romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Torák: Situace ve Velké Británii se zhoršuje, desítky Romů se vrací do Čech

7.4.2020 19:30

“Vážně jsem s rodinou zvažoval alespoň na nějaký čas návrat do Čech, a to kvůli obavě z nákazy a nedostatečným opatřením Velké Británie. Protože ale nemáme vlastní byt v Čechách, kde bychom mohli být, nevíme, zda už nejsme nosiči nákazy a navíc bychom museli být u rodičů, zůstaneme raději v Anglii,“ říká v dnešním rozhovoru pro ROMEA TV Petr Torák, držitel Řádu britského impéria, ředitel organizace KOMPAS a bývalý policista.

„Teď je zásadní osvěta a práce, kterou v naší organizaci děláme. Desítky Romů ale Velkou Británii opouští,“ dodává Torák a v rozhovoru popisuje současnou situaci Anglie v boji s koronavirem, která se neustále zhoršuje.

“Jedni z mála, kdo tu v Peterborough nosí roušky, jsou čeští a slovenští Romové. Žije tu přes šest tisíc Romů, desítky z nich už se vrátily do Čech i na Slovensko a další je budou následovat, protože se tu situace zhoršuje,” vysvětluje v rozhovoru Torák. Jeho organizace se teď snaží Romy připravit na to, že je bude v domovských zemích čekat karanténa, protože řada z nich nemá představu o tom, co všechno to obnáší.

“Romové, kteří odsud odjíždějí, jsou lidé, kteří tady mají vybudované zázemí, pracují a jejich děti studují. Nejedná se o žádné pobírače dávek, na těch se tady dlouhodobě vyžít nedá,” přibližuje v rozhovoru Petr Torák

 Celý rozhovor můžete vidět na ROMEA TV dnes 7. dubna ve 21:00 hodin.

Přečteno: 2491x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Velká Británie, Zdraví, Česká republika, Slovensko, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo