romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Oběti holokaustu si připomněli ve Velké Británii. Vystoupila zde i romská aktivistka Daniela Abraham, setkala se pak s princem Williamem a vévodkyní Kate

3.2.2020 17:26
Princ William 27. 1. 2020 během setkání u příležitosti Mezinárodního dne obětí holokaustu společně s přeživším Manfredem Goldbergem a romskou aktivistkou Danielou Abraham
Princ William 27. 1. 2020 během setkání u příležitosti Mezinárodního dne obětí holokaustu společně s přeživším Manfredem Goldbergem a romskou aktivistkou Danielou Abraham

Oběti holokaustu uctili minulý týden v Den památky obětí holokaustu i ve Velké Británii. Vzpomínkového ceremoniálu k 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi se zúčastnili kromě předsedy vlády Borise Johnsona i princ William a vévodkyně Kate. Během vzpomínkového setkání v Central Hall ve Westminsteru promluvila i romská aktivistka Daniela Abraham původem ze Slovenska.

Daniela Abraham před zaplněným sálem připomněla utrpení Romů za 2. světové války. "Bylo mi ctí, že jsem v Londýně mohla takto vystoupit a připomenout holocaust Romů a Sintů. Připomenout ty romské ženy, muže a děti, které přišli o život kvůli nacistickému režimu," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz Daniela Abraham. "Je naší povinností připomínat Romy, kteří byli zavražděni nebo kteří byli mučeni, a vzdělávat veřejnost o této přehlížené kapitole v historii," dodala.

Podle Abraham je velmi vážným problémem vzestup krajně pravicových stran v celé Evropě, který se časově shoduje s nárůstem rasově motivovaného násilí vůči Romům a jejich diskriminaci. "Doufám, že připomínáním strašlivých věcí, které se odehrály v minulosti, můžeme přispět k vytvoření lepšího světa, kde se tento druh netolerance a rasismu nebude objevovat a ke všem lidem se bude přistupovat rovnocenně," uvedla pro server Romea.cz Daniela Abraham.

Romská aktivistka se pak společně s přeživšími a jejich potomky zúčastnila speciálního setkání s princem Williamem a vévodkyní Kate.

"Bylo mi ctí, že jsem se mohla setkat a mluvit s vévodou a vévodkyní z Cambridge. Oba mi řekli, že dělám dobrou práci a povzbudili mě, abych v ní pokračovala. Cítím se velmi hrdá a chci poděkovat všem, kteří mě a moji práci podporují," dodala Daniela Abraham.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů, dále Romové nebo Poláci. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000.

VIDEO

Přečteno: 1627x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Mezinárodní den obětí holocaustu, Velká Británie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo