romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pohřeb nacistického zločince Priebkeho se nekonal. Policie nepustila pozůstalé do kaple

Řím, 16.10.2013 10:44, (ROMEA)

Pohřeb nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho, který v pátek ve věku 100 let zemřel v Římě, byl dnes nakonec zrušen. Na smuteční obřad, který se měl konat v kapli ve městě Albano Laziale nedaleko italské metropole, nebyli vpuštěni příbuzní a nejbližší přátelé zemřelého, řekl večer podle agentur APA a AP Priebkeho advokát Paolo Giachini. Plánovaná akce, o níž italské sdělovací prostředky odpoledne informovaly, že se už konala, vyvolala rozvášněné reakce v místě ceremonie, kde se shromáždily stovky demonstrantů i desítky Priebkeho příznivců.

Napětí se vystupňovalo s příjezdem pohřebního vozu s rakví, do kterého rozezlení demonstranti bouchali a kopali. Někteří se pokusili fyzicky napadnout i kněze odpadlické sekty římskokatolické církve, jenž se rozhodl ceremonii řídit. Duchovního musela u vchodu do kaple chránit policie. I tak se nevyhnul strkanici.

Rakev se sice podařilo do kaple přemístit, ale policie nakonec zabránila v přístupu do budovy truchlícím, prohlásil Giachini. Podle APA zůstala rakev s tělem v kapli a neměla by být převezena zpátky do Říma k pravděpodobné kremaci dříve než ve středu. Pokud pak bude tělo spáleno, neví se zatím, co bude s popelem.

Na plotu obklopujícím areál, kde se nachází kaple ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X., jež se uvolilo pohřeb umožnit, se dnes objevil transparent s nápisem "Kat Priebke". Demonstranti zároveň skandovali "Vrah" a "Kat" a zazněl i požadavek, aby byly ostatky odvezeny "na nejbližší smetiště, kam patří".

Na místo dorazily i tři desítky pravicových extremistů, kteří při příjezdu vozu s rakví zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. "Jsme tu, abychom uctili jeho (Priebkeho) památku, protože je součástí našeho světa," řekl novinářům Maurizio Boccacci, vůdce krajně pravicového hnutí Militia. Podle ANSA došlo i k inzultacím mezi znesvářenými skupinami.

Bratrstvo svatého Pia X., které bylo založeno v 80. letech minulého století francouzským knězem Marcelem Lefebvrem na protest proti druhému vatikánskému koncilu otevírajícímu římskokatolickou církev více světu, má v Albanu své italské sídlo. To, že se ujímá piety, oznámilo poté, co římská diecéze veřejnou ceremonii zakázala. V řadách tradicionalistické kněžské společnosti v minulosti působil papežem exkomunikovaný britský biskup a popírač holokaustu Richard Williamson.

Řím pietu na svém území již dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele, ačkoli se někdejší velitel nacistických jednotek SS k víře hlásil. Převoz ostatků na své území odmítla Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné německé město Hennigsdorf u Berlína se ohradilo proti návrhům, že by měly být uloženy na místním hřbitově.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech. V roce 1995 byl vydán do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl trest odpykávat v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pohřeb, Nacismus, Itálie, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo