romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie v Paříži brutálně zbila při zatýkání čtrnáctiletého romského chlapce. Má přeraženou čelist a málem přišel o oko

11.6.2020 13:15
Čtrnáctiletý romský chlapec Gabriel Djordjevic, který byl brutálně zbit policií během zatýkání 26. května 2020. (Koláž: Romea.cz)
Čtrnáctiletý romský chlapec Gabriel Djordjevic, který byl brutálně zbit policií během zatýkání 26. května 2020. (Koláž: Romea.cz)

Před více než dvěma týdny byl v ulicích francouzského města Bondy policií napaden čtrnáctiletý romský chlapec Gabriel Djordjevic. Tento incident se odehrál jen o několik hodin poté, co byl v americkém městě Minneapolis při policejním zásahu zabit George Floyd. Chlapec utrpěl zlomeninu horní čelisti, měl několik zlomených zubů a poraněné oko, které mu zachránila operace. Rodina mladíka se rozhodla podat žalobu na policisty. Celý incident nyní policie prošetřuje.

V noci z 25. na 26. května chtěl Gabriel, spolu se svým kamarádem, ukrást skútr. Když si jich všimli policisté, hned je začali pronásledovat. "Byli celkem čtyři. Jeden z nich mi nasazoval pouta a klečel mi na ramenou. Policistka mi držela nohy, mezitím co mě vousatý policista kopl do obličeje," řekl Gabriel v rozhovoru pro server Loopsider a dodal, že si uvědomuje, že udělal hloupost, ale že to, co mu udělali policisté je hrozné.

Následoval převoz na policejní stanici v Bondy, odkud policisté zavolali matce mladíka a sdělili jí, že byl mladík zadržen za krádež skútru. Podle serveru telegraf volala několikrát matka mladíka na policejní služebnu a ptala se, jestli její syn neutrpěl nějaká zranění a jestli je v pořádku. Vždy jí bylo odpovězeno, že je v pořádku. O několik hodin později matce volali zaměstnanci nemocnice Jean Verdier v Bondy. Lékařská zpráva z nemocnice kam byl poté převezen naznačuje, že chlapec utrpěl zranění na lebce a obličeji. Utrpěl zlomeninu horní čelisti, měl několik zlomených zubů a také musel absolvovat operaci, která mu měla zachránit oko, které bylo po brutálním útoku zasaženo také.

Rodina mladíka podala trestní oznámení na policisty, kteří se tohoto brutálního útoku zúčastnili. "Byla bych raději, aby ho zatkli a poslali do vězení, než aby ho takto zmasakrovali," řekla matka pro server telegraf. V  pondělí, 1. června se v Bondy shromáždila stovka lidí, aby protestovala proti zásahu na mladého Roma.

Chlapec, podle rodiny, není po útoku stále v pořádku. "Kdykoliv se nají, okamžitě zvrací a je velmi neklidný. Požadujeme aby byla policie potrestána a požadujeme, aby byli policisté lépe vytrénováni," říká Gabrielův bratr Serif.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner podle deníku The Guardian očekává, že se situací budou zabývat vnitřní vyšetřovatelé policie. Tvrdí také, že do budoucna budou muset mít policisté viditelně připevněné služební číslo a také budou muset využívat kamery, které mají na výstroji.

Přečteno: 3340x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Francie, Násilí, Rasismus, Útok, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo