romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Počet Romů, kteří se po zvolení Bidena snaží dostat přes Mexiko do USA stoupá. Řeku Rio Grande přeplouvají na raftech

4.6.2021 15:22
Rumunští Romové na hranici mezi Mexikem a USA (FOTO: repro video Reuters)
Rumunští Romové na hranici mezi Mexikem a USA (FOTO: repro video Reuters)

Americké úřady zaznamenaly v poslední době nárůst počtu rumunských Romů, kteří se snaží dostat z Mexika do USA. Romové tam na raftech přeplouvají řeku Rio Grande, která tvoří přirozenou hranici mezi Mexikem a státem Texas. Informovala o tom agentura Reuters.

Na raftech překračujících řeku Rio Grande v posledních týdnech upoutali pozornost pohraničních hlídek pro tuto oblast netypičtí migranti. "Byli o poznání vyšší a namísto obvyklých triček a džín měli na sobě sukně, stylové boty a sportovní oblečení," píše agentura Reuters.

Když se s nimi američtí příslušníci pohraniční stráže, kteří je podél řeky zadrželi, pokusili domluvit španělsky, nastala dlouhá odmlka. Podle fotografa agentury Reuters následovalo vysvětlení lámanou angličtinou, že se nejedná o Mexičany, ale o Rumuny.

Jednalo se konkrétně o rumunské Romy, kteří při rozhovorech s agenturou Reuters uvedli, že utíkají z Rumunska kvůli rasismu a chtějí požádat Spojené státy o azyl.

Podle zpráv rumunských médií mnoho rumunských migrantů letí z Paříže do Mexico City jako turisté, protože ke vstupu do Mexika nepotřebují víza. Poté je pašeráci odvezou autobusem k hranici s USA, kde přejedou přes Rio Grande na lodích nebo na raftech.

Fotograf Reuters uvedl, že během posledních tří týdnů viděl na různých místech podél hranice s Texasem téměř 200 Rumunů, z nichž mnozí byli součástí širších rodin o 10 ti až 15 ti lidech.

Podle údajů Americké agentury pro cla a ochranu hranic agenti pohraniční hlídky tento rok doposud zadrželi již 2217 Rumunů, což je výrazně více oproti roku 2020, kdy bylo zadrženo 266 Rumunů, i oproti roku 2019, kdy jich bylo zadrženo 289.

V roce 2016 překročilo jihozápadní hranici více než 2 000 Rumunů. Počet letošních příjezdů tak bude nejvyšší od roku 2007, což je první rok, za který jsou k dispozici údaje o žádostech příchozích migrantů o občanství.

Margareta Matacheová, ředitelka romského programu v Centru pro zdraví a lidská práva FXB (mezinárodní organizace na potírání chudoby) na Harvardské univerzitě, uvedla, že mnoho Romů utíká z Rumunska před pronásledováním a zoufalou ekonomickou situací, která je částečně důsledkem pandemie COVID-19.

„Současná americká politika nabízí naději na humánnější a spravedlivější zacházení, a to platí i pro přistěhovalce,“ řekla Matacheová. „Romové hledají lepší život na místě, kde nejsou vystaveni násilí, diskriminaci a neúctě.“

Rumunská vláda uvedla, že nemá ze strany Spojených států zprávy o žádných zadržených občanech, ale potvrdila, že zástupci rumunského velvyslanectví kontaktovali místní úřady po přečtení zpráv v médiích.

Jana Donovan
Přečteno: 1093x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Migrace, Rumunsko, Diskriminace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo