romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Peter Pollák k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu: Vážení fašisti, holokaust se stal!

24.1.2020 14:08

Romský europoslanec ze Slovenska Peter Pollák minulý týden na půdě Evropského parlamentu u příležitosti nadcházejícího Mezinárodní dne památky obětí holokaustu kritizoval popíráni holokaustu a ostře zaútočil na popírače sedící přímo v parlamentních lavicích.

"Nacisté v táboře zabili miliony nevinných lidí a to jen kvůli tomu, že mnohý uvěřili nebo minimálně nic neudělali vůči ďáblovi Adolfovi Hitlerovi, jeho myšlenkám o nadřazené rase. Neexistuje žádná nadřazená rasa, neexistuje žádný podřadný člověk. Miliony lidí zemřeli jen kvůli tomu, že byli Romové nebo Židé. Kdyby Hitler vyhrál válku, já bych tu dnes nebyl, protože jsem Rom," řekl ve svém proslovu Pollák.

"Je hanbou tohoto parlamentu, že i v této místnosti sedí lidé, kteří popírají holocaust. Vážení fašisti holocaust se stal.  Nevymýšlejte si a nepřekrucujte tragické události během 2. světové války," dodal Pollák s tím, že za války zemřeli lidé i proto, že mnoho jiných byli zticha. "My dnes nemůžeme být zticha, když fašisti překrucují minulost a hlásají nenávist, nemůžeme akceptovat jakoukoliv nenávist kvůli jinakosti, protože nenávist je cesta do pekla," řekl Peter Pollák.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. 

Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), slouží však jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů. 

Česká republika vyhlásila 27. leden významným dnem poprvé v roce 2000, a to z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovských obcí v ČR a dalších organizací, následně byl v roce 2004 zákonem ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“.

Přečteno: 2172x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Fašismus, Mezinárodní den obětí holocaustu, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo