romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí neonacisté podpořili pochodem organizaci, která bojuje proti neonacismu

Wunsiedel/Německo, 18.11.2014 19:42, (ROMEA)
Neonacisté proti neonacistům... Za každý metr, který přívrženci nacistické ideologie během pochodu Wunsiedelem ušli, totiž věnovali místní podnikatelé a obyvatelé v přepočtu asi 429 Kč na činnost neziskové organizace EXIT Germany, která pomáhá bývalým neonacistům vymanit se z prostředí neonacistických buněk. (FOTO: YouTube.com)
Neonacisté proti neonacistům... Za každý metr, který přívrženci nacistické ideologie během pochodu Wunsiedelem ušli, totiž věnovali místní podnikatelé a obyvatelé v přepočtu asi 429 Kč na činnost neziskové organizace EXIT Germany, která pomáhá bývalým neonacistům vymanit se z prostředí neonacistických buněk. (FOTO: YouTube.com)

Jakýmsi poutním místem pro neonacisty je již tradičně město Wunsiedel na jihovýchodě Německa. Až do roku 2011 zde byl totiž pohřben Rudolf Hess, po Göringovi druhý Hitlerovův nástupce. Pravicoví extremisté městem pořádají každoročně v polovině listopadu pochod na Hessovu památku a připomínku toho, co většina lidí považuje za hrůzy třetí říše. Letošní pochod byl ale místními obyvateli a také neziskovými organizacemi, které bojují proti neonacismu, paradoxně vítán s nadšením. Nechyběly ani duhové konfety. Informoval o tom server The Washington Post.

Důvodem nebyl náhlý příklon místních k neonacismu, ale naopak nezvyklý nápad skupiny s názvem "Rechts gegen Rechts", jak se postavit proti pochodu neonacistů. Za každý metr, který přívrženci nacistické ideologie během marše ušli, totiž věnovali místní podnikatelé a obyvatelé v přepočtu asi 429 Kč na činnost neziskové organizace EXIT Germany, která pomáhá bývalým neonacistům vymanit se z prostředí neonacistických buněk.

"Hessova" pochodu se nakonec zúčastnilo na 200 pravicových extremistů, čímž každý z nich svou přítomností vlastně podpořil aktivity organizace, která bojuje proti neonacismu.

Podle tiskové zprávy organizátorů zdobily ulice ironické nápisy, které vyzývaly účastníky pochodu, aby pokračovaly dál. Neonacisté tak mohli pod svými těžkými botami číst výzvy jako "Poslední sprint místo vítězství" a podobně.

Vzhledem k často násilné povaze neonacistických pochodů, ale také protiakcí pořádaných levicovými radikály, je tento nápad vnímán německou veřejností jako závan čerstvého vzduchu, který staví na toleranci a vtipu. "Chtěli jsme vytvořit alternativu k protidemonstracím," uvedl k tomu pro německý server Local vzdělávací výzkumník organizace EXIT Germany Fabian Wichmann.

VIDEO

voj, www.washingtonpost.com
Přečteno: 1567x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Neonacismus, Rasismus, Občanská společnost, protest, proti nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo