romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před 25 lety zemřel přeživší z Osvětimi a spoluautor knihy Továrna na smrt Erich Kulka

13.7.2020 10:41
Erich Kulka (FOTO: Wikimedia Commons)
Erich Kulka (FOTO: Wikimedia Commons)

Hlavním tématem spisovatele, historika a novináře Ericha Kulky byl holocaust. Kulka přežil věznění v německých koncentračních a vyhlazovacích táborech a po válce působil v komisi pro vyšetřování válečných zločinů. V padesátých letech organizoval výchovné kurzy a přednášel židovské mládeži, což Státní bezpečnost označila za přípravu sionistického spiknutí. V den sovětské okupace v roce 1968 odešel do Izraele, kde patřil k neaktivnějším čs. imigrantům. Zemřel 12. července 1995.

Vsetínský rodák Kulka (18. února 1911) byl zatčen za odbojovou protinacistickou činnost německým gestapem již v roce 1939. Postupně byl vězněn v Brně na Špilberku, později v koncentračních táborech Dachau, Sachsenhausen, Neuengamme a v letech 1942 až 1945 ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Během evakuace tábora v lednu 1945 se spolu s jeho dvanáctiletým synem podařilo utéct z pochodu smrti.

Po válce napsal s Otou Krausem, s kterým a dalšími spoluvězni v Osvětimi-Březince vedl zámečnickou dílnu, což mu umožnilo poznat provoz a hrůzy celého tábora, knihu Továrna na smrt, která se stala jedním ze základních dokumentárních děl o vyhlazovacím táboře. O holocaustu a koncentračních táborech napsal řadu dalších knih, jednu s názvem Soudcové, žalobci, obhájci například věnoval procesu s osvětimskými zločinci. Psal třeba i o útěku českého vězně Vítězslava Lederera z Osvětimi či o procesu s německým zločincem Adolfem Eichmannem.

Po odchodu do Izraele se Kulka věnoval výzkumné činnosti na Hebrejské univerzitě a v památníku holocaustu Jad vašem v Jeruzalémě a byl aktivním členem Sdružení československých imigrantů a Ligy izraelsko-československého přátelství. Ve svých knihách se například věnoval účasti českých a slovenských Židů v boji za osvobození Československa.

"Chtěl jsem, aby veřejnost byla seznámena se skutečností, že Židé se podíleli na odboji, zúčastnili se aktivně osvobozování naší vlasti a aby těm Židům, kteří přežili, byl dán náležitý kredit," řekl v roce 1991 při příležitosti českého vydání jeho knihy Židé v československé Svobodově armádě. Kniha podle něj vznikla i proto, že do té doby byla účast Židů v odboji naprosto zamlčená a celá historie jejich zapojení do boje proti fašismu - jak ve Svobodově, tak v západních armádách - nebyla nikdy popsána. Napsal i knihu Židé v československém vojsku na západě.

Po pádu komunistického režimu v Československu věnoval Kulka hodně energie obnovení židovského života v zemi i styků Československa s Izraelem. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě založil nadaci, která uděluje ceny doktorandům za vynikající práce v oblasti výzkumu dějin českých Židů a holocaustu. Také se zasloužil o vybudování památníku nacisty zavražděných Židů ze Vsetínska. Za svoji činnost získal řadu ocenění, v listopadu 2004 mu byl odhalen pomník v Muzeu ghetta Terezín.

Přečteno: 463x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Výročí, Osvětim, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo