romea - logo
26. září 2018 (středa)
svátek má Andrea
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Telička je jako místopředseda Evropského parlamentu nově zodpovědný za lidská práva

13.12.2017 16:43
Pavel Telička (FOTO: https://www.telicka.eu)
Pavel Telička (FOTO: https://www.telicka.eu)

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička dostal do svého portfólia další agendu. Nově se bude starat o oblast lidských práv. Ke změně kompetencí došlo během zasedání předsednictva Evropského parlamentu ve středu 13. prosince. Telička to oznámil na svých webových stránkách.

Po listopadovém zvolení tří nových místopředsedů Evropského parlamentu byla přerozdělena některá portfólia. Došlo rovněž ke změně kompetencí Pavla Teličky, který bude nyní zodpovědný také za lidská práva.

“Jsem rád, že se nám povedla tato výměna a mohu se v rámci svého portfólia věnovat právě oblasti lidských práv,” vysvětlil Telička, “na tuto problematiku jsem se ostatně zaměřoval již od počátku svého mandátu, nyní se však budu moci ve své činnosti opřít o pozici místopředsedy Evropského parlamentu.”

Telička se chce v rámci nově nabytých kompetencí zaměřit zejména na východní Evropu, Írán a částečně Latinskou Ameriku, především Kubu.

“Jedná se o oblasti, v nichž dochází k neustálému porušování lidských práv a svobod. Evropská unie musí být v této otázce pevná a neústupná. Nemůže slevovat ze svých základních hodnot,” dodal.

O oblast lidských práv se bude dělit s italským místopředsedou Fabiem Massimem Castaldem, jenž byl do předsednictva zvolen během doplňující volby 15. listopadu a soustředí se na jiné části světa. „Myslím si, že se budeme s Fabiem dobře doplňovat, umíme si vyjít vstříc,” poznamenal Telička.

Pavel Telička byl zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu v lednu 2017. Stal se tak součástí předsednictva, které rozhoduje o vnitřních organizačních záležitostech Parlamentu. Mandát získávají zvolení místopředsedové na dva a půl roku, ten Teličkův tudíž potrvá až do konce tohoto funkčního období - do května 2019. Do jeho místopředsednického portfólia spadá kromě lidských práv i oblast informatiky a telekomunikací, zastupování předsedy Evropského parlamentu v mnohostranných orgánech pro oblast bezpečnosti včetně NATO a OBSE, Akademie evropského práva v Trevíru a další. Jako člen několika pracovních skupin předsednictva Evropského parlamentu se podílí na řadě reformních kroků v oblasti financování a bezpečnosti.

Přečteno: 788x

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská unie, Evropský parlament, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

Zemřela Eva Davidová, etnografka s velkým srdcem, které patřilo Romům

25.9.2018 9:39
V pátek 21. září zemřela ve věku 85 let Eva Davidová, etnografka, socioložka, historička umění a také fotografka, která se od poloviny 50. let systematicky věnovala studiu způsobu života a kultury Romů v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Poslední rozloučení proběhne pouze v úzkém rodinném kruhu.
 celý článek

Vsrazi Tibora Danihela u soudu. Obžalovaný Milan Brat vypovídá 22. 6. 1998 před táborskou pobočkou Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde se z rozhodnutí Nejvyššího soudu znovu projednává smrt sedmnáctiletého Roma Tibora Danihela, který 24. září 1993 utonul v řece Otavě v Písku po útoku skupiny rasistů. (FOTO: ČTK)

Před 25 lety zavraždili rasisté Tibora Danihela. Po soudních tahanicích byla potrestána jen trojice útočníků z osmnácti

24.9.2018 20:47
Píseckému Romovi Tiboru Danihelovi bylo teprve 17 let, když ho 24. září 1993 skupina neonacistů nahnala do řeky Otavy, v níž utonul. Následné soudní líčení s viníky prošlo řadou peripetií od zproštění viny u takřka všech obžalovaných až k vynesení nepodmíněných trestů nad trojicí účastníků. Smrt Tibora Danihela dodnes zůstává jedním z nejznámějších případů rasově motivovaného násilí v Česku.
 celý článek

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Ivan Bartoš: Být proti fašismu a rasismu je přeci normální

24.9.2018 20:16
Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo