romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nová studie upozorňuje na podobnost politických názorů uprchlíků a pravicových populistů v Německu

22.8.2016 16:44
Studie s názvem „Uprchlíci 2016“
Studie s názvem „Uprchlíci 2016“

V polovině srpna berlínská Vysoká škola pro média, komunikaci a hospodářství představila výsledky své studie s názvem „Uprchlíci 2016“ o politických názorech uprchlíků v Německu. Ve spolupráci s německým Červeným křížem rozdala mezi uprchlíky 1000 dotazníků s četnými dotazy v perštině, arabštině a angličtině. Vrátilo se jich 445 vyplněných. Některé z výsledků vědeckého průzkumu jsou překvapující. Autoři studie zcela otevřeně říkají, že průzkum není reprezentativní. Anketa nepokrývá všechny vrstvy uprchlíků, na dotazy nejvíce odpovídali vysokoškoláci (akademici z jejich řad). Mezi uprchlíky je i nemálo těch, kteří v dotazníku používané jazyky neovládají. Průzkum byl proveden v Berlíně, tedy ve městě, jehož liberální kultura se může odrážet na postojích respondentů.

Většina respondentů například preferuje demokracii a svobodu projevu. Zároveň si však přejí „silného vůdce, který by vládnul v zájmu všech“. Nejen tím se podobají voličům populistické strany AfD (Alternativa pro Německo), řekl hlavní autor studie Roland Freytag na tiskové konferenci. Navzdory běžným stereotypům si většina respondentů přeje jasné oddělení státu od náboženství, na druhou stranu však vykazují silné neznalosti charakteru demokracie západního typu. Často se jejich názory liší od těch, které zastává většina Němců, jako například ve vztahu k sexualitě, partnerství, formám bydlení, způsobu životu, uvedl Freytag, profesor psychologie hospodářství a médií.

Za nejdůležitější považujeme ochranu práva a řádu, tvrdí dvě třetiny uprchlíků, „v případě potřeby i násilím“. 87 procent respondentů považuje náboženství za soukromou věc. Většinou nepovažují za problém konzumaci alkoholu, změnu náboženství nebo manželství mezi křesťany a muslimy. I rovnoprávnost mezi muži a ženy u nich vykazuje vysokou podporu. Polovina uprchlíků ovšem odmítá mít za sousedy homosexuály, čtvrtina by nechtěla bydlet v sousedství sdíleného bytu studentů, stejný počet by odmítal židovskou rodinu z Izraele. Rodinu s více dětmi by naopak dvě třetiny uprchlíků uvítali, více než jedné třetině by nevadila v sousedství rodina z Afriky. Každý druhý považuje předmanželský sex za hřích, toho názoru je přitom i vysoký počet mladých lidí.

Významné pro budoucí integraci je, že 70 procent respondentů chce trvale zůstat v Německu a za tímto účelem investovat do svého vzdělání. Téměř všichni považují za důležité naučit se dobře německy i s vědomím, že to bude vyžadovat velké úsilí. Většinou jsou si vědomi rozdílných postojů obyvatel východního a západního Německa, vědí o existenci populistických stran jako třeba AfD, postoje německých parlamentních stran od sebe však sotva dokážou rozlišit.

Podobně jako voliči AfD uprchlíci často reprezentují hodnoty, které byly na německém venkově zcela běžné před druhou světovou válkou. O to více je bude třeba vzdělávat v oblasti moderní demokracie a právního státu, což platí mimochodem i pro německé voliče populistických stran. Rozdílný hodnotový žebříček může totiž snadno vyvolávat konflikty. Otázkou zůstává, proč AfD brojí proti uprchlíkům, když se s ní často hodnotově shodují. Jakmile dostanou německé občanství, mohli by být i jejími voliči.

DOKUMENT

Přečteno: 636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Německo, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo