romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asian Lives Matter: Kvůli koronaviru přibylo útoků na obyvatele USA s asijskými kořeny. Biden kvůli tomu založil zvláštní útvar

31.3.2021 16:55
Demonstrace na podporu Američanů s asijskými kořeny (28. 3. 2021). (FOTO: Repro Youtube.com)
Demonstrace na podporu Američanů s asijskými kořeny (28. 3. 2021). (FOTO: Repro Youtube.com)

Policie v New Yorku vyšetřuje další zločin, který mohl být motivovaný rasovou nesnášenlivostí. V pondělí neznámý muž za bílého dne na ulici srazil k zemi 65letou ženu a následně na ni několikrát dupnul. Útočník podle vyšetřovatelů při činu pronášel "antiasijské výroky".

Incident je nejnovějším ze série útoků na obyvatele USA s asijskými kořeny, kterých podle amerických médií v zemi od začátku pandemie covidu-19 výrazně přibylo. Administrativa prezidenta Joea Bidena dnes oznámila řadu opatření, jejichž cílem je počet podobných incidentů snížit.

Oběť pondělního útoku podle místních médií skončila v nemocnici s otoky na tváři a zraněním nohy. Policie uvedla, že žena utržila kopance i rány pěstí. Zveřejnila také fotografii podezřelého tmavé pleti. Ten údajně postarší ženě nadával a řekl jí, že "sem nepatří".

Útok, který se odehrál před vchodem do bytového komplexu v centru Manhattanu, zachytila bezpečnostní kamera. Záznam ukazuje, že útočník nejdříve ženu zepředu skopl na zem, načež jí třikrát dupnul na horní polovinu těla. Násilí rychle přitáhlo pozornost muže uvnitř budovy, který ovšem nezasáhl. O několik vteřin později do obrazu vstupují dva muži v oblecích a jeden z nich zavírá dveře, zatímco venku se otřesená žena snaží vstát ze země.

Případ vyšetřuje jednotka newyorské policie, která se specializuje na zločiny s prvkem nenávisti vůči jisté menšině. Šéf policejního sboru nejlidnatějšího amerického města Dermot Shea incident označil za "nechutný".

"Je pro mě nepochopitelné, jak může někdo zaútočit na 65letou ženu a nechat ji takhle na ulici," citovala jej agentura AP. O podobných incidentech americká média v poslední době informují poměrně často, hovoří se o dramatickém nárůstu intenzity verbálních i fyzických útoků na obyvatele USA asijského původu.

Výzkumný ústav pro studium nenávisti a extremismu při Kalifornské státní univerzitě tvrdí, že v roce 2020 byl počet projevů nenávisti vůči asijským Američanům meziročně o 149 procent vyšší.

O rozsahu problému vypovídá i twitterový účet zmíněné newyorské policejní jednotky, který jen za posledních deset dní informoval nejméně o šesti různých útocích s oběťmi asijského původu nebo "antiasijskou" rétorikou. Newyorská policie podle deníku The New York Times za letošní rok eviduje 33 útoků motivovaných nenávistí, jejichž oběťmi byli Asiaté.

"Nemůžeme mlčet tváří v tvář rostoucímu násilí vůči Američanům asijského původu," napsal dnes na twitteru Biden. "Je to neamerické a musí to přestat," dodal.

Jeho vláda vynaloží téměř 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) z fondů určených na boj s pandemií na služby a programy pro oběti domácího násilí a sexuálních útoků. Na ministerstvu spravedlnosti rovněž vznikne zvláštní útvar, který bude mít za úkol bojovat proti xenofobii vůči lidem s asijskými kořeny ve zdravotnictví. Bidenovo oznámení přichází necelé dva týdny poté, co v Atlantě a jejím okolí zastřelil útočník osm lidí ve třech různých kosmetických a masážních salonech. Většina z nich byly ženy asijského původu.

Přečteno: 602x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Spojené státy americké, Násilí, Útok, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo