romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle studie jsou v EU podmínky Romů horší než ostatních obyvatel. Čeští Romové mají zaměstnání častěji než v jiných státech EU

Vídeň, 23.5.2012 12:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Romové žijí oproti ostatním občanům zemí Evropské unie vyloučeni a celkově v horších podmínkách. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovaly a dnes zveřejnily Evropská komise, unijní Agentura pro lidská práva (FRA), Program OSN pro rozvoj (UNDP) a Světová banka. Čeští Romové jsou na tom relativně nejlépe v míře zaměstnanosti a úrovni vzdělání.

V průzkumu se experti dotazovali na životní situaci 22.000 Romů v 11 zemích EU s nejpočetnějšími romskými menšinami včetně České republiky a Slovenska.

"V 11 zkoumaných členských státech EU, v nichž žije drtivá většina romských občanů v EU, je situace Romů v oblastech zaměstnanosti, vzdělávání, bydlení a zdraví v průměru méně příznivá, než je tomu u jiných etnik žijících v jejich bezprostřední blízkosti," shrnula FRA v komuniké ke studii.

"Ta zpráva je alarmující. Realita není moc pozitivní," řekla dnes eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Jako dobré příklady však vyhodnotila podporu začleňování Romů do vzdělávacího procesu ve Finsku a Španělsku, usnadnění přístupu romské populace k pracovnímu trhu v Rakousku nebo podporu dosažitelnosti zdravotní péče pro Romy v Irsku nebo Maďarsku.

Ve všech sledovaných zemích přes 80 procent dotazovaných Romů žilo v domácnostech ohrožených chudobou. V Portugalsku, Itálii a Francii to byli téměř všichni. Přes 90 procent je takových romských domácností také na Slovensku a ve Španělsku.

Méně než třetina Romů v EU měla zaměstnání. Z porovnávaných zemí pouze v Česku přesáhl počet zaměstnaných Romů hranici 40 procent. V Portugalsku, Itálii nebo Francii mělo placenou práci dokonce jen zhruba deset procent Romů.

Jen 15 procent Romů v EU mělo ukončené střední vzdělání nebo učební obor, zatímco u většinového obyvatelstva to bylo 70 procent. I tady je situace českých Romů nejlepší z 11 zemí, když podíl středoškolsky vzdělaných mezi nimi dosahuje téměř 30 procent.

"Začleňování Romů v Evropě je ekonomickou, sociální a morální nutností, třebaže se výzvy, kterým romské komunity čelí, v jednotlivých členských státech liší," řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Podle zprávy o situaci Romů v EU nemá 45 procent jejich bytů vlastní kuchyň, záchod, koupelnu nebo elektřinu. V průměru zhruba 40 procent Romů v EU žije v domácnosti, v níž v posledním měsíci šel alespoň jeden člověk spát hladový kvůli nedostatku jídla. V Rumunsku nebo Řecku to dokonce bylo 60 procent, zatímco v Česku zhruba 30 procent.

Zhruba polovina Romů uvedla, že se v posledním roce setkala s diskriminací kvůli jejich etnicitě. Diskriminace a protiromské předsudky stále existují, řekl ředitel FRA Morten Kjaerum a vyzval k "urychlenému a efektivnímu" konání ve prospěch vzdělávání Romů.

Podle FRA si Romové "nejsou dostatečně vědomi práv, která jim zaručuje legislativa EU". Například jenom 40 procent Romů ví o zákonech zakazujících diskriminaci národnostních menšin při přijímání do zaměstnání.

Romů žije v Evropě deset až 12 milionů, a představují tak na kontinentu nejpočetnější etnickou menšinu.

Přečteno: 1988x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Rasismus, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo