romea - logo
24. února 2021 (středa)
svátek má Matěj

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

První žena a navíc první Romka v předsednické pozici. Irena Biháriová povede hnutí Progresivní Slovensko

6.6.2020 18:22
Irena Biháriová
Irena Biháriová

Předsedkyní hnutí Progresivní Slovensko (PS) se stala Irena Bihariová. Zvolili ji delegáti hnutí na sněmu, který se konal elektronicky v sobotu. PS o tom informuje na sociální síti. Jejím protikandidátem byl Michal Truban. Výsledek byl velmi těsný a Trubana dělilo od předsednické židle jen 6 hlasů.

VIDEO

Bihariová získala 105 hlasů, Truban 100 hlasů. Předsednické křeslo zůstalo prázdné po tom, když se Truban vzdal funkce po prohraných parlamentních volbách. Progresivní Slovensko se v koalici se stranou Spolu nedostalo v posledních volbách do parlamentu. Jako koalice potřebovali totiž získat alespoň 7 procent hlasů, ale těsně na tuto metu nedosáhli.

Bihariová po vítězství poděkovala kolegům a zdůraznila, že stranu čeká hodně povinností. "Čeká nás nelehké období, ve kterém si uvědomuji svou odpovědnost za to, aby se hnutí neztratilo z veřejnosti, aby i přes mimoparlamentní pozici dokázalo představovat odbornou a konstruktivní alternativu vůči současné vládě. Čeká nás i množství práce uvnitř hnutí, na kterou v hektické kampaní nezbýval čas," uvedla nová předsedkyně Progresivního Slovenska Irena Bihariová na sociální síti.

Irena Biháriová je první žena a navíc první Romka v předsednické pozici. "Pokud celou kampaň vyprávím veřejnosti, že Slovensko má na víc, nemusíme se neustále utápět ve svých komplexech a můžeme si klást mnohem vyšší cíle, pokud by pak progresivní strana nezvládla zvolit si ženu a Romku, tak by to mohl být i reputačný fail. Naše členská základna to vzala jako přirozenou věc, že kdo jiný by měl nastavit trend v tom, že si postaví do čela ženu a Romku, ne-li progresivní strana. Stále jiným říkáme, aby zlepšili přístup ženám do politiky, byli inkluzivní, inspirovali se prezidentkou, tak to musí být v první řadě vidět i na naší interní politice," uvedla v rozhovoru pro Denník N Biháriová.

"Gratuluji nové předsedkyni Ireně Biháriové ke zvolení. Přesně tak, jak jsem řekl, budu ji a celé Progresivní Slovensko z celých sil nadále podporovat a pracovat pro naše hnutí a pro naše voliče," poblahopřál Biháriové její oponent Michal Truban.

Irena Bihariová absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Komenského. Začala se zabývat problematikou extremistických trestných činů. Od roku 2009 vede sdružení Lidé proti rasismu. V roce 2019 byla zvolena místopředsedkyní hnutí Progresivní Slovensko. V parlamentních volbách v únoru 2020 kandidovala na čtvrtém místě kandidátky koalice PS/Spolu. Ve volbách získala 46 798 hlasů, koalice se však těsně do parlamentu nedostala.

Přečteno: 1816x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Progresivné Slovensko, ženy, Romky, Politika, Irena BiháriováHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo