romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neziskovky v Berlíně: Jak bojovat proti nenávisti, jak učit o romském a židovském holocaustu?

5.4.2017 23:09
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)

Jak do škol přinášet téma romského a židovského holocaustu? Jak reagovat na hate speech na sociálních sítích? Jak vzdělávat učitele v problematice diskriminace a rasové nenávisti? V berlínském komunitním centru Wannsee Forum se od pondělí konalo setkání zástupců neziskových a vládních organizací ze střední a východní Evropy, jejichž projekty byly podpořeny německou nadací EVZ. Mezi účastníky byli i zástupci organizace ROMEA.

Koordinátoři projektů uskutečněných v osmi evropských zemích (Litva, Rusko, Ukrajina, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Nizozemmí) během prezentací a worskhopů sdíleli své zkušenosti z jejich realizace. Pozvaní účastníci se shodli, že mají společné téma, avšak jeho realizace je podmíněna odlišnými podmínkami zemí, ve kterých žijí, je proto nutné volit odlišný přístup.

Ve středu proběhlo závěrečné shrnutí zkušeností, které si účastníci ze setkání odnesou. Szilvia Szénási a Katalina Olteanu z romských organizací v Maďarsku a Rumunsku se například shodly, že situace Romů je bohužel ve všech zemích stále vážná. "Opravdu mě trápí, že všichni řešíme to samé. Je jedno z jaké pocházíme země, míra anticiganismu je všude neúnosná. Je důležité spojit síly a učit se od sebe navzájem, jak situaci ve společnosti změnit," uvedla pro server Romea.cz Szénási.

Gwendolyn Albert a Lenka Jandáková z organizace ROMEA v Berlíně informovaly o aktivitách zpravodajského serveru Romea.cz, především pak oblast zabývající se mediálním watchdogem, protiromskými hoaxy a vzděláváním v oblasti mediální gramotnosti.

Přečteno: 739x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Konference, Německo, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo