Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Obavy z přílivu Bulharů a Rumunů do Británie jsou prý přehnané

05. dubna 2013
Čtení na 2 minuty

Počet přistěhovalců z Bulharska a Rumunska by ve Velké Británii neměl výrazně vzrůst, až začátkem příštího roku padnou poslední bariéry pro pohyb občanů obou zemí. Vyplývá to z nezávislé studie, kterou zadala britská vláda a jejíž výsledky byly dnes zveřejněny.

Na konci roku vyprší sedmiletá lhůta, kterou po vstupu Rumunska a Bulharska do EU Británie stanovila pro omezení volného pohybu občanů obou států. Bulhaři i Rumuni budou moci v Británii bez omezení pracovat a teoreticky i pobírat sociální dávky, což vyvolává obavy řady britských politiků.

Vláda konzervativního premiéra Davida Camerona proto zadala u Národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) studii o očekávaném vývoji migrace z Bulharska a Rumunska. "Jen málo nasvědčuje tomu, že významně vzroste příliv přistěhovalců, až tyto přechodné kontroly padnou," uvádí zpráva.

Připomíná, že typickým cílem Bulharů a Rumunů jsou Španělsko a Itálie a v menší míře Německo. Je tedy proto nepravděpodobné, že by se nyní zaměřili na Británii. Pokud jde o Romy, tak podle studie bývá jejich migrace dočasná a dvě třetiny z nich se do půl roku vracejí domů.

"Není důvod k panice," řekla dnes výzkumnice z NIESR Heather Rolfeová v rozhlasovém rozhovoru.

Po vstupu deseti nových zemí do EU, včetně ČR a Slovenska, v roce 2004 se Británie lidem z těchto zemí zcela otevřela. Počet imigrantů, převážně z Polska, ale mnohonásobně překročil odhady tehdejší labouristické vlády a imigrace se stala zejména po nástupu krize ožehavým vnitropolitickým tématem. Bulharsko a Rumunsko vstoupily do EU v roce 2007, ale Británie už vůči nim zavedla přechodné restrikce.

Podle listu Financial Times náměstek britského ministra zahraničí pro Evropu David Lidington nyní jedná s rumunskou vládou o kampani, která by přesvědčovala Rumuny, že v Británii nemají automatický nárok na sociální dávky.

Cameron je pod důrazným tlakem sílící Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) i pravého křídla své Konzervativní strany, aby příliv imigrantů co nejvíc omezil. Minulý týden také oznámil zpřísnění pravidel pro udělování britských sociálních dávek pro občany EU.

Eurokomisař pro zaměstnanost László Andor ale v rozhovoru s britským nedělníkem Cameronovy návrhy kritizoval. Zdůraznil také, že komise opakovaně žádala britskou vládu, aby přinesla důkaz o "turistice sociálních dávek" ale nikdy žádný nedostala. "Skutečností je, že přistěhovalci z ostatních zemí EU jsou pro britskou ekonomiku přínosní, … protože platí víc daní a dostávají méně dávek, než britští zaměstnanci," řekl Andor.

Podle odhadů v Británii žije asi 26.000 Bulharů a 80.000 Rumunů. Největší komunitu z postkomunistických zemí tvoří Poláci, kterých je v Británii přes půl milionu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon