Obuškový zákon proti Romům na Slovensku. Protestuje Amnesty International, romský zmocněnec i ministryně spravedlnosti

Slovenská Amnesty International (AI) kritizuje návrh opatření boje proti tzv. "romské kriminalitě", který minulý týden představil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer) a policejní prezident Tibor Gašpar. Opatření je podle AI namířené proti romské etnické skupině a jsou v rozporu s mezinárodními a národními právními předpisy týkající se diskriminace a rovného přístupu, jsou tedy protizákonné. "Navrhované opatření podkopávají důstojnost skupiny vůči které jsou namířené a posilňují stereotypní spojování Romů s trestnou činností," uvádí Amnesty International v prohlášení. Opatření kritizuje i zplnomocněnec vlády pro romské komunity Ábel Ravasz nebo ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.
Potlačování romské kriminality
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák poukazuje na to, že za 10 let kriminalita na Slovensku o polovinu klesla, ale naopak v romských osadách má stagnující úroveň, v některých lokalitách dokonce stoupá a podle něj je nevyhnutelné udělat opatření směřující k potlačení romské kriminality.
"Například v Krompašského obvodu tvoří romská komunita přibližně 26 procent obyvatel a na trestné činnosti se podílí 70 až 80 procenty a toto je věc, která se musí změnit," uvedl podle serveru SME.sk Kaliňák konkrétní čísla, přestože se žádná statistika o kriminalitě podle etnicity na Slovensku nevede. A to je jedna z věcí, kterou chce Kaliňák změnit.
"Je pro nás důležité, aby jsme začali vést konkrétní statistiku romských trestných činů, aby jsme je dokázali oddělit od jiných a mohli jsme tak přímo zacílit opatření," uvedl Kaliňák pro server Pravda.
VIDEO
AI: Opatření na základě etnicicty
Opatření obsahuje například zvýšení pravomoci policie, ta bude moci proti Romům používat více donucováních prostředků nejen při trestných činech, ale i při přestupcích nebo při narušování veřejného pořádku.
"Příslušníci policejního sboru tak budou zbaveni obavy, že budou okamžitě vyšetřováni inspekcí ministerstva vnitra," cituje Amnesty International policejního prezidenta Tibora Gašpara.
Policistům se podle nových opatření má jednodušeji vstupovat do bytů či na pozemky. "Plánované změny tak opět zapomínají na ochranu všech lidí před nepřiměřeným použitím policejní síly, která byla překročena v Moldavě nad Bodvou, Vrbnica, Zborově, či mnoha dalších," uvádí Amnesty International
"Tato opatření jsou cílená na základě etnicity v čase, kdy Slovensko čelí ze strany Evropské komise řízení za porušování rasové směrnici v souvislosti s diskriminací romských dětí ve vzdělávání, " upozorňuje lidsko právní slovenská Amnesty International. Vyzývá, aby se příslušné orgány těchto aktivit opatření zastavili a raději se snažili o odstranění přetrvávající a prohlubující se diskriminaci Romů a Romek na Slovensku.
Ďuriš Nicholsonová: Kaliňák hraje romskou kartu, aby si zachránil kariéru
Proti návrhu zákona o potlačování kriminality v romských osadách se ohradil i zplnomocněnec vlády pro romské komunity Ábel Ravasz.
"Musím se vážně ohradit vůči popisu tohoto návrhu. Odmítám zákony, které pachatele přestupků nebo trestných činů rozdělují na základě příslušnosti k etnické menšině. Je to sice populární a líbivá komunikační zkratka, ale já ji odmítám," uvedl zmocněnec.
Podle slovenské ministryně spravedlnosti Lucie Žitňanské musí každý zákon být připravován tak, že má platit pro všechny a nejen pro konkrétní osady nebo konkrétní etnickou skupinu. "A z tohoto pohledu je třeba i jednotlivé opatření posuzovat. Neboť napětí ve společnosti se různými populistickými zkratkami a návrhy velmi snadno podněcuje, ale jen těžko se uklidňuje," konstatovala ministryně.
Podle místopředsedkyně Národní Rady Slovenské republiky Lucie Ďuriš Nicholsonové (SaS) ministr vnitra Robert Kaliňák svými prohlášeními jen dokazuje svou nekompetentnost a nevědomost o vlastních zákonech a o aplikační praxi. Kaliňák podle ní ve skutečnosti vytahuje romskou kartu jen kvůli tomu, aby si zachránil vlastní politickou kariéru.
"Ministr demaskoval, jak málo toho ví nejen o romských osadách, ale i o práci svých policistů. Tvrdí, že chce posílit jejich kompetence tak, aby mohli zasáhnout i při přestupcích. Policisté mají přitom i nyní dostatečné zákonné kompetence," upozornila Ďuriš Nicholsonová.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Soud v Košicích vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX
- V listopadu se v Bratislavě předávala ocenění Lúč z tmy
- Plánované setkání Kotlebovců v Londýně překazili antifašisté
- Hamáček: ČR musí napřed od Řecka vědět, kdo dětští uprchlíci jsou
- SeznamZprávy.cz: Pozornost se znovu upře na Romy, říká expert. Téma migrace už přešlo
- Pravicoví extremisté si v Berlíně hrají na policii - šíří strach a úřady jsou bezradné
- Policie obvinila muže z Příbramska za rasismus na internetových sociálních sítích
- Alex Dzurko v novém klipu kritizuje romské facebookové bojovníky a rasisty. Nechali jsme se rozdělit do různých táborů
- Vlado Rafael: eduRoma chystá knihu esejí Romové 30 let po revoluci
- 30 let svobody: Emil Voráč si přál konec totality, Ladislav Bílý oceňuje možnost cestovat a podnikat. Vadí jim útoky a nenávist vůči Romům
- Příznivkyně SPD Tomia Okamury přišla na demonstraci se symboly nacistického Německa. Dostala půlroční podmínku
- Kauza protiromských nápisů v Letech: Obžalovaní byli v době činu v místě památníku. Prozradili je mobilní telefony
Štítky:
Amnesty International, Slovensko, Rasismus, Policie, Ministerstvo vnitra, Ábel RavaszHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15