romea - logo
24. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Nina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Starosta Londýna Khan: "Nenecháme se zastrašit." Představitelé britských muslimů atentát odsoudili

24.3.2017 10:09
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)

Londýnský starosta Sadiq Khan při včerejším večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí za oběti středečního teroristického útoku řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit". Na místě byly za přítomnosti tisíců lidí zažehnuty tří bílé svíce symbolizující tři oběti incidentu.

Před improvizovaným oltářem pak věnovali tichou modlitbu za mrtvé vedle Khana také vysoce postavený činitel policie a rovněž britská ministryně vnitra Amber Ruddová, která prohlásila, že teroristé "budou poraženi". V rozhovoru se stanicí BBC předtím varovala před výčitkami, kterými by bezpečnostní složky mohly být zahrnovány v souvislosti s tím, jak se útočníkovi podařilo spáchat atentát. Zdůraznila, že není v silách tajných služeb sledovat 24 hodin denně každého, kdo jim je "znám".

"Tito zlí a narušení jedinci, kteří se pokusili zničit náš společný způsob života, nikdy neuspějí a my je odsuzujeme," řekl před davy na náměstí na adresu teroristů starosta Khan. "Oběťmi byli lidé, kteří přišli ze všech koutů světa. Nyní je čas vyjádřit svou vděčnost za hrdinství našim policistům a příslušníkům záchranných služeb, kteří mířili na místo ohrožení na pomoc a zároveň povzbuzovali ostatní, aby se uchýlili do bezpečí," pokračoval londýnský starosta.

Starosta Sadiq Khan zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále," citovaly včerejší starostovo prohlášení pro deník Guardian Britské listy.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát 

"Tento útok byl zbabělý a patologický. Pro takový čin neexistuje žádné ospravedlnění. Nejlepší reakcí na tuto hrůzu je zajistit, abychom se stmelili v solidaritě. Nesmíme dovolit, aby nás teroristé rozdělili. Doufám, že moji muslimští bratři a sestry otevřou náruč ostatním Londýňanům a Britům a společně dokáží v solidaritě, že taková nenávist nenaruší náš způsob života,"  prohlásil dle deníku Guardian generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se ve čtvrtek setkalo v Londýně s policisty ze Scotland Yardu. Debatovali o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru: "Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Mohammed Kozbr, předseda mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park, která je nyní považována za vzor komunitních vztahů, charakterizoval teroristický čin jako "děsivý a barbarský". "Zabíjení nevinných obětí musí všichni odsoudit. Musíme se společně postavit proti těm lidem, kteří by chtěli tohoto incidentu zneužívat pro šíření extremistických názorů i proti těm, kdo by chtěli v naší společnosti šířit strach a nenávist. Doufáme, že nás toto sjednotí proti extremismu všeho druhu, proti nenávisti a proti rasismu," citoval jej list Guardian.

Útok, jehož pachatel připravil o život tři lidi a byl na místě zastřelen, si vyžádal také na čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět osob, z toho dvě jsou v kritickém stavu, upozornila stanice BBC.

Přečteno: 2555x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Londýn, Islám, Islamismus, Islámský stát, Pietní akce, Prohlášení, mešitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo