romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neziskovky v Berlíně: Jak bojovat proti nenávisti, jak učit o romském a židovském holocaustu?

5.4.2017 23:09
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)

Jak do škol přinášet téma romského a židovského holocaustu? Jak reagovat na hate speech na sociálních sítích? Jak vzdělávat učitele v problematice diskriminace a rasové nenávisti? V berlínském komunitním centru Wannsee Forum se od pondělí konalo setkání zástupců neziskových a vládních organizací ze střední a východní Evropy, jejichž projekty byly podpořeny německou nadací EVZ. Mezi účastníky byli i zástupci organizace ROMEA.

Koordinátoři projektů uskutečněných v osmi evropských zemích (Litva, Rusko, Ukrajina, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Nizozemmí) během prezentací a worskhopů sdíleli své zkušenosti z jejich realizace. Pozvaní účastníci se shodli, že mají společné téma, avšak jeho realizace je podmíněna odlišnými podmínkami zemí, ve kterých žijí, je proto nutné volit odlišný přístup.

Ve středu proběhlo závěrečné shrnutí zkušeností, které si účastníci ze setkání odnesou. Szilvia Szénási a Katalina Olteanu z romských organizací v Maďarsku a Rumunsku se například shodly, že situace Romů je bohužel ve všech zemích stále vážná. "Opravdu mě trápí, že všichni řešíme to samé. Je jedno z jaké pocházíme země, míra anticiganismu je všude neúnosná. Je důležité spojit síly a učit se od sebe navzájem, jak situaci ve společnosti změnit," uvedla pro server Romea.cz Szénási.

Gwendolyn Albert a Lenka Jandáková z organizace ROMEA v Berlíně informovaly o aktivitách zpravodajského serveru Romea.cz, především pak oblast zabývající se mediálním watchdogem, protiromskými hoaxy a vzděláváním v oblasti mediální gramotnosti.

Přečteno: 736x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Konference, Německo, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo