romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starosta Londýna Khan: "Nenecháme se zastrašit." Představitelé britských muslimů atentát odsoudili

24.3.2017 10:09
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)

Londýnský starosta Sadiq Khan při včerejším večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí za oběti středečního teroristického útoku řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit". Na místě byly za přítomnosti tisíců lidí zažehnuty tří bílé svíce symbolizující tři oběti incidentu.

Před improvizovaným oltářem pak věnovali tichou modlitbu za mrtvé vedle Khana také vysoce postavený činitel policie a rovněž britská ministryně vnitra Amber Ruddová, která prohlásila, že teroristé "budou poraženi". V rozhovoru se stanicí BBC předtím varovala před výčitkami, kterými by bezpečnostní složky mohly být zahrnovány v souvislosti s tím, jak se útočníkovi podařilo spáchat atentát. Zdůraznila, že není v silách tajných služeb sledovat 24 hodin denně každého, kdo jim je "znám".

"Tito zlí a narušení jedinci, kteří se pokusili zničit náš společný způsob života, nikdy neuspějí a my je odsuzujeme," řekl před davy na náměstí na adresu teroristů starosta Khan. "Oběťmi byli lidé, kteří přišli ze všech koutů světa. Nyní je čas vyjádřit svou vděčnost za hrdinství našim policistům a příslušníkům záchranných služeb, kteří mířili na místo ohrožení na pomoc a zároveň povzbuzovali ostatní, aby se uchýlili do bezpečí," pokračoval londýnský starosta.

Starosta Sadiq Khan zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále," citovaly včerejší starostovo prohlášení pro deník Guardian Britské listy.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát 

"Tento útok byl zbabělý a patologický. Pro takový čin neexistuje žádné ospravedlnění. Nejlepší reakcí na tuto hrůzu je zajistit, abychom se stmelili v solidaritě. Nesmíme dovolit, aby nás teroristé rozdělili. Doufám, že moji muslimští bratři a sestry otevřou náruč ostatním Londýňanům a Britům a společně dokáží v solidaritě, že taková nenávist nenaruší náš způsob života,"  prohlásil dle deníku Guardian generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se ve čtvrtek setkalo v Londýně s policisty ze Scotland Yardu. Debatovali o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru: "Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Mohammed Kozbr, předseda mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park, která je nyní považována za vzor komunitních vztahů, charakterizoval teroristický čin jako "děsivý a barbarský". "Zabíjení nevinných obětí musí všichni odsoudit. Musíme se společně postavit proti těm lidem, kteří by chtěli tohoto incidentu zneužívat pro šíření extremistických názorů i proti těm, kdo by chtěli v naší společnosti šířit strach a nenávist. Doufáme, že nás toto sjednotí proti extremismu všeho druhu, proti nenávisti a proti rasismu," citoval jej list Guardian.

Útok, jehož pachatel připravil o život tři lidi a byl na místě zastřelen, si vyžádal také na čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět osob, z toho dvě jsou v kritickém stavu, upozornila stanice BBC.

Přečteno: 2568x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Londýn, Islám, Islamismus, Islámský stát, Pietní akce, Prohlášení, mešitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo