romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí ultrapravičáci chtějí prezidentovi soudně zakázat urážet je

Berlin, 16.9.2013 16:58, (ROMEA)

Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) podala u ústavního soudu žalobu na prezidenta Joachima Gaucka. Ten minulý měsíc označil za "šílence" účastníky protiazylantských demonstrací, jež iniciovala NPD. Extremisté nyní podle magazínu Der Spiegel po ústavním soudu požadují, aby hlavě státu takové výroky napříště zakázal.

"Potřebujeme občany, kteří půjdou do ulic a tyto šílence vykážou tam, kam patří," prohlásil Gauck v reakci na protesty pravicových radikálů proti nové ubytovně pro azylanty ve východoberlínské čtvrti Hellersdorf a demonstrace odpůrců extremismu, které se konaly na přelomu srpna a září.

NPD následně podle Spiegelu prezidenta vyzvala, aby objasnil, zda tím podporoval tyto protidemonstrace a zda "výraz 'šílenci' vztahoval na členy, případně aktivisty NPD". Gauck na to reagoval poznámkou, že po přečtení zpráv v médiích o událostech v Hellersdorfu se "její otázka zodpoví sama od sebe".

Strana poté podala na hlavu státu žalobu k ústavnímu soudu spojenou s návrhem, aby soud prezidentovi takové výroky zatrhl. Ten si vyžádal i stanovisko Gaucka, který popřel, že by vyzýval k protestům proti NPD. A výrazem "šílenci" prý nemyslel žádnou konkrétní osobu. O návrhu NPD by měl soud v Karlsruhe podle Spiegelu rozhodnout ještě do nedělních parlamentních voleb.

NPD má příznivce především na bývalém komunistickém východě Německa, kde strana těží z nelehké ekonomické a sociální situace tamních obyvatel. Ve dvou východních spolkových zemích, Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku, je dokonce zastoupena v regionálních parlamentech.

Německá kontrarozvědka označuje NPD za rasistickou, antisemitskou a revizionistickou stranu, která usiluje o likvidaci demokratického zřízení. Podle svého programu chce vytvořit přísně etnicky definované národní společenství. Opakovaně na sebe upozornila kampaněmi proti imigrantům, jejichž začleňování do německé společnosti považuje za "národní sebevraždu".

Německá vláda se NPD v minulosti už jednou neúspěšně pokusila zakázat. Debaty o novém návrhu na její zákaz se rozproudily po předloňském odhalení neonacistické teroristické buňky NSU, která podle vyšetřovatelů zavraždila deset lidí, převážně přistěhovalců. Kabinet kancléřky Angely Merkelové ale na jaře rozhodl, že tento návrh nepodá.

V nynější předvolební kampani na sebe NPD nejvíce upozornila protiromskými plakáty, kvůli nimž čelí řadě žalob.

Přečteno: 571x
 

Kam dál:

Štítky:  

nacistické symboly, Německo, Extremismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo