romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

Příběh jednoho hoaxu: Xenofobové zneužili smrt mladíka k šíření protiuprchlických nálad

24.5.2016 15:39
Hoax z facebookové stránky české iniciativy Blok proti Islamizaci ze dne 20. května 2016. Muž na fotografie není Niklas P. z Bonnu, ale muž z Frankfurtu, jehož napadení z ledna 2014 nemělo s cizinci nic společného. (FOTO: Romea.cz)
Hoax z facebookové stránky české iniciativy Blok proti Islamizaci ze dne 20. května 2016. Muž na fotografie není Niklas P. z Bonnu, ale muž z Frankfurtu, jehož napadení z ledna 2014 nemělo s cizinci nic společného. (FOTO: Romea.cz)

V bývalém hlavním městě Německa Bonnu zemřel v polovině května místní mladík jménem Niklas P. Podle výpovědi jeho kamarádů, se kterými se tehdy právě vracel z koncertu, umlátili Niklase tři mladíci, dva z nich měli mít tmavší pleť. Policie se následně obrátila na veřejnost s popisem podezřelých, s cílem zjistit další případné detaily z místa činu.

V reakci na to se vzápětí zvedla mohutná vlna hoaxů na internetu. V jednom z nich kdosi citoval údajný novinový článek německého deníku Express a připojil k němu fotografií zemřelého mladíka z doby po jeho napadení. Jiný autor připojil ke zprávě video, na kterém skupina agresorů tmavší pleti surově útočí na dalšího mladíka, který leží na zemi.

Podle místních médií označil primátor protest neonacistů za zvlášť zákeřný s ohledem na skutečnost, že napadenému Niklasovi pospíchali na pomoc mladíci muslimského vyznání

Rakouský spolek Mimikama, který se specializuje na boj proti zneužívání internetu a odhalování hoaxů prokázal už dva dny po smrti mladíka, že na zmíněné fotografie není Niklas P., ale oběť jiného napadení z Frankfurtu z ledna roku 2014 a že video, které americká firma Facebook mezitím stáhla ze svého webu, pochází z Londýna a je dva roky staré.

Třetí den po mladíkově smrti ohlásila místní aktivistka Melanie Dittmer protestní průvod proti uprchlíkům pod heslem „Zastavte násilí“. Ten měl končit na místě činu, což nakonec policie nepovolila. V reakci na to pak aliance několika organizací pod názvem „Bonn blokuje“ (Bonn stellt sich quer) uspořádala ve stejný den demonstraci zacílenou proti rasismu a paušálnímu obviňování skupin lidí. Hrstku odpůrců uprchlíků v počtu zhruba padesáti osob oddělila policie od skupiny demonstrantů proti rasismu, jichž se sešlo kolem čtyř set. Dva týdny předtím byla Dittmer odsouzená k osmiměsíční podmínce za trestný čin podněcování k nenávisti, na demonstraci tedy nesměla pronést projev.

Sobotní pohřeb, kterého se zúčastnily stovky lidí, se nakonec nesl v duchu důstojného truchlení nad smrtí mladého člověka. Primátor Bonnu Ashok Sridharan pro média uvedl, že považuje za „odporné“, když rasisté „hledají na místě činu jen zamínku pro svoji nenávist vůči cizincům“ a pokoušejí se instrumentalizovat smrt člověka s cílem prosadit vlastní politické cíle. Zároveň zdůraznil, že je třeba jednat. Prvním krokem má být „kulatý stůl proti násilí“, u kterého se mají zástupci širokého spektra organizací a institucí dohodnout na společném postupu prevence násilné kriminality. Podle místních médií označil primátor, který je synem Němky a indického diplomata, protest neonacistů za zvlášť zákeřný s ohledem na skutečnost, že napadenému Niklasovi pospíchali na pomoc mladíci muslimského vyznání a někteří z nich přitom byli sami zraněni útočníky.

Zatím není známo, jak se případ odehrál ve skutečnosti. Ve vazbě je podezřelý 20-letý muž s italským pasem, který ovšem vinu kategoricky popírá. Další dva podezřeli byli zatčeni. Poté, co policie zjistila, že mají na dobu činu alibi, byli tito podezřelí propuštěni. Po dalších útočnících se pátrá. Ačkoli je tedy vyšetřování na samém začátku, rasisté jako obvykle dávno vědí, jak to vlastně všechno bylo.

Přečteno: 1411x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, Extremismus, Xenofobie, Uprchlíci, Německo, Blok proti IslamizaciHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo