romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Londýna Khan: "Nenecháme se zastrašit." Představitelé britských muslimů atentát odsoudili

24.3.2017 10:09
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)
Sadiq Khan (FOTO: The National Archives)

Londýnský starosta Sadiq Khan při včerejším večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí za oběti středečního teroristického útoku řekl, že "Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit". Na místě byly za přítomnosti tisíců lidí zažehnuty tří bílé svíce symbolizující tři oběti incidentu.

Před improvizovaným oltářem pak věnovali tichou modlitbu za mrtvé vedle Khana také vysoce postavený činitel policie a rovněž britská ministryně vnitra Amber Ruddová, která prohlásila, že teroristé "budou poraženi". V rozhovoru se stanicí BBC předtím varovala před výčitkami, kterými by bezpečnostní složky mohly být zahrnovány v souvislosti s tím, jak se útočníkovi podařilo spáchat atentát. Zdůraznila, že není v silách tajných služeb sledovat 24 hodin denně každého, kdo jim je "znám".

"Tito zlí a narušení jedinci, kteří se pokusili zničit náš společný způsob života, nikdy neuspějí a my je odsuzujeme," řekl před davy na náměstí na adresu teroristů starosta Khan. "Oběťmi byli lidé, kteří přišli ze všech koutů světa. Nyní je čas vyjádřit svou vděčnost za hrdinství našim policistům a příslušníkům záchranných služeb, kteří mířili na místo ohrožení na pomoc a zároveň povzbuzovali ostatní, aby se uchýlili do bezpečí," pokračoval londýnský starosta.

Starosta Sadiq Khan zdůraznil, že útoku se nesmí zneužívat k vyvolávání nenávisti. "Teroristé útočí na Londýn, protože nenávidí skutečnost, že my se tady navzájem nejen tolerujeme - ať jste křesťan, muslim, žid, hinduista, sikh, buddhista, příslušník organizovaného náboženství, anebo ateista - ale my se navzájem respektujeme, objímáme a oslavujeme se navzájem a tak to bude i dále," citovaly včerejší starostovo prohlášení pro deník Guardian Britské listy.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili "zbabělý" londýnský atentát 

"Tento útok byl zbabělý a patologický. Pro takový čin neexistuje žádné ospravedlnění. Nejlepší reakcí na tuto hrůzu je zajistit, abychom se stmelili v solidaritě. Nesmíme dovolit, aby nás teroristé rozdělili. Doufám, že moji muslimští bratři a sestry otevřou náruč ostatním Londýňanům a Britům a společně dokáží v solidaritě, že taková nenávist nenaruší náš způsob života,"  prohlásil dle deníku Guardian generální tajemník Muslimské rady Británie Harun Khan.

Vedoucí představitelé britských muslimů odsoudili teroristický útok ve Westminsteru. Imámové plánují při pátečních modlitbách vyjádřit svůj odpor, šok a hrůzu nad útokem.

Více než deset vysokých náboženských představitelů - muslimů, hindů, křesťanů, sikhů a židů - se ve čtvrtek setkalo v Londýně s policisty ze Scotland Yardu. Debatovali o tom, jak reagovat na útok ve Westminsteru. Před schůzkou napsala londýnská Metropolitní policie na Twitteru: "Stojíme bok po boku s komunitami. Dnes se ve Scotland Yardu koná setkání s vedoucími představiteli náboženských věr. Nedovolíme teroristům, aby vyvolávali konflikty, nedůvěru a strach."

Mohammed Kozbr, předseda mešity v londýnské čtvrti Finsbury Park, která je nyní považována za vzor komunitních vztahů, charakterizoval teroristický čin jako "děsivý a barbarský". "Zabíjení nevinných obětí musí všichni odsoudit. Musíme se společně postavit proti těm lidem, kteří by chtěli tohoto incidentu zneužívat pro šíření extremistických názorů i proti těm, kdo by chtěli v naší společnosti šířit strach a nenávist. Doufáme, že nás toto sjednotí proti extremismu všeho druhu, proti nenávisti a proti rasismu," citoval jej list Guardian.

Útok, jehož pachatel připravil o život tři lidi a byl na místě zastřelen, si vyžádal také na čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět osob, z toho dvě jsou v kritickém stavu, upozornila stanice BBC.

Přečteno: 2571x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Londýn, Islám, Islamismus, Islámský stát, Pietní akce, Prohlášení, mešitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo