romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před 25 lety zemřel přeživší z Osvětimi a spoluautor knihy Továrna na smrt Erich Kulka

13.7.2020 10:41
Erich Kulka (FOTO: Wikimedia Commons)
Erich Kulka (FOTO: Wikimedia Commons)

Hlavním tématem spisovatele, historika a novináře Ericha Kulky byl holocaust. Kulka přežil věznění v německých koncentračních a vyhlazovacích táborech a po válce působil v komisi pro vyšetřování válečných zločinů. V padesátých letech organizoval výchovné kurzy a přednášel židovské mládeži, což Státní bezpečnost označila za přípravu sionistického spiknutí. V den sovětské okupace v roce 1968 odešel do Izraele, kde patřil k neaktivnějším čs. imigrantům. Zemřel 12. července 1995.

Vsetínský rodák Kulka (18. února 1911) byl zatčen za odbojovou protinacistickou činnost německým gestapem již v roce 1939. Postupně byl vězněn v Brně na Špilberku, později v koncentračních táborech Dachau, Sachsenhausen, Neuengamme a v letech 1942 až 1945 ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Během evakuace tábora v lednu 1945 se spolu s jeho dvanáctiletým synem podařilo utéct z pochodu smrti.

Po válce napsal s Otou Krausem, s kterým a dalšími spoluvězni v Osvětimi-Březince vedl zámečnickou dílnu, což mu umožnilo poznat provoz a hrůzy celého tábora, knihu Továrna na smrt, která se stala jedním ze základních dokumentárních děl o vyhlazovacím táboře. O holocaustu a koncentračních táborech napsal řadu dalších knih, jednu s názvem Soudcové, žalobci, obhájci například věnoval procesu s osvětimskými zločinci. Psal třeba i o útěku českého vězně Vítězslava Lederera z Osvětimi či o procesu s německým zločincem Adolfem Eichmannem.

Po odchodu do Izraele se Kulka věnoval výzkumné činnosti na Hebrejské univerzitě a v památníku holocaustu Jad vašem v Jeruzalémě a byl aktivním členem Sdružení československých imigrantů a Ligy izraelsko-československého přátelství. Ve svých knihách se například věnoval účasti českých a slovenských Židů v boji za osvobození Československa.

"Chtěl jsem, aby veřejnost byla seznámena se skutečností, že Židé se podíleli na odboji, zúčastnili se aktivně osvobozování naší vlasti a aby těm Židům, kteří přežili, byl dán náležitý kredit," řekl v roce 1991 při příležitosti českého vydání jeho knihy Židé v československé Svobodově armádě. Kniha podle něj vznikla i proto, že do té doby byla účast Židů v odboji naprosto zamlčená a celá historie jejich zapojení do boje proti fašismu - jak ve Svobodově, tak v západních armádách - nebyla nikdy popsána. Napsal i knihu Židé v československém vojsku na západě.

Po pádu komunistického režimu v Československu věnoval Kulka hodně energie obnovení židovského života v zemi i styků Československa s Izraelem. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě založil nadaci, která uděluje ceny doktorandům za vynikající práce v oblasti výzkumu dějin českých Židů a holocaustu. Také se zasloužil o vybudování památníku nacisty zavražděných Židů ze Vsetínska. Za svoji činnost získal řadu ocenění, v listopadu 2004 mu byl odhalen pomník v Muzeu ghetta Terezín.

Přečteno: 405x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Výročí, Osvětim, Nacismus, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo