romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Příběh jednoho hoaxu: Xenofobové zneužili smrt mladíka k šíření protiuprchlických nálad

24.5.2016 15:39
Hoax z facebookové stránky české iniciativy Blok proti Islamizaci ze dne 20. května 2016. Muž na fotografie není Niklas P. z Bonnu, ale muž z Frankfurtu, jehož napadení z ledna 2014 nemělo s cizinci nic společného. (FOTO: Romea.cz)
Hoax z facebookové stránky české iniciativy Blok proti Islamizaci ze dne 20. května 2016. Muž na fotografie není Niklas P. z Bonnu, ale muž z Frankfurtu, jehož napadení z ledna 2014 nemělo s cizinci nic společného. (FOTO: Romea.cz)

V bývalém hlavním městě Německa Bonnu zemřel v polovině května místní mladík jménem Niklas P. Podle výpovědi jeho kamarádů, se kterými se tehdy právě vracel z koncertu, umlátili Niklase tři mladíci, dva z nich měli mít tmavší pleť. Policie se následně obrátila na veřejnost s popisem podezřelých, s cílem zjistit další případné detaily z místa činu.

V reakci na to se vzápětí zvedla mohutná vlna hoaxů na internetu. V jednom z nich kdosi citoval údajný novinový článek německého deníku Express a připojil k němu fotografií zemřelého mladíka z doby po jeho napadení. Jiný autor připojil ke zprávě video, na kterém skupina agresorů tmavší pleti surově útočí na dalšího mladíka, který leží na zemi.

Podle místních médií označil primátor protest neonacistů za zvlášť zákeřný s ohledem na skutečnost, že napadenému Niklasovi pospíchali na pomoc mladíci muslimského vyznání

Rakouský spolek Mimikama, který se specializuje na boj proti zneužívání internetu a odhalování hoaxů prokázal už dva dny po smrti mladíka, že na zmíněné fotografie není Niklas P., ale oběť jiného napadení z Frankfurtu z ledna roku 2014 a že video, které americká firma Facebook mezitím stáhla ze svého webu, pochází z Londýna a je dva roky staré.

Třetí den po mladíkově smrti ohlásila místní aktivistka Melanie Dittmer protestní průvod proti uprchlíkům pod heslem „Zastavte násilí“. Ten měl končit na místě činu, což nakonec policie nepovolila. V reakci na to pak aliance několika organizací pod názvem „Bonn blokuje“ (Bonn stellt sich quer) uspořádala ve stejný den demonstraci zacílenou proti rasismu a paušálnímu obviňování skupin lidí. Hrstku odpůrců uprchlíků v počtu zhruba padesáti osob oddělila policie od skupiny demonstrantů proti rasismu, jichž se sešlo kolem čtyř set. Dva týdny předtím byla Dittmer odsouzená k osmiměsíční podmínce za trestný čin podněcování k nenávisti, na demonstraci tedy nesměla pronést projev.

Sobotní pohřeb, kterého se zúčastnily stovky lidí, se nakonec nesl v duchu důstojného truchlení nad smrtí mladého člověka. Primátor Bonnu Ashok Sridharan pro média uvedl, že považuje za „odporné“, když rasisté „hledají na místě činu jen zamínku pro svoji nenávist vůči cizincům“ a pokoušejí se instrumentalizovat smrt člověka s cílem prosadit vlastní politické cíle. Zároveň zdůraznil, že je třeba jednat. Prvním krokem má být „kulatý stůl proti násilí“, u kterého se mají zástupci širokého spektra organizací a institucí dohodnout na společném postupu prevence násilné kriminality. Podle místních médií označil primátor, který je synem Němky a indického diplomata, protest neonacistů za zvlášť zákeřný s ohledem na skutečnost, že napadenému Niklasovi pospíchali na pomoc mladíci muslimského vyznání a někteří z nich přitom byli sami zraněni útočníky.

Zatím není známo, jak se případ odehrál ve skutečnosti. Ve vazbě je podezřelý 20-letý muž s italským pasem, který ovšem vinu kategoricky popírá. Další dva podezřeli byli zatčeni. Poté, co policie zjistila, že mají na dobu činu alibi, byli tito podezřelí propuštěni. Po dalších útočnících se pátrá. Ačkoli je tedy vyšetřování na samém začátku, rasisté jako obvykle dávno vědí, jak to vlastně všechno bylo.

Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Extremismus, Xenofobie, Uprchlíci, Německo, Blok proti IslamizaciHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo