřehlédněte:
- V Drážďanech začne soud s pravicovými extremisty
- Člen AfD se za kritiku berlínského památníku holocaustu sám stal jejím terčem
Kam dál:
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- ERGO Network: Ohlédnutí za Romským týdnem 2022, největším setkáním Romů a evropských politiků v Evropském parlamentu
- ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- Živě: TK ministra vnitra Rakušana a vládní zmocněnkyně pro lidská práva
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Praha a vláda udělají opatření motivující uprchlíky k přesunu z přetížených míst
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
- Nafouknutá bublina kolem Romů s maďarskými pasy splaskla. Z více jak 5 tisíc prověřovaných mělo maďarský pas pouze 150 uprchlíků
- Tomáš Ščuka: Brněnští představitelé odmítají, že Romky z Ukrajiny jsou váleční uprchlíci a nemají vůli jim pomoct
Štítky:
Německo, Extremismus, Populismus, Migrace, Uprchlíci, EU, Alternativa pro NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY
