romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starosta Londýna Khan: "Nenecháme se zastrašit." Představitelé britských muslimů atentát odsoudili

24.3.2017 10:09
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)

Londýnský starosta Sadiq Khan při včerejším večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí za oběti středečního teroristického útoku řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit". Na místě byly za přítomnosti tisíců lidí zažehnuty tří bílé svíce symbolizující tři oběti incidentu.

Před improvizovaným oltářem pak věnovali tichou modlitbu za mrtvé vedle Khana také vysoce postavený činitel policie a rovněž britská ministryně vnitra Amber Ruddová, která prohlásila, že teroristé "budou poraženi". V rozhovoru se stanicí BBC předtím varovala před výčitkami, kterými by bezpečnostní složky mohly být zahrnovány v souvislosti s tím, jak se útočníkovi podařilo spáchat atentát. Zdůraznila, že není v silách tajných služeb sledovat 24 hodin denně každého, kdo jim je "znám".

"Tito zlí a narušení jedinci, kteří se pokusili zničit náš společný způsob života, nikdy neuspějí a my je odsuzujeme," řekl před davy na náměstí na adresu teroristů starosta Khan. "Oběťmi byli lidé, kteří přišli ze všech koutů světa. Nyní je čas vyjádřit svou vděčnost za hrdinství našim policistům a příslušníkům záchranných služeb, kteří mířili na místo ohrožení na pomoc a zároveň povzbuzovali ostatní, aby se uchýlili do bezpečí," pokračoval londýnský starosta.

Starosta Sadiq Khan zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále," citovaly včerejší starostovo prohlášení pro deník Guardian Britské listy.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát 

"Tento útok byl zbabělý a patologický. Pro takový čin neexistuje žádné ospravedlnění. Nejlepší reakcí na tuto hrůzu je zajistit, abychom se stmelili v solidaritě. Nesmíme dovolit, aby nás teroristé rozdělili. Doufám, že moji muslimští bratři a sestry otevřou náruč ostatním Londýňanům a Britům a společně dokáží v solidaritě, že taková nenávist nenaruší náš způsob života,"  prohlásil dle deníku Guardian generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se ve čtvrtek setkalo v Londýně s policisty ze Scotland Yardu. Debatovali o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru: "Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Mohammed Kozbr, předseda mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park, která je nyní považována za vzor komunitních vztahů, charakterizoval teroristický čin jako "děsivý a barbarský". "Zabíjení nevinných obětí musí všichni odsoudit. Musíme se společně postavit proti těm lidem, kteří by chtěli tohoto incidentu zneužívat pro šíření extremistických názorů i proti těm, kdo by chtěli v naší společnosti šířit strach a nenávist. Doufáme, že nás toto sjednotí proti extremismu všeho druhu, proti nenávisti a proti rasismu," citoval jej list Guardian.

Útok, jehož pachatel připravil o život tři lidi a byl na místě zastřelen, si vyžádal také na čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět osob, z toho dvě jsou v kritickém stavu, upozornila stanice BBC.

Přečteno: 2551x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Londýn, Islám, Islamismus, Islámský stát, Pietní akce, Prohlášení, mešitaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo