romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie v Řecku zastřelila dvacetiletého Roma. V Aténách vypukly nepokoje

27.10.2021 10:15
V sobotu 23. 10. 2021 v ranních hodinách zastřelila řecká policie na předměstí Perama západně od Athén dvacetiletého Roma. (FOTO: https://www.keeptalkinggreece.com/)
V sobotu 23. 10. 2021 v ranních hodinách zastřelila řecká policie na předměstí Perama západně od Athén dvacetiletého Roma. (FOTO: https://www.keeptalkinggreece.com/)

V sobotu v ranních hodinách zastřelila řecká policie na předměstí Perama západně od Athén dvacetiletého Roma. Policisté pronásledovali na motorkách automobil, o kterém se domnívali, že je kradený. Policie zastřelila řidiče, zraněn byl rovněž patnáctiletý spolujezdec a další teenager z místa utekl. Romové na protest vyšli do ulic. Informuje o tom zpravodajský server Greek Reporter.

V souvislosti se smrtí Romy bylo zatčeno sedm policistů. Všichni zatčení byli údajně při automobilové honičce a následné přestřelce rovněž zraněni, ale řecká policie odmítla zatím poskytnout informace o závažnosti jejich zranění.

Honička začala poté, co se policisté snažili přimět řidiče zastavit  na kraji silnice vozidlo, jehož krádež později policie potvrdila.  Řidič měl odmítnout zastavit a ujel. Policisté ho začali pronásledovat na motorkách.

„Policie použila k zastavení vozidla zbraň, což mělo za následek smrtelné zranění řidiče a zranění jednoho z pasažérů, který byl převezen do nemocnice. Kde je ošetřován a mimo nebezpečí," uvedla policie.

Smrt řidiče vyvolala pobouření romské komunity v Athénách a okolí, které vyústilo v protesty po celém městě.  

Podle Rady Evropy žije v Řecku asi 265 tisíc Romů, což je necelých 2,5 procent obyvatel.

Romové jsou v Řecku rozptýleni v asi 70 osadách po celém území, převážně na okrajích měst. Hlavní centra romské komunity jsou v Agia Varvara, Athénách, kde žije úspěšná romská komunita, a v Ano Liosia, kde se mnozí Romové naopak potýkají s tíživými životními podmínkami. Velká romská populace také žije v Thesálii.

Romové často říkají, že čelí diskriminaci a rasismu od svých řeckých spoluobčanů. V posledních letech byli často napadáni ultrapravicovými extrémisty, uvádí zpravodajský web Greek Reporter.

Není to poprvé, kdy romská komunita čelí tragickým střetům s řeckou policií, poznamenává článek.  Před deseti lety byla zabita sedmiletá dívka při střetu s motorkou, kterou řídil řecký policista.

VIDEO

Přečteno: 1690x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, smrt , Smrt po policejní intervenci, nepokoje, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo