romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po Trumpově vítězství se objevily útoky vůči menšinám

11.11.2016 11:15
Po výhře Donalda Trumpa se na toaletách minnesotské státní univerzity objevily rasistické nápisy. FOTO:  koláž z fotografií uveřejněných na twitteru televizní stanice WCCBO - CBS Minnesota.
Po výhře Donalda Trumpa se na toaletách minnesotské státní univerzity objevily rasistické nápisy. FOTO: koláž z fotografií uveřejněných na twitteru televizní stanice WCCBO - CBS Minnesota.

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se v USA objevily případy nenávistných projevů vůči cizincům a muslimům, píše server Aktuality.sk, který zveřejnil článek zpravodajské televize CNN. Ta informovala v noci na dnešek o studentovi Mosesovi Karngbayovi, který našel na toaletách ve své škole ve státě Minnesota rasistické nápisy jako „#Go back to Africa“ (Vraťte se do Afriky), „Make America great again“ (slogan Trumpovy kampaně), „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika) či „Trump“. Policisté zaznamenali také nápisy s hákovými kříži po budovách a vozidlech a obtěžování studentů pro jejich rasu a náboženské vyznání.

„To je poprvé, co mi bylo v škole do pláče,“ řekl student minnesotské univerzity Moses Karngbaye místní televizi WCCO, kterou informoval o rasistických nápisech jako „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika), jež nalezl na školních toaletách.

Muslimce ukradli auto

Další případ se stal studentce státní univerzity v San Diegu, kterou na cestě k jejímu autu začali obtěžovat dva muži, kteří se hlásili k podpoře Donalda Trumpa. Podle vedení školy se na ni zaměřili zřejmě kvůli její muslimské víře a kvůli tomu, že nosí tradiční muslimský oděv a hidžáb. Muži studentce vzali kabelku, batoh a klíče od auta. Následně zavolala policii, ale mezitím jí ukradli auto. Pachatelé tohoto činu jsou stále na svobodě.

I další případ se odehrál ve škole, konkrétně den po volbách ve střední škole Royal Oak ve státě Michigan. V tamní jídelně začali někteří studenti vykřikovat "Postavit zeď! Postavit zeď!", které odkazuje k Trumpovým vyjádřením z předvolební kampaně o postavení zdi na hranicích s Mexikem, který by zabránil nelegální migraci. Video z jídelny bylo zveřejněno na jedné ze sociálních sítí. Končí se v momentě, kdy jedna dívka upozorní spolužáky, že jsou natáčeni.

Útoky na černochy

"Pracujeme s našimi studenty, abychom jim pomohli pochopit vliv jejich slov a činů na ostatních v jejich okolí," reagovalo ve čtvrtek na incident vedení školy.
Den po Trumpově vítězství někdo namaloval rasistický nápis na stěnu ve městě Durham ve státě Severní Karolína. Stálo v něm "Black lives do not matter and neither does your votes" (Na životech černochů ani na jejich hlasech nezáleží), což je narážka na celoamerické hnutí s názvem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Nápis byl ještě v ten den zatřen.

Ve Filadelfii policie zaznamenala po volbách několik hákových křížů či nacistických pozdravů načmáraných na několika stěnách budov a vozidel. Okno jedné z budov na Broad Street někdo popsal slovy "Sieg Heil 2016" a "Trump", přičemž písmeno T bylo nahrazeno hákovým křížem. Podle agentury Reuters se však objevily i zprávy o fyzických a slovních útocích na Trumpovy příznivce. Například na videu zveřejněném na jedné sociální síti je vidět, jak nejméně dva lidé bijí muže na křižovatce v Chicagu, přičemž další křičí "Zvolili jste Trumpa" a "Nevolte Trumpa."

Takovou vlnu nenávisti jsem nezažil, tvrdí Potok

Mark Potok z americké neziskové organizace Southern Poverty Law Center bojující za občanská práva ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že takovou vlnu činů z nenávisti nezažil v USA od zvolení Baracka Obamy za prvního černošského prezidenta v roce 2008. Připomněl, že podobná vlna proběhla Velkou Británií po červnovém referendu o odchodu z Evropské unie. "Neočekávám, že by to trvalo čtyři roky. V případě brexitu se to uklidnilo po několika týdnech týdnech," řekl Potok.

Přečteno: 1320x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald Trump, Nacionalismus, hákový kříž, muslimové, Xenofobie, Útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo