romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poláci zveřejnili německou zprávu o likvidaci varšavského ghetta

Varšava, 18.4.2013 10:14, (ROMEA)
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.
Kopie německé fotografie pořízené během destrukce varšavského ghetta.

Polský Institut národní paměti (IPN) zveřejnil dnes na svých internetových stránkách původní zprávu německého policejního generála Jürgena Stroopa pro velitele SS Heinricha Himmlera o vyhlazení varšavského ghetta před 70 lety. Tehdy k německému překvapení varšavští Židé povstali se zbraní v ruce a skoro měsíc čelili nacistické přesile.

"Je to dokonalá památka mentality katů," uvedla zpravodajská televize TVN 24 o dokumentu, který měl podle původního záměru být svědectvím o hrdinství autora, ale posléze posloužil jako důkaz obžaloby v poválečných soudních procesech s nacistickými válečnými zločinci v Norimberku a Varšavě.

Stroopovo hlášení, nazvané "Židovská čtvrť ve Varšavě už neexistuje", zachycuje den po dni události v ghettu, které 19. dubna povstalo a bojovalo až do 16. května 1943. "Je to výjimečný dokument. S typickou německou důkladností popisuje krok po kroku akce německých vojsk z dubna a května 1943," konstatoval archivář IPN Rafal Leśkiewicz. Ústav zveřejnil širší verzi zprávy, stručnější byla tehdy pořízena pro Adolfa Hitlera.

Znalec ghetta, profesor Andrzej Żbikowski z varšavského židovského ústavu, také považuje Stroopovo hlášení za výjimečný pramen informací o bojích v ghettu i ukázku německého myšlení při holokaustu. Stroop se často pohrdavě vyjadřuje o židovských "banditech" a vychvaluje své esesáky, ale paradoxně se Stroopova zpráva nakonec stala svérázným holdem mužům a ženám z ghetta, odvážně bojujícím v beznadějné situaci. Zpráva nejsou jen slova, ale i desítky často šokujících fotografií, od zajatých dětí po bojovníky vyskakující z hořících domů.

Stroop byl za zničení ghetta vyznamenán a povýšen. Po válce byl zajat a dvakrát odsouzen k smrti - nejprve Američany a pak Poláky, kteří jej ve Varšavě v roce 1952 popravili oběšením. 

Přečteno: 425x
 

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Varšava, zpráva německého policejního generála Jürgena Stroopa, Institut národní paměti, PolskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo