romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle USA patří Čína mezi nejhorší země v boji proti obchodu s lidmi

28.6.2017 13:35
 ilustrační foto
ilustrační foto

USA zařadily Čínu k zemím, které dostatečně nebrání obchodování s lidmi. Americké ministerstvo zahraničí včera vydalo výroční zprávu o obchodování s lidmi na světě. Zařazení Číny do třetí - nejhorší - skupiny, může znamenat zavedení neobchodních sankcí. Ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že Čína je v poslední skupině proto, že nepřijala dostatečně účinná opatření proti obchodování s lidmi.

Čína se ocitla ve skupině spolu s Mali, Guineou nebo Kongem. Zpráva Čínu kritizuje zejména za zacházení s příslušníky menšiny Ujgurů. Americká diplomacie dospěla k závěru, že Peking neprokazuje dostatečnou snahu situaci napravit.

"Čína nevyvíjí ani minimum běžných aktivit, aby zabránila obchodování s lidmi. Proto bylo její hodnocení sníženo a dostala se do třetí skupiny zemí," uvádí dokument amerického ministerstva zahraničí.

Země jsou ve zprávě pokud jde o obchodování s lidmi roztříděny do tří skupin, ovšem existuje ještě jakási čekací listina zemí řazených do podskupiny mezi druhou a třetí skupinou. Pokud v ní země zůstane po dva roky, "spadne" automaticky do skupiny třetí. Výjimku může udělat pouze ministr zahraničí, který stát v podskupině ponechá i po dvou letech. Čína tuto výjimku dostala loni; ministr Tillerson měl letos možnost udělit výjimku znovu, ale neučinil to.

Prohřešky Číny jsou ve zprávě široce vyjmenovány: patří k nim nucené práce, vynucování žebroty, kupčení a zneužívání osob k sexuálním aktivitám, obchodování se ženami, muži i dětmi a jejich dovoz do Číny z jiných států.

Čína popírá, že nebojuje proti obchodování s lidmi. Mluvčí jejího ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes ještě před zveřejněním zprávy řekl, že "vláda je pevně odhodlána bojovat proti obchodování s lidmi a výsledky jsou vidět". "Čína rozhodně nesouhlasí s nezodpovědnými výroky USA o boji jiných států proti obchodování s lidmi vynášenými z hlediska amerického práva," dodal čínský mluvčí.

Řekl také, že se tomuto fenoménu nevyhne žádná země a že Čína je ochotná spolupracovat v této věci s ostatními státy na základě vzájemného respektu.

Proti zemím zařazeným do třetí skupiny mohou USA zavést neobchodní sankce a omezit také americkou pomoc.

Podle Mezinárodní organizace práce (ILO) je v rámci obchodování s lidmi na celém světě zneužito až 21 milionů dospělých a dětí.

Podle stanice CNN do nejhorší skupiny kromě Číny letos "spadly" další čtyři státy: Rusko, Írán, Severní Korea a Sýrie. Naopak Guyana a Lucembursko si letos polepšily a dostaly ze druhé do první skupiny zemí. Devět států postoupilo ze třetí úrovně do meziskupiny, je mezi nimi i Barma.

Přečteno: 915x
 

Kam dál:

Štítky:  

Obchodování s lidmi, Čína, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo