romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.
Osada na Slovensku. Ilustrační foto Archiv Romea.cz.

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.

"Vysoká koncentrace lidí, nízká kvalita bydlení, nedostatečný přístup k pitné vodě, chybějící základní prostředky ochrany jako dezinfekční prostředky a roušky, ale i chybějící pračky, výrazným způsobem ovlivňují možnosti obyvatel osad chránit se před virem," řekla pro server Magdaléna Rothová, ředitelka Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci, která má přímo v terénu desítky lidí.

Mluví přitom také o jednom faktoru, který může situaci nejchudších lidí na Slovensku ještě zhoršit: "Vrátí se živitelé rodin z Anglie, Belgie, Německa a můžeme mít problém velkých rozměrů."

Včera večer zveřejnil na svém facebookovém profilu status Ábel Ravasz, o mimořádném zasedání vlády. Zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity prezentoval tři základní požadavky, které by směřovali k ochraně romských komunit před koronavirem. 

"Řešili jsme tři základní věci: 1. přístup k pitné vodě v každé komunitě - a to formou uvolnění přístupu i v oblastech, kde byl dosud přístup omezen, resp. zabezpečení přístupu pomocí cisteren; 2. předcházení hromadným davům při vyplácení dávek formou mobilní pošty; 3. vybavení terénních pracovníků ochrannými pomůckami, díky kterým by chránily sebe i ostatní a mohli tak bezpečně dělat svou práci. Zítra pokračujeme dále na krizovém štábu," zveřejnil Ábel Ravasz na svém profilu.

Aby se koronavirus nešířil v romských osadách, vláda na mimořádném zasedání rozhodla o tom, že starostům a primátorům doporučí, aby měla tato skupina lidí neomezený přístup k pitné vodě.

"Doporučujeme představitelům územní samosprávy, primátorům a starostům, aby v těchto náročných dnech umožnily neomezený přístup k pitné vodě osobám patřícím k marginalizovaným romským komunitám," řekl na tiskové konferenci předseda vlády SR Peter Pellegrini.

Doporučení má platit na nezbytnou dobu, aby i Romové, kteří žijí v chudých lokalitách mohli provádět všechny hygienická opatření pro šíření se koronavirus. Vláda rozhodla také o tom, že při vyplácení dávek se využije mobilní pošta. Opatření souvisí s tím, aby na poštách nebylo mnoho lidí.

Karanténa nepřichází v úvahu

V osadách se epidemie objevují výrazně častěji než mezi běžnou populací, Zároveň se tam šíření nákazy kontroluje mnohem hůře. Asi 25 procent nejchudších vyloučených lokalit nemá ani přístup k pitné vodě, zbylé mají dlouhodobě žalostnou hygienu.

Pokud se do některé ze segregovaných osad dostane koronavirus, nereálná bude navíc i domácí karanténa nakažených lidí. V domácnostech, kde žije v jedné místnosti i přes deset lidí, je izolace nereálná.

Zdravotní stav lidí v osadách je navíc výrazně horší než u běžné populace. V osadách jsou rozšířené právě ty nemoci, které se v kombinaci s nákazou koronaviru uvádějí jako nejrizikovější - diabetes, vysoký tlak a kardiovaskulární onemocnění.

K této situaci se na sociálních sítích vyjádřila i Irena Bihariová z Progresívného Slovenska. Upozorňuje na špatné podmínky a neinformovanost v romských osadách. 

"V osadách žijí tisíce lidí, kteří nedokážou sami zvládnout mimořádnou situaci způsobenou koronavirusem. Vzhledem k životním a bytovým podmínkám nemají jak dodržovat karanténu, nemají si jak zajistit potravinové zásoby, někteří jsou bez přístupu k pitné vodě, mnozí dokonce bez přístupu k informacím. Stovky až tisíce z nich se vracejí ze zahraničí, ale v osídlení, kde nejsou odděleny zděné domy, není možná jejich izolace. Ani děti a mládež nelze udržet na jednom místě, zvláště pokud žijí v příbytku s jedním pokojem. Při nízkém hygienickém standardu a prevalenci chronických onemocnění jsou toto všechno předpoklady, které rapidně zvyšují riziko šíření viru uvnitř osady, jakož i směrem k ostatní populaci," vyjádřila se k situaci Irena Bihariová.

Terénní pracovníci bez ochrany

Nevládní organizace, které mají přímo v osadách terénní pracovníky, si stěžují, že nemají k dispozici žádné ochranné pomůcky a stát jim doporučil řešit si to ve vlastní režii. Roušky i dezinfekční prostředky jsou však dlouhodobě nedostupné.

Několik organizací proto doporučilo svým lidem, aby do osad nechodili a čekali na pokyny z úřadu veřejného zdravotnictví.

"Kromě pár individuálních aktivit, většinou na ochranu zaměstnanců v pomáhajících profesích, nemám vědomost, že by byla přijata zásadní preventivní opatření," vysvětluje Rothová z Asociace pro kulturu, vzdělávání a komunikaci.

Pohyb svých lidí v terénu omezil i zmocněnec vlády pro romské komunity. Tvrdí, že i tímto způsobem chce předejít možnému šíření koronavirusu.

"Omezili jsme pohyb terénních pracovníků a zredukovali jsme jejich výkon na nezbytné úkony. Uvědomujeme si, že jejich práce je momentálně velmi potřebná, ale ne za cenu rizika, že se pohybem mezi různými lokalitami může virus šířit," vysvětluje představitel Ábel Ravasz.
 
O omezení činnosti "Asistentů podpory zdraví" upozorňuje také Irena Bihariová na svém facebookovém profilu.

"V osadách působí tzv. "Asistenti podpory zdraví", kteří jsou pracovníky organizace Zdravé regiony v gesci Ministerstva zdravotnictví. Dělají v této situaci vše, co mohou, ale bez podpory resortu a ostatních složek státu nedokážou zajišťovat potřebné úkony. V těchto dnech provedli sběr dat ohledně cestovatelské anamnézy a příznaků u obyvatel osad (telefonicky nebo prostřednictvím asistentů, kteří sami v osadách žijí), ale protože nejsou vybaveni ochrannými pomůckami, jejich kontakt s lidmi v osadách je omezen na nezbytné minimum. Jejich žádost o zajištění roušek a pomůcek zůstává bez odpovědi. Při tom všichni víme, že roušky jsou to minimum, co třeba při této hrozbě zajistit," napsala Bihariová. 
 

Přečteno: 2312x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, Osada, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo