romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Před šestasedmdesáti lety nacisté zavraždili Romy ze Zajišťovacího tábora v Dubnici nad Váhom

23.2.2021 12:00
Památník zavražděným Romům v Dubnici nad Váhom (FOTO: Facebook In Minorita)
Památník zavražděným Romům v Dubnici nad Váhom (FOTO: Facebook In Minorita)

Na dnešek připadá smutné výročí tragické události, která se odehrála na sklonku druhé světové války ve slovenské Dubnici nad Váhom. 23. 2. 1945 zde bylo zavražděno 26 vězňů „Zajišťovacího tábora pro Cikány“.

Vzhledem k nelidským podmínkám, které tam panovaly, v táboře vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Tu se Němci po převzetí tábora rozhodli vyřešit radikálním způsobem. Pod záminkou přepravy nemocných do nemocnice je naložili na nákladní auto a odvezli do areálu místní zbrojovky, kde je brutálně zavraždili. Z 26 mrtvých objevených v masovém hrobě bylo pouze 18 z nich zasaženo výstřelem, ne všichni však smrtelně. Spolu s ostatními se tak zaživa udusili pod nánosy hlíny. 

Mezi obětmi bylo dvacet mužů, z toho jeden chlapec ve věku mezi patnácti a šestnácti lety a šest žen, z nichž byla jedna v sedmém měsíci těhotenství. Jednou z obětí byl pravděpodobně i bratr pana Ladislava Dudi – Koťa, který byl v zajišťovacím táboře internován také, a jehož vzpomínky jsme natáčeli pro projekt Paměť Romů

„Začal asi čtvrtý měsíc a Němci zas přišli, že ty nemocné odvezou do nemocnice, přijeli autem. Vzali asi osm nebo devět lidí, byly mezi nimi i ženy a jedna z nich řekla, že můj bratr je taky nemocný. Byl jen nachlazený, ale vzali ho taky. Nic jsme netušili, mysleli jsme, že je v nemocnici. Až když přišli partyzáni a Němci utekli, tak s nimi přišel jeden od nás, byl to policajt a poznal nás. „Holka, Němci ti zabili syna!“ „Jak zabili, je v nemocnici, přece ho tam odvezli.“ „Ne, zabili ho, už dopředu měli udělanou jámu a tam je všechny dali a postříleli.“ Tak jsme se dozvěděli, že už bratr nežije,” vzpomíná na událost pan Ladislav.

Zajišťovací tábor pro Cikány v Dubnici nad Váhom byl zřízen slovenským Ministerstvem národní obrany v listopadu 1944 na místě dosavadního Pracovního útvaru. Byl jediným táborem svého druhu na Slovensku, byly do něj posílány romské rodiny z celé země.

Brzy po svém vzniku tábor překračoval svou kapacitu. Tuhá zima, nedostatek jídla a nevyhovující hygienické podmínky se pak podepisovaly na zdravotním stavu vězňů. Nakonec zde vypukla epidemie skvrnitého tyfu a nad táborem byla vyhlášena karanténa. 

„Nedávali toho tolik, aby byl člověk sytý. Na den jsi dostával ráno jeden kousek chleba, komisárek, a černou kávu, k obědu jen polévka a večer zase kousek chleba a černou kávu, takže to byl velký hlad. (...) O Vánocích nám lidi, kteří nás litovali, házeli přes plot koláče, chleba. Ale nesměli jsme jít to jídlo sebrat. Jeden takový hlupáček, který byl mezi námi, si tam vzal kousek chleba. Němci ho chytili a nahého ho strčili pod sprchu, pustili na něj studenou vodu, takže se každý bál pro to jídlo jít a ten chleba tam shnil. Ten chudák potom onemocněl,” vypráví pan Ladislav o podmínkách v táboře.

Po skončení války byl tábor zlikvidován a nezůstalo po něm ani stopy. Dnes místo utrpení připomíná jen pomník, který vznikl z iniciativy sdružení In Minorita.

VIDEO

 

Přečteno: 1675x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Romové, Slovensko, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo