romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle studie jsou v EU podmínky Romů horší než ostatních obyvatel. Čeští Romové mají zaměstnání častěji než v jiných státech EU

Vídeň, 23.5.2012 12:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Romové žijí oproti ostatním občanům zemí Evropské unie vyloučeni a celkově v horších podmínkách. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovaly a dnes zveřejnily Evropská komise, unijní Agentura pro lidská práva (FRA), Program OSN pro rozvoj (UNDP) a Světová banka. Čeští Romové jsou na tom relativně nejlépe v míře zaměstnanosti a úrovni vzdělání.

V průzkumu se experti dotazovali na životní situaci 22.000 Romů v 11 zemích EU s nejpočetnějšími romskými menšinami včetně České republiky a Slovenska.

"V 11 zkoumaných členských státech EU, v nichž žije drtivá většina romských občanů v EU, je situace Romů v oblastech zaměstnanosti, vzdělávání, bydlení a zdraví v průměru méně příznivá, než je tomu u jiných etnik žijících v jejich bezprostřední blízkosti," shrnula FRA v komuniké ke studii.

"Ta zpráva je alarmující. Realita není moc pozitivní," řekla dnes eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Jako dobré příklady však vyhodnotila podporu začleňování Romů do vzdělávacího procesu ve Finsku a Španělsku, usnadnění přístupu romské populace k pracovnímu trhu v Rakousku nebo podporu dosažitelnosti zdravotní péče pro Romy v Irsku nebo Maďarsku.

Ve všech sledovaných zemích přes 80 procent dotazovaných Romů žilo v domácnostech ohrožených chudobou. V Portugalsku, Itálii a Francii to byli téměř všichni. Přes 90 procent je takových romských domácností také na Slovensku a ve Španělsku.

Méně než třetina Romů v EU měla zaměstnání. Z porovnávaných zemí pouze v Česku přesáhl počet zaměstnaných Romů hranici 40 procent. V Portugalsku, Itálii nebo Francii mělo placenou práci dokonce jen zhruba deset procent Romů.

Jen 15 procent Romů v EU mělo ukončené střední vzdělání nebo učební obor, zatímco u většinového obyvatelstva to bylo 70 procent. I tady je situace českých Romů nejlepší z 11 zemí, když podíl středoškolsky vzdělaných mezi nimi dosahuje téměř 30 procent.

"Začleňování Romů v Evropě je ekonomickou, sociální a morální nutností, třebaže se výzvy, kterým romské komunity čelí, v jednotlivých členských státech liší," řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Podle zprávy o situaci Romů v EU nemá 45 procent jejich bytů vlastní kuchyň, záchod, koupelnu nebo elektřinu. V průměru zhruba 40 procent Romů v EU žije v domácnosti, v níž v posledním měsíci šel alespoň jeden člověk spát hladový kvůli nedostatku jídla. V Rumunsku nebo Řecku to dokonce bylo 60 procent, zatímco v Česku zhruba 30 procent.

Zhruba polovina Romů uvedla, že se v posledním roce setkala s diskriminací kvůli jejich etnicitě. Diskriminace a protiromské předsudky stále existují, řekl ředitel FRA Morten Kjaerum a vyzval k "urychlenému a efektivnímu" konání ve prospěch vzdělávání Romů.

Podle FRA si Romové "nejsou dostatečně vědomi práv, která jim zaručuje legislativa EU". Například jenom 40 procent Romů ví o zákonech zakazujících diskriminaci národnostních menšin při přijímání do zaměstnání.

Romů žije v Evropě deset až 12 milionů, a představují tak na kontinentu nejpočetnější etnickou menšinu.

Přečteno: 1980x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Rasismus, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo