romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oběti holokaustu si připomněli ve Velké Británii. Vystoupila zde i romská aktivistka Daniela Abraham, setkala se pak s princem Williamem a vévodkyní Kate

3.2.2020 17:26
Princ William 27. 1. 2020 během setkání u příležitosti Mezinárodního dne obětí holokaustu společně s přeživším Manfredem Goldbergem a romskou aktivistkou Danielou Abraham
Princ William 27. 1. 2020 během setkání u příležitosti Mezinárodního dne obětí holokaustu společně s přeživším Manfredem Goldbergem a romskou aktivistkou Danielou Abraham

Oběti holokaustu uctili minulý týden v Den památky obětí holokaustu i ve Velké Británii. Vzpomínkového ceremoniálu k 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili kromě předsedy vlády Borise Johnsona i princ William a vévodkyně Kate. Během vzpomínkového setkání v Central Hall ve Westminsteru promluvila i romská aktivistka Daniela Abraham původem ze Slovenska.

Daniela Abraham před zaplněným sálem připomněla utrpení Romů za 2. světové války. "Bylo mi ctí, že jsem v Londýně mohla takto vystoupit a připomenout holocaust Romů a Sintů. Připomenout ty romské ženy, muže a děti, které přišli o život kvůli nacistickému režimu," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Daniela Abraham. "Je naší povinností připomínat Romy, kteří byli zavražděni nebo kteří byli mučeni, a vzdělávat veřejnost o této přehlížené kapitole v historii," dodala.

Podle Abraham je velmi vážným problémem vzestup krajně pravicových stran v celé Evropě, který se časově shoduje s nárůstem rasově motivovaného násilí vůči Romům a jejich diskriminaci. "Doufám, že připomínáním strašlivých věcí, které se odehrály v minulosti, můžeme přispět k vytvoření lepšího světa, kde se tento druh netolerance a rasismu nebude objevovat a ke všem lidem se bude přistupovat rovnocenně," uvedla pro server Romea.cz Daniela Abraham.

Romská aktivistka se pak společně s přeživšími a jejich potomky zúčastnila speciálního setkání s princem Williamem a vévodkyní Kate.

"Bylo mi ctí, že jsem se mohla setkat a mluvit s vévodou a vévodkyní z Cambridge. Oba mi řekli, že dělám dobrou práci a povzbudili mě, abych v ní pokračovala. Cítím se velmi hrdá a chci poděkovat všem, kteří mě a moji práci podporují," dodala Daniela Abraham.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů, dále Romové nebo Poláci. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.

VIDEO

Přečteno: 1337x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Mezinárodní den obětí holocaustu, Velká Británie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo