romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pár, který se staral o blonďatou Romku Máriu, byl zproštěn obžaloby z únosu

12.11.2015 10:28
Christos Salis a jeho žena Eleftheria Dimopoulou s malou Máriou (FOTO: repro The Telegraph)
Christos Salis a jeho žena Eleftheria Dimopoulou s malou Máriou (FOTO: repro The Telegraph)

Řecký soud zprostil obžaloby z únosu romský pár, u kterého byla v roce 2013 nalezena blonďatá romská holčička Mária. Christos Salis a jeho žena Eleftheria Dimopoulou jsou stále stíháni pro klamání úřadů, protože tvrdili, že holčička je jejich dcera. Informovala o tom řecká agentura ANA.

Podle soudu ve městě Larisa není dostatek důkazů ke stíhání romského páru kvůli únosu dítěte.

Blonďatá Mária byla nalezena ve středním Řecku u romského páru a úřady pár začaly kvůli blonďatým vlasům a světlé kůži podezřívat, že dívka není jejich. Testy DNA nakonec ukázaly, že řecký pár se za její rodiče pouze vydával. Později se k překvapení všech zjistilo, že její matkou je Romka z Bulharska. Tehdy sedmiměsíční dívku v Řecku v roce 2009 rodiče opustili, protože neměli peníze na to, aby se o ni mohli dál starat. Řecký pár, který dívku čtyři roky vychovával, skončil ve vazbě.

Než se celý případ vysvětlil vypukla tehdy v Evropě hysterie a například v Irsku úřady neprávem odebraly děti romským rodičům, protože si myslely, že nejsou jejich biologickými potomky. Nedávno pak získala rodina blonďatého romského chlapce odškodné přes 1,6 milionu korun (60 tisíc Euro). V dalším přehmatu odebrala policie v Dublinu dalšímu romskému páru i sedmiletou blonďatou holčičku. Prý si nebyli jistí, že je opravdu jejich dcerou. I tady testy prokázaly opak a úřady děvče vrátily zpět do rodiny.

Přečteno: 683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, hysterie, Média, Soud, Rasismus, IrskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo