romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starosta Londýna Khan: "Nenecháme se zastrašit." Představitelé britských muslimů atentát odsoudili

24.3.2017 10:09
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)

Londýnský starosta Sadiq Khan při včerejším večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí za oběti středečního teroristického útoku řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit". Na místě byly za přítomnosti tisíců lidí zažehnuty tří bílé svíce symbolizující tři oběti incidentu.

Před improvizovaným oltářem pak věnovali tichou modlitbu za mrtvé vedle Khana také vysoce postavený činitel policie a rovněž britská ministryně vnitra Amber Ruddová, která prohlásila, že teroristé "budou poraženi". V rozhovoru se stanicí BBC předtím varovala před výčitkami, kterými by bezpečnostní složky mohly být zahrnovány v souvislosti s tím, jak se útočníkovi podařilo spáchat atentát. Zdůraznila, že není v silách tajných služeb sledovat 24 hodin denně každého, kdo jim je "znám".

"Tito zlí a narušení jedinci, kteří se pokusili zničit náš společný způsob života, nikdy neuspějí a my je odsuzujeme," řekl před davy na náměstí na adresu teroristů starosta Khan. "Oběťmi byli lidé, kteří přišli ze všech koutů světa. Nyní je čas vyjádřit svou vděčnost za hrdinství našim policistům a příslušníkům záchranných služeb, kteří mířili na místo ohrožení na pomoc a zároveň povzbuzovali ostatní, aby se uchýlili do bezpečí," pokračoval londýnský starosta.

Starosta Sadiq Khan zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále," citovaly včerejší starostovo prohlášení pro deník Guardian Britské listy.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát 

"Tento útok byl zbabělý a patologický. Pro takový čin neexistuje žádné ospravedlnění. Nejlepší reakcí na tuto hrůzu je zajistit, abychom se stmelili v solidaritě. Nesmíme dovolit, aby nás teroristé rozdělili. Doufám, že moji muslimští bratři a sestry otevřou náruč ostatním Londýňanům a Britům a společně dokáží v solidaritě, že taková nenávist nenaruší náš způsob života,"  prohlásil dle deníku Guardian generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se ve čtvrtek setkalo v Londýně s policisty ze Scotland Yardu. Debatovali o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru: "Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Mohammed Kozbr, předseda mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park, která je nyní považována za vzor komunitních vztahů, charakterizoval teroristický čin jako "děsivý a barbarský". "Zabíjení nevinných obětí musí všichni odsoudit. Musíme se společně postavit proti těm lidem, kteří by chtěli tohoto incidentu zneužívat pro šíření extremistických názorů i proti těm, kdo by chtěli v naší společnosti šířit strach a nenávist. Doufáme, že nás toto sjednotí proti extremismu všeho druhu, proti nenávisti a proti rasismu," citoval jej list Guardian.

Útok, jehož pachatel připravil o život tři lidi a byl na místě zastřelen, si vyžádal také na čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět osob, z toho dvě jsou v kritickém stavu, upozornila stanice BBC.

Přečteno: 2559x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Londýn, Islám, Islamismus, Islámský stát, Pietní akce, Prohlášení, mešitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo