romea - logo
19. června 2018 (úterý)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debakl fašistů ve volbách na Slovensku. Budou mít jen dva poslance a Kotleba jako hejtman skončil. Porazil ho podnikatel Lunter

5.11.2017 1:05, (AKTUALIZOVÁNO 9:56)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Slovensko v přímých volbách vybralo hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů. Velkým poraženým voleb je neofašista Marian Kotleba, který s Janem Lunterem prohrál o více než 20 procentních bodů a ze župního úřadu se vystěhuje. V Nitře neuspěl v boji o župana další kandidát neofašistů Milan Uhrík, který získal 15 procent hlasů.

Nejsilnější vládní strana Smer, která až do soboty ovládala šest z osmi žup, utrpěla obrovskou porážku. Až do roku 2022 budou její kandidáti řídit pouze dva vyšší územní celky - Trenčianský a Nitrianský. Pro Roberta Fica jde o jednu z největších volebních proher v jeho kariéře a zřejmě mu uškodilo i rozhodnutí jeho vlastní strany zrušit dvoukolovou volbu županů.

"Vypadá to, že jsme vyhráli. Děkuji všem voličům za důvěru. S velkým napětím očekáváme výsledky kandidátů na poslance," řekl Ján Lunter před jednou hodinou v noci, kdy bylo sečteno více než 65 procent hlasů. Poděkoval rodině, ale i kandidátům, kteří se v jeho prospěch vzdali kandidatury.

Prvním krokem nového župana na úřadě bude opětovné vyvěšení vlajky Evropské unie: "Otevřu dveře župy a vyvětrám. A dám na průčelí vyvěsit vlajku Evropské unie, abychom ukázali, že tam patříme," uvedl Ján Lunter, který získal přes 48% hlasů. Druhý Kotleba za ním zaostal o více než dvacet procentních bodů, když získal necelých 23% hlasů.

Mariana Kotlebu novináři hledali marně. Uhrík jim jen vzkázal, že na výsledky bude čekat mimo Banskou Bystrici.

"Zbavili jsme se zla. Opět se potvrdila stará pravda o Svatoplukových prutech," reagoval na konec Kotleby místopředseda Smeru Peter Pellegrini. Ficova strana ještě v létě podpořila Luntera.

Volební účast byla podle slovenských médií rekordní, v Banskobystrickém kraji dosahovala téměř 40 procent, odhady celostátní účasti se pohybují těsně pod hranicí 30 procent. V minulých krajských volbách v roce 2013 byla účast zhruba o deset procent nižší.

Kotleba postavil do boje o křesla župních poslanců 335 jmen. Podle předběžných propočtů Deníku N uspěli pouze dva. Marián Kotleba bude pouze poslancem Banskobystrického kraje a další neúspěšný kandidát neofašistů na župana Milan Uhrík bude poslancem v Nitranskom kraji.

Další známí fašisté jako kandidáti na poslance neuspěli. V Trenčínském kraji neuspěl poslanec ĽSNS Peter Krupa, který kandidoval v obvodu Ilava. Získal jen 2,4 procenta hlasů. Krupa se dosud zviditelnil hlavně nošením pistole do parlamentu a Facebookové statusy, v nichž psal například o "smradlavých židácích".

V Trenčínském kraji pohořel i další známý kotlebovec Marián Mišún, který kandidoval do zastupitelstva v obvodu Púchov. Získal pouze asi 3,5 procenta hlasů. Bývalý městský policista je dnes asistentem Kotlebovho poslance Martina Beluského.

O svých zástupcích v krajské samosprávě rozhodovalo více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi.

Slovenská média: Krajské volby skončily propadákem Ficovy strany

Katastrofa pro vládní sociální demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, úspěch pravicové koalice a porážka šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje. Tak reagují slovenská média na výsledky sobotních krajských voleb na Slovensku. Kandidáti široké pravicové koalice obsadí posty hejtmanů v pěti z osmi samosprávných krajích, nejsilnější vládní strana Směr-SD se svými koaličními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou krajích, takzvaných župách. Výsledky ocenili zástupci opozice.

"Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Smeru," napsal list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Smeru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu.

Neúspěch Mariana Kotleby, kterého v přímě volbě hejtmana Banskobystrického kraje porazil nezávislý kandidát s podporou koaličních i opozičních stran Ján Lunter, je podle listu pro zemi velmi dobrou zprávou. "Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení," uvedl list.

"Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Smerem, jak jsme ho znali posledních deset let," napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Smeru-SD Fico udělat vážný restart.

List Pravda napsal, že důvod si stěžovat mohou mít snad jen ve vládním Smeru-SD, který ve volbách přišel o křesla čtyř hejtmanů. "Takový výsledek strany, která ještě minulý týden dominovala regionální politice na Slovensku, je jednoznačným neúspěchem," uvedl deník a dodal, že pád Smeru-SD v krajských volbách je příznakem vážné krize.

List Hospodárske noviny napsal, že župní volby skončily jednoznačným vítězstvím opozice a že Smer-SD utrpěl krutou porážku. Právě neúspěch Ficovy strany označil list za největší překvapení krajských voleb.

Výsledky podle očekávání uvítala opozice. "Je vidět, že lidé si přejí změnu a vláda oligarchů a neschopných politiků se začíná hroutit. Zdá se, že dnes se nám podařilo porazit stranu Směr v regionech a já věřím, že se nám to za dva roky podaří i v parlamentních volbách," řekla poslankyně parlamentu Veronika Remišová. Ta je i jednou z hlavních tváří opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jehož dva poslanci byli v rámci pravicové koalice zvoleni hejtmany.

Přečteno: 4942x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Marian Kotleba, Extremismus, Fašismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města - Ústí nad Labem, 14. 6. 2018 (FOTO: Monika Mihaličková, Romea.cz)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti vyhánění chudých a Romů z města

14.6.2018 12:11, (AKTUALIZOVÁNO 19:00)
Několik desítek lidí dnes vpodvečer demonstrovalo v Ústí nad Labem, plánované uzavření dvou ubytoven podle nich povede k vyhánění Romů a chudých z města. Akci svolali aktivisté spolupracující s lidmi ze dvou ústeckých ubytoven, které na konci června ukončí provoz. V objektech v centru města a ve čtvrti Střekov žije asi 230 lidí, z toho 80 dětí. První romská internetová televize ROMEA TV vysílala demonstraci přímým přenosem.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem ke kauze rušených ubytoven: Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí. Obyvatelé jsou agresivní a pod vlivem aktivistů

13.6.2018 0:48
Podle představitelů města Ústí nad Labem žijí obyvatelé dvou ústeckých ubytoven, které budou k poslednímu červnu uzavřeny, pod vlivem aktivistů v nereálné představě, že se o ně někdo postará a ubytování jim zařídí. Uvedlo to město v tiskové zprávě s názvem "Pomoc dostanou ti, kteří ji opravdu chtějí". Vedení Ústí nad Labem tak zřejmě reaguje na výzvy několika neziskových organizací, které celý minulý týden žádaly po kompetentních orgánech nějakou aktivitu.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Agendu extrémní pravice převzalo hnutí SPD Tomia Okamury, píše vnitro ve čtvrtletní zprávě

12.6.2018 22:17
Tradiční pravicově extremistická uskupení přestala být politicky relevantní. S jejich agendou nejefektivněji pracovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které ale vnitro označuje jako neextremistické hnutí s xenofobními projevy. Ve zprávě o extremismu za první čtvrtletí letošního roku to uvedl Odbor bezpečnostní politiky ministerstvo vnitra.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo