romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pohřeb nacistického zločince Priebkeho se nekonal. Policie nepustila pozůstalé do kaple

Řím, 16.10.2013 10:44, (ROMEA)

Pohřeb nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho, který v pátek ve věku 100 let zemřel v Římě, byl dnes nakonec zrušen. Na smuteční obřad, který se měl konat v kapli ve městě Albano Laziale nedaleko italské metropole, nebyli vpuštěni příbuzní a nejbližší přátelé zemřelého, řekl večer podle agentur APA a AP Priebkeho advokát Paolo Giachini. Plánovaná akce, o níž italské sdělovací prostředky odpoledne informovaly, že se už konala, vyvolala rozvášněné reakce v místě ceremonie, kde se shromáždily stovky demonstrantů i desítky Priebkeho příznivců.

Napětí se vystupňovalo s příjezdem pohřebního vozu s rakví, do kterého rozezlení demonstranti bouchali a kopali. Někteří se pokusili fyzicky napadnout i kněze odpadlické sekty římskokatolické církve, jenž se rozhodl ceremonii řídit. Duchovního musela u vchodu do kaple chránit policie. I tak se nevyhnul strkanici.

Rakev se sice podařilo do kaple přemístit, ale policie nakonec zabránila v přístupu do budovy truchlícím, prohlásil Giachini. Podle APA zůstala rakev s tělem v kapli a neměla by být převezena zpátky do Říma k pravděpodobné kremaci dříve než ve středu. Pokud pak bude tělo spáleno, neví se zatím, co bude s popelem.

Na plotu obklopujícím areál, kde se nachází kaple ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X., jež se uvolilo pohřeb umožnit, se dnes objevil transparent s nápisem "Kat Priebke". Demonstranti zároveň skandovali "Vrah" a "Kat" a zazněl i požadavek, aby byly ostatky odvezeny "na nejbližší smetiště, kam patří".

Na místo dorazily i tři desítky pravicových extremistů, kteří při příjezdu vozu s rakví zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. "Jsme tu, abychom uctili jeho (Priebkeho) památku, protože je součástí našeho světa," řekl novinářům Maurizio Boccacci, vůdce krajně pravicového hnutí Militia. Podle ANSA došlo i k inzultacím mezi znesvářenými skupinami.

Bratrstvo svatého Pia X., které bylo založeno v 80. letech minulého století francouzským knězem Marcelem Lefebvrem na protest proti druhému vatikánskému koncilu otevírajícímu římskokatolickou církev více světu, má v Albanu své italské sídlo. To, že se ujímá piety, oznámilo poté, co římská diecéze veřejnou ceremonii zakázala. V řadách tradicionalistické kněžské společnosti v minulosti působil papežem exkomunikovaný britský biskup a popírač holokaustu Richard Williamson.

Řím pietu na svém území již dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele, ačkoli se někdejší velitel nacistických jednotek SS k víře hlásil. Převoz ostatků na své území odmítla Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné německé město Hennigsdorf u Berlína se ohradilo proti návrhům, že by měly být uloženy na místním hřbitově.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl trest odpykávat v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Nacismus, Itálie, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo