romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Polské ministerstvo obrany: Běloruské síly donutily migranty k útoku na polské vojáky. 200 až 300 migrantů drží běloruští vojáci u hranic

18.11.2021 13:33
Migranti na polsko-běloruské hranici (FOTO: repro video Al Jazeera)
Migranti na polsko-běloruské hranici (FOTO: repro video Al Jazeera)

Běloruské síly donutily v noci na dnešek migranty na polsko-běloruské hranici k útoku na polské vojáky. Uvádí to polské ministerstvo obrany. Polské bezpečnostní složky poté zadržely skupinu asi 100 migrantů, kteří se u obce Dubicze Cerkiewne pokusili nelegálně překročit hranici z Běloruska. Minsk dříve podobná obvinění popíral, poznamenala agentura Reuters. Podle mluvčí polské pohraniční stráže bylo pět cizinců - včetně tří dětí - převezeno do nemocnice. Jejich zdravotní stav je prý ale dobrý.

"Běloruské síly nejprve provedly průzkum. S největší pravděpodobností poškodily plot. Poté Bělorusové přinutili migranty házet kameny na polské vojáky, aby odpoutali jejich pozornost. O několik set metrů dál se odehrál pokus o překročení hranice."

"Běloruské síly nejprve provedly průzkum. S největší pravděpodobností poškodily plot. Poté Bělorusové přinutili migranty házet kameny na polské vojáky, aby odpoutali jejich pozornost. O několik set metrů dál se odehrál pokus o překročení hranice," napsalo polské ministerstvo obrany.

Polská pohraniční stráž mezitím uvedla, že o násilné překročení hranic se pokusilo několik velkých skupin migrantů. Jedna z nich čítala asi 500 lidí, tvrdí ostraha polských hranic. Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská později podle listu Gazeta Wyborcza sdělila, že incident týkající se této skupiny se odehrál u obce Dubicze Cerkiewne kolem deváté večer. Lidé podle ní házeli na polskou ostrahu hranic kameny a svítili jim do očí baterkami a lasery.

"Zazněly výstřely ze signální pistole. Ve skupině byli běloruští vojáci. Asi 200 lidí překročilo hranici a prošlo několik desítek metrů na polské území. Tito lidé byli odvedeni na hraniční čáru. Ostatní lidé ve skupině hranici nepřekročili. Pět lidí - muž, žena a tři děti z této skupiny, bylo převezeno do nemocnice (na polské straně)," uvedla Michalská, která neupřesnila povahu zranění migrantů, ani to, co se jim stalo. Prohlásila však, že jejich zdravotní stav je dobrý. Podle Michalské mají střelbu ze signální pistole "pravděpodobně" na svědomí běloruské bezpečnostní složky.

 

 

Za celou středu polská ostraha hranic zaregistrovala podle svých slov 501 pokusů o překročení bělorusko-polské hranice. To je podle agentury Reuters oproti předchozím dnům nárůst. Od začátku roku zaznamenala polská pohraniční stráž více než 33.000 pokusů o nelegální překročení bělorusko-polské hranice, uvedl dnes polský zpravodajský server Onet. Z toho 5500 jich eviduje v listopadu, téměř 17.300 v říjnu, necelých 7700 v září a přes 3500 v srpnu.

Několik tisíc migrantů, převážně z Blízkého východu, již několik dní táboří v mrazivých teplotách na běloruské straně hranic s Polskem v naději, že se dostanou do Evropské unie. Západ obviňuje autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že láká migranty do země a pak je posílá k hranicím s EU. Minsk se prý tak mstí za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

 

 

Ve středu se objevily informace, že běloruské bezpečnostní síly začaly odvážet od hraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica skupiny migrantů. Uvedla to mluvčí polské pohraniční stráže, podle níž nebylo jasné, zda běžence nechtějí jen přemístit na jiná místa podél hranice. Podle běloruské agentury BelTA byli přesunuti do nedalekého dopravně-logistického centra. S přesunutím prý souhlasila asi tisícovka lidí, aby tam "počkali, jak se situace vyvine". Někteří z nich uvedli, že se do svých zemí nechtějí vrátit, poznamenala agentura AP.

Dnes podle zpravodaje agentury TASS tábor poblíž hraničního přechodu opustilo přes 500 dalších migrantů. Běloruští pohraničníci je eskortovali do dopravně-logistického střediska, které se nachází asi 1,5 kilometru od hranic, píše agentura. Kolem 200 až 300 lidí, převážně mužů, ale i rodin s malými dětmi, se ale dál choulí u ohňů poblíž hraničního přechodu, hlásil dnes z běloruské strany pohraničí reportér agentury Reuters, podle něhož si někteří lidé postavili stany. Obklopují je přitom běloruští vojáci.

Informace o dění na hranici je obtížné ověřit z nezávislých zdrojů, protože v polském pohraničním pásmu platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázána na informace úřadů. V Bělorusku se novináři potýkají s přísnými omezeními.

Dnes se zároveň očekává první repatriační let migrantů z Minsku, který plánuje Irák. Na 430 Iráčanů se už odbavilo k letu, uvedlo dnes irácké ministerstvo zahraničí.

Jeden z Iráčanů, který se zaregistroval k deportačnímu letu a s nímž hovořila agentura Reuters, řekl, že je na místě se ženou a že se pokusili přejít hranici do Polska nebo Litvy osmkrát. "Kdyby nešlo o manželku, do Iráku bych se nevracel. Nechce už se mnou zpátky k hranici, protože zažila příliš mnoho hrůz," řekl tento irácký Kurd, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Libanon mezitím podle agentury Reuters nařídil aerolinkám létajícím z této blízkovýchodní země do Běloruska, aby na paluby letadel pouštěly pouze pasažéry, kteří mají běloruské občanství, povolení k pobytu nebo víza. Už dříve k podobnému kroku přistoupilo například Turecko nebo Spojené arabské emiráty, které zakázaly přepravu občanů některých blízkovýchodních zemí do Běloruska.

Běloruská společnost Belavia dnes oznámila, že přestane umožňovat občanům Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Libye, Sýrie a Jemenu vstup na palubu svých letadel při odletech z uzbeckého Taškentu do Minsku.

Přečteno: 758x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, BělorusovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo