romea - logo
24. února 2018 (sobota)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Debakl fašistů ve volbách na Slovensku. Budou mít jen dva poslance a Kotleba jako hejtman skončil. Porazil ho podnikatel Lunter

5.11.2017 1:05, (AKTUALIZOVÁNO 9:56)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Ján Lunter a Marian Kotleba (Koláž: Romea.cz)

 

Slovensko v přímých volbách vybralo hejtmany a poslance zastupitelstev osmi samosprávných krajů. Velkým poraženým voleb je neofašista Marian Kotleba, který s Janem Lunterem prohrál o více než 20 procentních bodů a ze župního úřadu se vystěhuje. V Nitře neuspěl v boji o župana další kandidát neofašistů Milan Uhrík, který získal 15 procent hlasů.

Nejsilnější vládní strana Smer, která až do soboty ovládala šest z osmi žup, utrpěla obrovskou porážku. Až do roku 2022 budou její kandidáti řídit pouze dva vyšší územní celky - Trenčianský a Nitrianský. Pro Roberta Fica jde o jednu z největších volebních proher v jeho kariéře a zřejmě mu uškodilo i rozhodnutí jeho vlastní strany zrušit dvoukolovou volbu županů.

"Vypadá to, že jsme vyhráli. Děkuji všem voličům za důvěru. S velkým napětím očekáváme výsledky kandidátů na poslance," řekl Ján Lunter před jednou hodinou v noci, kdy bylo sečteno více než 65 procent hlasů. Poděkoval rodině, ale i kandidátům, kteří se v jeho prospěch vzdali kandidatury.

Prvním krokem nového župana na úřadě bude opětovné vyvěšení vlajky Evropské unie: "Otevřu dveře župy a vyvětrám. A dám na průčelí vyvěsit vlajku Evropské unie, abychom ukázali, že tam patříme," uvedl Ján Lunter, který získal přes 48% hlasů. Druhý Kotleba za ním zaostal o více než dvacet procentních bodů, když získal necelých 23% hlasů.

Mariana Kotlebu novináři hledali marně. Uhrík jim jen vzkázal, že na výsledky bude čekat mimo Banskou Bystrici.

"Zbavili jsme se zla. Opět se potvrdila stará pravda o Svatoplukových prutech," reagoval na konec Kotleby místopředseda Smeru Peter Pellegrini. Ficova strana ještě v létě podpořila Luntera.

Volební účast byla podle slovenských médií rekordní, v Banskobystrickém kraji dosahovala téměř 40 procent, odhady celostátní účasti se pohybují těsně pod hranicí 30 procent. V minulých krajských volbách v roce 2013 byla účast zhruba o deset procent nižší.

Kotleba postavil do boje o křesla župních poslanců 335 jmen. Podle předběžných propočtů Deníku N uspěli pouze dva. Marián Kotleba bude pouze poslancem Banskobystrického kraje a další neúspěšný kandidát neofašistů na župana Milan Uhrík bude poslancem v Nitranskom kraji.

Další známí fašisté jako kandidáti na poslance neuspěli. V Trenčínském kraji neuspěl poslanec ĽSNS Peter Krupa, který kandidoval v obvodu Ilava. Získal jen 2,4 procenta hlasů. Krupa se dosud zviditelnil hlavně nošením pistole do parlamentu a Facebookové statusy, v nichž psal například o "smradlavých židácích".

V Trenčínském kraji pohořel i další známý kotlebovec Marián Mišún, který kandidoval do zastupitelstva v obvodu Púchov. Získal pouze asi 3,5 procenta hlasů. Bývalý městský policista je dnes asistentem Kotlebovho poslance Martina Beluského.

O svých zástupcích v krajské samosprávě rozhodovalo více než 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem v zemi.

Slovenská média: Krajské volby skončily propadákem Ficovy strany

Katastrofa pro vládní sociální demokraty (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, úspěch pravicové koalice a porážka šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který neobhájil post hejtmana Banskobystrického kraje. Tak reagují slovenská média na výsledky sobotních krajských voleb na Slovensku. Kandidáti široké pravicové koalice obsadí posty hejtmanů v pěti z osmi samosprávných krajích, nejsilnější vládní strana Směr-SD se svými koaličními spojenci bude mít hejtmany jen ve dvou krajích, takzvaných župách. Výsledky ocenili zástupci opozice.

"Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Smeru," napsal list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Smeru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu.

Neúspěch Mariana Kotleby, kterého v přímě volbě hejtmana Banskobystrického kraje porazil nezávislý kandidát s podporou koaličních i opozičních stran Ján Lunter, je podle listu pro zemi velmi dobrou zprávou. "Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení," uvedl list.

"Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Smerem, jak jsme ho znali posledních deset let," napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Smeru-SD Fico udělat vážný restart.

List Pravda napsal, že důvod si stěžovat mohou mít snad jen ve vládním Smeru-SD, který ve volbách přišel o křesla čtyř hejtmanů. "Takový výsledek strany, která ještě minulý týden dominovala regionální politice na Slovensku, je jednoznačným neúspěchem," uvedl deník a dodal, že pád Smeru-SD v krajských volbách je příznakem vážné krize.

List Hospodárske noviny napsal, že župní volby skončily jednoznačným vítězstvím opozice a že Smer-SD utrpěl krutou porážku. Právě neúspěch Ficovy strany označil list za největší překvapení krajských voleb.

Výsledky podle očekávání uvítala opozice. "Je vidět, že lidé si přejí změnu a vláda oligarchů a neschopných politiků se začíná hroutit. Zdá se, že dnes se nám podařilo porazit stranu Směr v regionech a já věřím, že se nám to za dva roky podaří i v parlamentních volbách," řekla poslankyně parlamentu Veronika Remišová. Ta je i jednou z hlavních tváří opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, jehož dva poslanci byli v rámci pravicové koalice zvoleni hejtmany.

Přečteno: 4911x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Marian Kotleba, Extremismus, Fašismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravskou boxernu Boxing King Club založili koncem roku 2016 Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta (Foto: Facebook Boxing King Club)

Boxing King Club v Ostravě dostává kluky i holky z ulic vyloučených lokalit. A daří se jim to

20.2.2018 13:24
Patrik Horváth, David Tokár a René Pokuta založili před rokem a půl v Ostravě boxerský oddíl Boxing King Club. Jak sami říkají, neměli s vedením boxerny do té doby žádné zkušenosti, přesto se do toho pustili a výsledky, kterých dosáhli jejich svěřenci už po roce fungování boxerny, je motivují v tom, aby pokračovali dál.
 celý článek

Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Evropské komisi. (Twitter Věry Jourové)

Eurokomisařka Jourová je znepokojena segregací romských dětí ve školách na Slovensku a požaduje nápravu

20.2.2018 11:01
Eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová vzkázala do Bratislavy, že od slovenských orgánů očekává, že přestanou ve věci řešení diskriminace a segregace romských dětí ve vzdělávání používat metody obviňování a začnou jednat.
 celý článek

Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Okamura se podle Rychetského neměl stát místopředsedou Sněmovny

19.2.2018 11:52
Okamura v lednu řekl, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Lidovci proto navrhují jeho odvolání z vedení Sněmovny, podpořili je i Piráti, ČSSD, TOP 09, STAN a někteří politici ODS. Většina ANO chce hlasovat proti. Pelikán, který Okamuru za jeho výroky také kritizoval, dnes řekl, že zatím neví, jak se k hlasování postaví.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo