Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Premiér Matovič obhajuje použití pejorativního slova "cigánit". Slovo prohlubuje stereotypní myšlení, že všichni Romové lžou, myslí si Balog z organizace ROMEA

12. listopadu 2020
Čtení na 5 minut

Premiér Slovenské republiky Igor Matovič obhajuje na svém facebookovém profilu použití pejorativního slova “cigánit”. Podle premiéra na používání slova není nic rasistického. Matovič na slovo “cigánit” odkázal potom, co poslankyně Jana Bittó Cigáníková řekla, že ministr Krajčí je neschopný, premiér ji označil za lobistku Penty. Řekl, že lže, s tím, že to má tak trošku ve jméně. Za vyjádření ho tvrdě kritizuje bývalý zmocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz.

“Slovník slovenského jazyka … něco pro zlé lidi, kteří úmyslně šíří blud, že když někomu řeknete, že cigání, tak jste rasista,” napsal Matovič a přidal obrázek ze slovníku.

Proti vyjádření se ostře postavil bývalý zmocněnec vlády SR pro romskou komunitu Ábel Ravasz. “Takto si váží premiér Romů v této republice, kteří ho mimochodem volili v nemalém počtu? Toto má být ta nová politická kultura? Očekávám okamžitou omluvu od premiéra, ale i ohrazení se vůči tomu paní zmocněnkyně pro romské komunity Bučkové a dalších členů vlády,” napsal Ravasz.

Romským poslancům za OĽANO i zplnomocněnkyni pro romské komunity vyjádření nevadí

Vyjádření zplnomocněnkyně pro romské komunity Andreu Bučkovou oslovil k vyjádření zpravodajský server Romea.cz, ale nevyjádřila se. Avšak pro server Tvnoviny.sk se ve vyjádření Matoviče zastala.

“Nevidím důvod spojovat lhaní a Romy. Pokud máte na mysli přímo slovo “cigánit”‘, tak v tom nevidím souvztažnost s romskou národnostní menšinou. Pojmenování, Cikán’ bylo právě pro negativní konotaci se slovem cigánit v roce 1971 jasně odmítnuto Mezinárodní romskou unií a v roce 1990 bylo i na Slovensku kodifikované slovo Rom, romský,” odepsala serveru Andrea Bučková.

Dnešní podoba slova Cikán vznikla v 11. století záměnou Romů za sektu tzv. Athinganů. Už od počátku ale toto označení mělo negativní konotace.

Smířlivá k použití slova “cigánit” je i Romka a poslankyně za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, tedy hnutí, kde je premiér Matovič předsedou, Jarmila Vaňová.

“Premiér použil slovo či slova o tom, že někdo cigání a že někomu toto jednání vychází ze jména. Jistě, nemusel to říci takovým způsobem a vždy se dají najít vhodnější, lepší slova. Jako Romka citlivá na komunikaci o naší menšině, si plně uvědomuji důležitost vhodné komunikace, slov. Neurazila jsem se, protože toto nebylo a není o nás. Nechci se nikoho dotknout, ale přihřívat si polívčičku aktivistickou, tímto způsobem je dost přes, protože zde nejde vůbec o to. Tady jde o to, že něco někomu přišlo vhod. Takový alibismus mi není blízký, i když chápu mnohých, že se k něčemu vyjádřit musejí,” napsala u příspěvku Igora Matoviče poslankyně Vaňová.

I další romští poslanci OĽANO stojí za premiérem. “Myslím si, že podstatou vyjádření nebyla urážka menšin. To bychom pak mohli předpokládat, že stále, když někdo paní kolegyni veřejně osloví, tak by se měla romská komunita urazit. Beru to jako shodu příjmení a slovesa slovenského jazyka,” míní podle serveru Tvnoviny.sk poslanec NR SR Peter Pollák ml.

Podobně zareagoval i jeho kolega z klubu Ján Herák. Prý za tím netřeba hledat žádný rasismus. “Igora Matoviča jako premiéra, ale i jako člověka znám roky a jeho vyjádření nemá nic společného s rasistickým podtónem. Slovo cigánit vychází z historie, ale nespojuje se s romskou etnickou příslušností a kulturou. Čili pokud má nyní někdo potřebu útočit na premiéra, že je rasista, tak právě naopak. Vždyť i v Národní radě máme včetně mě tří romské poslance, myslíte si, že by nám dal prostor na kandidátce OĽaNO? Takže já stojím za Igorem Matovičom,” uvedl pro server Herák.

Štefan Balog z organizace ROMEA: Matovič vyjádřením prohlubuje stereotypní myšlení o Romech

Podle Štefana Baloga z organizace ROMEA je celá řada Romů už k takovým vyjádřením apatická. “Nevnímají to jako urážku, protože si na to zvykli, i když je to špatně. Opakováním toho slova se jen prohlubuje stereotypní myšlení, že všichni Romové lžou. Navíc z úst vysokého státníka najednou používání tohoto pejorativního slova dostává punc legitimnosti,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Štefan Balog, fundraiser a koordinátor vzdělávání organizace ROMEA.

Podobný názor má i slovenská nevládní organizace Institut lidských práv, která konstatovala, že Matovič vsadil na “posilování škodlivých stereotypů, používání rasismu namísto argumentů, hrubé osočování a pohrdání etnickou menšinou, tedy částí občanů a občanek, které má zastupovat,” napsala nezisková organizace.

Historický původ slova “cigánit” ukazuje na jeho přetrvávající pejorativnost, protože lidé si v 16. či 17. století začali spojovat Romy s krádežemi či zločiny, uvádí například analýza Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra. Slovo se tak stalo urážlivým i zevšeobecňující pojmem aplikovaným na celou populaci etnika bez rozdílu.

Pod příspěvkem Igora Matoviče na Facebooku o slově “cigánit” se strhla okamžitě bouřlivá diskuze. Někteří Matoviče obhajují, další ho tvrdě kritizují.

“Pan premiér, opravdu příspěvek hodný předsedy vlády země v nouzovém stave. Že jste našel to slovo v online slovníku znamená, že to není urážlivý výraz? Víte, já Vám opravdu věřím, že nejste rasista, ale zkuste se podívat do očí svým romským kolegům či známým a zeptejte se jich jak se cítí např. jejich děti, když premiér dělá gramaticko-logické cvičení se slovem Cigán či cigánit,” napsal například jeden z diskutujících.

Další diskutující připomíná, že ve stejném slovníku je i slovo debil. “Když řeknu někomu, že je debil tak mohu? Protože je to slovíčko ve slovníku?” píše další diskutující.

Dnešní podoba slova Cikán vznikla v 11. století záměnou Romů za sektu tzv. Athinganů. Už od počátku ale toto označení mělo negativní konotace. Sekta Athinganů byla rozprášena právě pro svou odlišnost, vyznávání magie a dalších činností, kterých se tamní panovníci obávali, a tak svým obyvatelům (později i ve vztahu k Romům) zakazovali se s touto sektou stýkat – pod pohrůžkou různých trestů. Označení Cikán později nabralo i další silně negativní konotace. Je tedy logické, že zejména romští vzdělanci začali propagovat to označení, které odjakživa k pojmenování sebe sama ve vlastním jazyce používají.

Během 1. světového romského kongresu u Londýna v roce 1971 se zástupci Romů z různých zemí (včetně delegátů z tehdejšího Československa) shodli na tom, že budou prosazovat užívání označení Rom (případně dalších minoritních autonym jako Sinti apod.) namísto Cikán a jeho variant.

Premiér Igor Matovič z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) přitom vůči Romům vystupuje velmi vstřícně a pozitivně. V roce 2019 odstoupil z čela kandidátky do Evropského parlamentu a podpořil Petera Polláka, který se tak stal prvním slovenským europoslancem romského původu. V roce 2020 pak na kandidátce OĽaNO uspěli ve slovenských volbách hned tři Romové: Peter Pollák ml., Jarmila Vaňová a Ján Herák.

U příležitosti uctění Památného dne romského holocaustu pak letos pozval na Bratislavský hrad sto romských osobností a na rozdíl například od českého premiéra se pravidelně vyjadřuje i k Mezinárodnímu dni Romů, který si na celém světě Romové připomínají 8. dubna.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon