romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Papež František navštíví Rumunsko a chystá se navštívit i místní romskou komunitu

26.3.2019 10:40
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)
Papež František přijal 26. 10. 2015 přes 5000 Romů z celé Evropy, Ameriky a Asie. (FOTO: Repro YouTube.com)

Na přelomu května a června navštíví papež František Rumunsko. Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty a potvrdilo v něm mimo jiné pontifikovu účast na blahořečení sedmi rumunských řeckokatolických biskupů a mučedníků totality.

Slavnost se uskuteční v závěru Františkovy návštěvy Rumunska v neděli 2. června v Sedmihradském městě Blaj, které bylo a dnes opět je centrem řeckokatolické církve. Těžké období pro město znamenal komunisty nařízený zákaz Řeckokatolické církve v Rumunsku v roce 1948. Řeckokatolická akademie byla uzavřena, Ústřední knihovna zničena a místní inteligence byla rozptýlena po celém Rumunsku. Kněží byli zatýkáni a deportováni po celé zemi.

Právě ve městě Blaj, kde proběhne slavnostní blahořečení, vyhledá papež na závěr své třídenní návštěvy i místní romskou komunitu, aby si vyslechl jejich problémy a požehnal jim.

Přečteno: 638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Papež, RumunskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo