romea - logo
14. prosince 2018 (pátek)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Telička je jako místopředseda Evropského parlamentu nově zodpovědný za lidská práva

13.12.2017 16:43
Pavel Telička (FOTO: https://www.telicka.eu)
Pavel Telička (FOTO: https://www.telicka.eu)

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička dostal do svého portfólia další agendu. Nově se bude starat o oblast lidských práv. Ke změně kompetencí došlo během zasedání předsednictva Evropského parlamentu ve středu 13. prosince. Telička to oznámil na svých webových stránkách.

Po listopadovém zvolení tří nových místopředsedů Evropského parlamentu byla přerozdělena některá portfólia. Došlo rovněž ke změně kompetencí Pavla Teličky, který bude nyní zodpovědný také za lidská práva.

“Jsem rád, že se nám povedla tato výměna a mohu se v rámci svého portfólia věnovat právě oblasti lidských práv,” vysvětlil Telička, “na tuto problematiku jsem se ostatně zaměřoval již od počátku svého mandátu, nyní se však budu moci ve své činnosti opřít o pozici místopředsedy Evropského parlamentu.”

Telička se chce v rámci nově nabytých kompetencí zaměřit zejména na východní Evropu, Írán a částečně Latinskou Ameriku, především Kubu.

“Jedná se o oblasti, v nichž dochází k neustálému porušování lidských práv a svobod. Evropská unie musí být v této otázce pevná a neústupná. Nemůže slevovat ze svých základních hodnot,” dodal.

O oblast lidských práv se bude dělit s italským místopředsedou Fabiem Massimem Castaldem, jenž byl do předsednictva zvolen během doplňující volby 15. listopadu a soustředí se na jiné části světa. „Myslím si, že se budeme s Fabiem dobře doplňovat, umíme si vyjít vstříc,” poznamenal Telička.

Pavel Telička byl zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu v lednu 2017. Stal se tak součástí předsednictva, které rozhoduje o vnitřních organizačních záležitostech Parlamentu. Mandát získávají zvolení místopředsedové na dva a půl roku, ten Teličkův tudíž potrvá až do konce tohoto funkčního období - do května 2019. Do jeho místopředsednického portfólia spadá kromě lidských práv i oblast informatiky a telekomunikací, zastupování předsedy Evropského parlamentu v mnohostranných orgánech pro oblast bezpečnosti včetně NATO a OBSE, Akademie evropského práva v Trevíru a další. Jako člen několika pracovních skupin předsednictva Evropského parlamentu se podílí na řadě reformních kroků v oblasti financování a bezpečnosti.

Přečteno: 792x

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia Commons)

Patnáct evropských organizací vyzývá země EU, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020

11.12.2018 16:26
Minulý týden koalice patnácti romských organizací a organizací bojujících proti rasismu vyzvala Radu EU a vlády evropských zemí, aby se zavázaly k aktualizaci Strategie romské integrace po roce 2020. Evropská Komise předložila návrh k tomuto závazku evropskému parlamentu a Radě EU minulý týden.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

11.12.2018 11:10
V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
 celý článek

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková v rozhovoru pro romeatv.

Zmocněnkyně pro lidská práva: Společnost nemá lidská práva za úplně důležitou věc, kritika neziskovek je špatná a problematická

9.12.2018 17:39
Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že už jsou prosazena a není potřeba je dál chránit. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková to řekla ČTK při příležitostí Dne lidských práv, který připadá na 10. prosince. Za velký problém zmocněnkyně považuje výpady vůči neziskovým organizacím. Den lidských práv se připomíná na výročí, kdy valné shromáždění OSN přijalo v roce 1948 Všeobecnou deklaraci lidských práv.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo