romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí ultrapravičáci chtějí prezidentovi soudně zakázat urážet je

Berlin, 16.9.2013 16:58, (ROMEA)

Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) podala u ústavního soudu žalobu na prezidenta Joachima Gaucka. Ten minulý měsíc označil za "šílence" účastníky protiazylantských demonstrací, jež iniciovala NPD. Extremisté nyní podle magazínu Der Spiegel po ústavním soudu požadují, aby hlavě státu takové výroky napříště zakázal.

"Potřebujeme občany, kteří půjdou do ulic a tyto šílence vykážou tam, kam patří," prohlásil Gauck v reakci na protesty pravicových radikálů proti nové ubytovně pro azylanty ve východoberlínské čtvrti Hellersdorf a demonstrace odpůrců extremismu, které se konaly na přelomu srpna a září.

NPD následně podle Spiegelu prezidenta vyzvala, aby objasnil, zda tím podporoval tyto protidemonstrace a zda "výraz 'šílenci' vztahoval na členy, případně aktivisty NPD". Gauck na to reagoval poznámkou, že po přečtení zpráv v médiích o událostech v Hellersdorfu se "její otázka zodpoví sama od sebe".

Strana poté podala na hlavu státu žalobu k ústavnímu soudu spojenou s návrhem, aby soud prezidentovi takové výroky zatrhl. Ten si vyžádal i stanovisko Gaucka, který popřel, že by vyzýval k protestům proti NPD. A výrazem "šílenci" prý nemyslel žádnou konkrétní osobu. O návrhu NPD by měl soud v Karlsruhe podle Spiegelu rozhodnout ještě do nedělních parlamentních voleb.

NPD má příznivce především na bývalém komunistickém východě Německa, kde strana těží z nelehké ekonomické a sociální situace tamních obyvatel. Ve dvou východních spolkových zemích, Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, je dokonce zastoupena v regionálních parlamentech.

Německá kontrarozvědka označuje NPD za rasistickou, antisemitskou a revizionistickou stranu, která usiluje o likvidaci demokratického zřízení. Podle svého programu chce vytvořit přísně etnicky definované národní společenství. Opakovaně na sebe upozornila kampaněmi proti imigrantům, jejichž začleňování do německé společnosti považuje za "národní sebevraždu".

Německá vláda se NPD v minulosti už jednou neúspěšně pokusila zakázat. Debaty o novém návrhu na její zákaz se rozproudily po předloňském odhalení neonacistické teroristické buňky NSU, která podle vyšetřovatelů zavraždila deset lidí, převážně přistěhovalců. Kabinet kancléřky Angely Merkelové ale na jaře rozhodl, že tento návrh nepodá.

V nynější předvolební kampani na sebe NPD nejvíce upozornila protiromskými plakáty, kvůli nimž čelí řadě žalob.

Přečteno: 569x
 

Kam dál:

Štítky:  

nacistické symboly, Německo, Extremismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo