romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obama připomněl slavný Kingův projev, tleskaly desetitisíce lidí

Washington, 28.8.2013 23:42, (ROMEA)
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč
Americký prezident Barack Obama během projevu u Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde před padesáti lety Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "I Have a Dream".

Sen Martina Luthera Kinga změnil Ameriku, prohlásil dnes prezident Barack Obama při oslavě 50. výročí slavného Kingova projevu začínajícího slovy "I Have a Dream" (Mám sen). U Lincolnova památníku ve Washingtonu, kde s projevy před Obamou vystoupili také exprezidenti Jimmy Carter a Bill Clinton, se shromaždily desetitisíce lidí včetně pamětníků tehdejších událostí či Kingových příbuzných.

Téměř na minutu přesně padesát let od chvíle, kdy bojovník za rasovou rovnoprávnost a nositel Nobelovy ceny za mír pronesl svou slavnou řeč, promluvil dnes Obama. "(Tehdy) existovaly páry, které se milovaly, ale nemohly se vzít. Vojáci, kteří za hranicemi bojovali za svobodu, ale doma žádnou nenacházeli," vypočítával Obama těžkou situaci menšin v Kingově době. "Amerika se změnila pro vás i pro mě," prohlásil prezident a vyjádřil za to dík Kingovi a dalším bojovníkům za lidská práva.

Kingův šestnáctiminutový částečně improvizovaný projev popisoval představy o společnosti, v níž by neexistovaly rasové rozdíly. Černošský aktivista jej pronesl dva roky před tím, než afroamerické obyvatelstvo USA získalo volební právo. Kingova řeč byla součástí Pochodu za práci a svobodu, jehož se před 50 lety zúčastnilo čtvrt milionu lidí.

Obama na veřejnosti o rasových otázkách příliš často nemluví, v dnešním projevu však vypočítal pozitivní změny i oblasti, v nichž rasová diskriminace stále omezuje lidskou svobodu. Změnily se zákony, změnily se parlamenty, dokonce i Bílý dům se změnil, pronesl Obama a dal sám sebe v roli prvního černošského prezidenta za příklad zásadní proměny americké společnosti. Na druhou stranu podle něj stále přetrvává například ekonomická diskriminace menšin.

Americká moderátorka Oprah Winfreyová pronáší projev u Lincolnova památníku ve Washingtonu.

Obama přiznal, že Martin Luther King je jedním ze dvou lidí, které v americké historii obdivuje úplně nejvíce - tou druhou osobností je prezident Abraham Lincoln.

Demokratický prezident z 90. let Clinton před Obamovou řečí zdůraznil, že navzdory všem nedokonalostem dnešní Ameriky jsou základní rozdíly mezi dobou Kingovou a současností obrovské. "Za naše politické přesvědčení už nám nehrozí bití, lynčování či zastřelení," prohlásil Clinton.

Dnešních oslav se zúčastnila i řada lidí, kteří na stejném místě před půlstoletím vyslechli Kingův projev a pochodovali za rovná práva a práci pro černochy. Odkaz černošského bojovníka si přišla připomenout i jeho neteř Alveda Kingová. "Lidé dokazují, že ten sen není mrtev. Nejdůležitější věc je láska," řekla deníku The New York Times.

Těsně před Obamovým projevem se ve 21:00 SELČ rozezněly na mnoha místech po celých Spojených státech zvony jako symbol Kingových slov ze závěru projevu: "Nechte svobodu zvonit".

VIDEO

Přečteno: 895x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, USA, Barack Obama, Martin Luther KingHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo