romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nová slovenská vláda nemá mezi prioritami řešení romské problematiky

31.3.2016 14:30
Až 3 tisíc lidí se 7. března 2016 shromáždilo v centru Bratislavy; demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti fašistické straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách.(FOTO: Denisa Havrľová)
Až 3 tisíc lidí se 7. března 2016 shromáždilo v centru Bratislavy; demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti fašistické straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách.(FOTO: Denisa Havrľová)

Nová slovenská vláda již oficiálně funguje. Koalice politických stran Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť již má programové priority vlády na další čtyři roky. Nikde se ale zatím neřeší otázka romské menšiny. Takové ignorování romské problematiky může vést podle expertů k dalšímu extrémismu a zhoršení situace v romských osadách.

Programové priority na roky 2016 – 2020 neobsahují žádná řešení, která by se týkala Romů. Ještě předtím, než vůbec vznikla nová slovenská vládní koalice, bývalý zplnomocněnec vlády pro romské otázky Peter Pollák, zaslal předsedům všech čtyř stran dopis. I přesto, že v dopise upozorňoval na nutnost řešení problémů se kterými se potýkají Romové, zůstala tato oblast zcela opomenuta při tvorbě programu nové vlády.

Pollák také nabízel v dopise návrhy na řešení různých oblastí a to ve vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení. Důraz kladl taktéž na opatření proti neoprávněnému zařazování romských dětí do praktických škol a doporučil zavést dvanáctiletou školní docházku. Vláda by podle něj měla mít dostatek zdrojů, EU vyčlenila Slovensku 380 milionů eur do roku 2020 a vláda by měla tyto prostředky rozdělit tam, kde je to skutečně potřeba.

"Je to zvláštní, vždyť za tři strany ze čtyř, které jsou ve vládě, kandidovali ve volbách Romové, kteří na prioritu řešení postavení Romů ve společnosti veřejně upozorňovali. Podle mě bude toto téma komunikováno veřejnosti restriktivně ze strany vlády, která chce tuto agendu přebrat fašistům, kteří se dostali do parlamentu. Státní tajemník Ministerstva vnitra je nominant SNS a sám se prohlašuje za odborníka na Romy a Maďary. V každém případě si počkejme na programové vyhlášení vlády,“ řekl pro server Romea.cz Vlado Rafael z organizace EduRoma.

Podle expertů má pasivita minulých vlád v řešení romské problematiky své následky nejen v prohlubující se chudobě, ale také v narůstajícím extremismu ve veřejném prostoru. Příkladem za všechny je Marián Kotleba, který se rád svým extremismem chlubí, jak to ukázal názvem svého obchodu KKK či nošením uniformy, která je v podstatě kopií stejnokroje fašistických Hlinkových gard. Léta pravidelně organizoval pochody proti romským osadám, za výroky o "cikánských parazitech" ho stíhala policie. V roce 2006 byl obviněn i za propagaci fašismu a přesto všechno vyhrál krajské volby na konci roku 2013 a stal se županem banskobystrického kraje.
Přečteno: 947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Romové, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo