romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Po Trumpově vítězství se objevily útoky vůči menšinám

11.11.2016 11:15
Po výhře Donalda Trumpa se na toaletách minnesotské státní univerzity objevily rasistické nápisy. FOTO:  koláž z fotografií uveřejněných na twitteru televizní stanice WCCBO - CBS Minnesota.
Po výhře Donalda Trumpa se na toaletách minnesotské státní univerzity objevily rasistické nápisy. FOTO: koláž z fotografií uveřejněných na twitteru televizní stanice WCCBO - CBS Minnesota.

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se v USA objevily případy nenávistných projevů vůči cizincům a muslimům, píše server Aktuality.sk, který zveřejnil článek zpravodajské televize CNN. Ta informovala v noci na dnešek o studentovi Mosesovi Karngbayovi, který našel na toaletách ve své škole ve státě Minnesota rasistické nápisy jako „#Go back to Africa“ (Vraťte se do Afriky), „Make America great again“ (slogan Trumpovy kampaně), „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika) či „Trump“. Policisté zaznamenali také nápisy s hákovými kříži po budovách a vozidlech a obtěžování studentů pro jejich rasu a náboženské vyznání.

„To je poprvé, co mi bylo v škole do pláče,“ řekl student minnesotské univerzity Moses Karngbaye místní televizi WCCO, kterou informoval o rasistických nápisech jako „Whites only“ (Jen pro bílé), „White America“ (Bílá Amerika), jež nalezl na školních toaletách.

Muslimce ukradli auto

Další případ se stal studentce státní univerzity v San Diegu, kterou na cestě k jejímu autu začali obtěžovat dva muži, kteří se hlásili k podpoře Donalda Trumpa. Podle vedení školy se na ni zaměřili zřejmě kvůli její muslimské víře a kvůli tomu, že nosí tradiční muslimský oděv a hidžáb. Muži studentce vzali kabelku, batoh a klíče od auta. Následně zavolala policii, ale mezitím jí ukradli auto. Pachatelé tohoto činu jsou stále na svobodě.

I další případ se odehrál ve škole, konkrétně den po volbách ve střední škole Royal Oak ve státě Michigan. V tamní jídelně začali někteří studenti vykřikovat "Postavit zeď! Postavit zeď!", které odkazuje k Trumpovým vyjádřením z předvolební kampaně o postavení zdi na hranicích s Mexikem, který by zabránil nelegální migraci. Video z jídelny bylo zveřejněno na jedné ze sociálních sítí. Končí se v momentě, kdy jedna dívka upozorní spolužáky, že jsou natáčeni.

Útoky na černochy

"Pracujeme s našimi studenty, abychom jim pomohli pochopit vliv jejich slov a činů na ostatních v jejich okolí," reagovalo ve čtvrtek na incident vedení školy.
Den po Trumpově vítězství někdo namaloval rasistický nápis na stěnu ve městě Durham ve státě Severní Karolína. Stálo v něm "Black lives do not matter and neither does your votes" (Na životech černochů ani na jejich hlasech nezáleží), což je narážka na celoamerické hnutí s názvem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Nápis byl ještě v ten den zatřen.

Ve Filadelfii policie zaznamenala po volbách několik hákových křížů či nacistických pozdravů načmáraných na několika stěnách budov a vozidel. Okno jedné z budov na Broad Street někdo popsal slovy "Sieg Heil 2016" a "Trump", přičemž písmeno T bylo nahrazeno hákovým křížem. Podle agentury Reuters se však objevily i zprávy o fyzických a slovních útocích na Trumpovy příznivce. Například na videu zveřejněném na jedné sociální síti je vidět, jak nejméně dva lidé bijí muže na křižovatce v Chicagu, přičemž další křičí "Zvolili jste Trumpa" a "Nevolte Trumpa."

Takovou vlnu nenávisti jsem nezažil, tvrdí Potok

Mark Potok z americké neziskové organizace Southern Poverty Law Center bojující za občanská práva ve čtvrtek na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že takovou vlnu činů z nenávisti nezažil v USA od zvolení Baracka Obamy za prvního černošského prezidenta v roce 2008. Připomněl, že podobná vlna proběhla Velkou Británií po červnovém referendu o odchodu z Evropské unie. "Neočekávám, že by to trvalo čtyři roky. V případě brexitu se to uklidnilo po několika týdnech týdnech," řekl Potok.

Přečteno: 1325x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald Trump, Nacionalismus, hákový kříž, muslimové, Xenofobie, Útok, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo