romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neziskovky v Berlíně: Jak bojovat proti nenávisti, jak učit o romském a židovském holocaustu?

5.4.2017 23:09
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)
Catalina Olteanu připravuje 4. 4. 2017 v berlínském komunitním centru Wannsee Forum prezentaci vzdělávacího projektu, který uskutečnili v Rumunsku (FOTO: Romea.cz)

Jak do škol přinášet téma romského a židovského holocaustu? Jak reagovat na hate speech na sociálních sítích? Jak vzdělávat učitele v problematice diskriminace a rasové nenávisti? V berlínském komunitním centru Wannsee Forum se od pondělí konalo setkání zástupců neziskových a vládních organizací ze střední a východní Evropy, jejichž projekty byly podpořeny německou nadací EVZ. Mezi účastníky byli i zástupci organizace ROMEA.

Koordinátoři projektů uskutečněných v osmi evropských zemích (Litva, Rusko, Ukrajina, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Nizozemmí) během prezentací a worskhopů sdíleli své zkušenosti z jejich realizace. Pozvaní účastníci se shodli, že mají společné téma, avšak jeho realizace je podmíněna odlišnými podmínkami zemí, ve kterých žijí, je proto nutné volit odlišný přístup.

Ve středu proběhlo závěrečné shrnutí zkušeností, které si účastníci ze setkání odnesou. Szilvia Szénási a Katalina Olteanu z romských organizací v Maďarsku a Rumunsku se například shodly, že situace Romů je bohužel ve všech zemích stále vážná. "Opravdu mě trápí, že všichni řešíme to samé. Je jedno z jaké pocházíme země, míra anticiganismu je všude neúnosná. Je důležité spojit síly a učit se od sebe navzájem, jak situaci ve společnosti změnit," uvedla pro server Romea.cz Szénási.

Gwendolyn Albert a Lenka Jandáková z organizace ROMEA v Berlíně informovaly o aktivitách zpravodajského serveru Romea.cz, především pak oblast zabývající se mediálním watchdogem, protiromskými hoaxy a vzděláváním v oblasti mediální gramotnosti.

Přečteno: 741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Konference, Německo, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo