romea - logo
21. listopadu 2017 (úterý)
svátek má Albert
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debakl fašistů ve volbách na Slovensku. Budou mít jen dva poslance a Kotleba jako hejtman skončil. Porazil ho podnikatel Lunter

5.11.2017 1:05, (AKTUALIZOVÁNO 9:56)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Slovensko v přímých volbách vybralo hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů. Velkým poraženým voleb je neofašista Marian Kotleba, který s Janem Lunterem prohrál o více než 20 procentních bodů a ze župního úřadu se vystěhuje. V Nitře neuspěl v boji o župana další kandidát neofašistů Milan Uhrík, který získal 15 procent hlasů.

Nejsilnější vládní strana Smer, která až do soboty ovládala šest z osmi žup, utrpěla obrovskou porážku. Až do roku 2022 budou její kandidáti řídit pouze dva vyšší územní celky - Trenčianský a Nitrianský. Pro Roberta Fica jde o jednu z největších volebních proher v jeho kariéře a zřejmě mu uškodilo i rozhodnutí jeho vlastní strany zrušit dvoukolovou volbu županů.

"Vypadá to, že jsme vyhráli. Děkuji všem voličům za důvěru. S velkým napětím očekáváme výsledky kandidátů na poslance," řekl Ján Lunter před jednou hodinou v noci, kdy bylo sečteno více než 65 procent hlasů. Poděkoval rodině, ale i kandidátům, kteří se v jeho prospěch vzdali kandidatury.

Prvním krokem nového župana na úřadě bude opětovné vyvěšení vlajky Evropské unie: "Otevřu dveře župy a vyvětrám. A dám na průčelí vyvěsit vlajku Evropské unie, abychom ukázali, že tam patříme," uvedl Ján Lunter, který získal přes 48% hlasů. Druhý Kotleba za ním zaostal o více než dvacet procentních bodů, když získal necelých 23% hlasů.

Mariana Kotlebu novináři hledali marně. Uhrík jim jen vzkázal, že na výsledky bude čekat mimo Banskou Bystrici.

"Zbavili jsme se zla. Opět se potvrdila stará pravda o Svatoplukových prutech," reagoval na konec Kotleby místopředseda Smeru Peter Pellegrini. Ficova strana ještě v létě podpořila Luntera.

Volební účast byla podle slovenských médií rekordní, v Banskobystrickém kraji dosahovala téměř 40 procent, odhady celostátní účasti se pohybují těsně pod hranicí 30 procent. V minulých krajských volbách v roce 2013 byla účast zhruba o deset procent nižší.

Kotleba postavil do boje o křesla župních poslanců 335 jmen. Podle předběžných propočtů Deníku N uspěli pouze dva. Marián Kotleba bude pouze poslancem Banskobystrického kraje a další neúspěšný kandidát neofašistů na župana Milan Uhrík bude poslancem v Nitranskom kraji.

Další známí fašisté jako kandidáti na poslance neuspěli. V Trenčínském kraji neuspěl poslanec ĽSNS Peter Krupa, který kandidoval v obvodu Ilava. Získal jen 2,4 procenta hlasů. Krupa se dosud zviditelnil hlavně nošením pistole do parlamentu a Facebookové statusy, v nichž psal například o "smradlavých židácích".

V Trenčínském kraji pohořel i další známý kotlebovec Marián Mišún, který kandidoval do zastupitelstva v obvodu Púchov. Získal pouze asi 3,5 procenta hlasů. Bývalý městský policista je dnes asistentem Kotlebovho poslance Martina Beluského.

O svých zástupcích v krajské samosprávě rozhodovalo více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi.

Slovenská média: Krajské volby skončily propadákem Ficovy strany

Katastrofa pro vládní sociální demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, úspěch pravicové koalice a porážka šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje. Tak reagují slovenská média na výsledky sobotních krajských voleb na Slovensku. Kandidáti široké pravicové koalice obsadí posty hejtmanů v pěti z osmi samosprávných krajích, nejsilnější vládní strana Směr-SD se svými koaličními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou krajích, takzvaných župách. Výsledky ocenili zástupci opozice.

"Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Smeru," napsal list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Smeru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu.

Neúspěch Mariana Kotleby, kterého v přímě volbě hejtmana Banskobystrického kraje porazil nezávislý kandidát s podporou koaličních i opozičních stran Ján Lunter, je podle listu pro zemi velmi dobrou zprávou. "Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení," uvedl list.

"Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Smerem, jak jsme ho znali posledních deset let," napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Smeru-SD Fico udělat vážný restart.

List Pravda napsal, že důvod si stěžovat mohou mít snad jen ve vládním Smeru-SD, který ve volbách přišel o křesla čtyř hejtmanů. "Takový výsledek strany, která ještě minulý týden dominovala regionální politice na Slovensku, je jednoznačným neúspěchem," uvedl deník a dodal, že pád Smeru-SD v krajských volbách je příznakem vážné krize.

List Hospodárske noviny napsal, že župní volby skončily jednoznačným vítězstvím opozice a že Smer-SD utrpěl krutou porážku. Právě neúspěch Ficovy strany označil list za největší překvapení krajských voleb.

Výsledky podle očekávání uvítala opozice. "Je vidět, že lidé si přejí změnu a vláda oligarchů a neschopných politiků se začíná hroutit. Zdá se, že dnes se nám podařilo porazit stranu Směr v regionech a já věřím, že se nám to za dva roky podaří i v parlamentních volbách," řekla poslankyně parlamentu Veronika Remišová. Ta je i jednou z hlavních tváří opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jehož dva poslanci byli v rámci pravicové koalice zvoleni hejtmany.

Přečteno: 4836x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Marian Kotleba, Extremismus, Fašismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Shromáždění na Abertově - 17. 11. 2017

videoZÁZNAMY: ČR si připomněla 17. listopad, policie v Praze zadržela dva příznivce extremistické DSSS

17.11.2017 12:54, (AKTUALIZOVÁNO 21:00)
Obyvatelé České republiky si dnes připomněli výročí událostí spojených se 17. listopadem. Hlavní město zažilo pietní shromáždění, demonstrace pravicových extremistů i krajní levice i různé kulturní akce. Na akce svolané u příležitosti výročí událostí z listopadu 1939 a 1989 dohlíželi stovky policistů, pražským jednotkám vypomohly i další krajská ředitelství.
 celý článek

Dominika Duka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Kardinál Duka poblahopřál nenávistné Okamurově SPD k volebnímu výsledku. Spojuje nás péče o bezpečí lidí a řada jiných témat, uvedl

16.11.2017 13:45
Hlava české katolické církve, kardinál Dominik Duka, poblahopřál k výsledkům voleb předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamurovi. „Dovoluji si Vám pogratulovat k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi i řada jiných témat. Přál bych Vám, abyste Vy i Vaši poslanci v nově ustavené sněmovně dokázali důrazně prosazovat právo a spravedlnost,“ uvedl Duka ve svém dopise.
 celý článek

Emil Voráč

Emil Voráč: Dokud nebudeme schopni se dohodnout, ničeho nedosáhneme a budeme k sobě chovat nenávist

16.11.2017 12:15
Co vlastně chceme? Nesouhlasíme s dosavadní politikou a vůbec se nedivím. Vadí nám převažující nálady tohoto národa. Dlouhodobě si stěžujeme, že politika, ale i integrační činnost je o nás, ale bez nás. Nejsme spokojení, že romská menšina nemá zástupce v senátu, parlamentu, nebo ve vládě a také na úřadech, kde se jaksi tvoří vnitřní zákony, které mnohdy jsou specificky nastavené proti naší menšině.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo