romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Peter Pollák k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu: Vážení fašisti, holokaust se stal!

24.1.2020 14:08

Romský europoslanec ze Slovenska Peter Pollák minulý týden na půdě Evropského parlamentu u příležitosti nadcházejícího Mezinárodní dne památky obětí holokaustu kritizoval popíráni holokaustu a ostře zaútočil na popírače sedící přímo v parlamentních lavicích.

"Nacisté v táboře zabili miliony nevinných lidí a to jen kvůli tomu, že mnohý uvěřili nebo minimálně nic neudělali vůči ďáblovi Adolfovi Hitlerovi, jeho myšlenkám o nadřazené rase. Neexistuje žádná nadřazená rasa, neexistuje žádný podřadný člověk. Miliony lidí zemřeli jen kvůli tomu, že byli Romové nebo Židé. Kdyby Hitler vyhrál válku, já bych tu dnes nebyl, protože jsem Rom," řekl ve svém proslovu Pollák.

"Je hanbou tohoto parlamentu, že i v této místnosti sedí lidé, kteří popírají holocaust. Vážení fašisti holocaust se stal.  Nevymýšlejte si a nepřekrucujte tragické události během 2. světové války," dodal Pollák s tím, že za války zemřeli lidé i proto, že mnoho jiných byli zticha. "My dnes nemůžeme být zticha, když fašisti překrucují minulost a hlásají nenávist, nemůžeme akceptovat jakoukoliv nenávist kvůli jinakosti, protože nenávist je cesta do pekla," řekl Peter Pollák.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. 

Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), slouží však jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů. 

Česká republika vyhlásila 27. leden významným dnem poprvé v roce 2000, a to z iniciativy České rady pro oběti nacismu, Federace židovských obcí v ČR a dalších organizací, následně byl v roce 2004 zákonem ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“.

Přečteno: 1917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Fašismus, Mezinárodní den obětí holocaustu, Peter PollákHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo